Connect with us

Cestopisy

Národní park Yosemite otevřen. Zatím ale ne pro všechny

Národní park Yosemite otevřen. Zatím ale ne pro všechny

Národní park Yosemite se tento týden poprvé od vypuknutí pandemie COVID-19 otevřel. Jde ale zatím jen o první fázi uvolnění opatření. Navštívit ho mohou pouze ti, kteří mají již existující povolení k návštěvě (sezónní vstup), případně získali povolení k výstupu na legendární horu Half Dome v loterii.

Reklama

Kempy, hotely a turistická centra uvnitř parku zůstanou během první fáze opětovného otevření zavřené. Rovněž je již nyní jisté, že kyvadlová doprava, která přepravuje návštěvníky po celém parku, nebude v roce 2020 fungovat.

Park, který se nachází v pohoří Sierra Nevada v Kalifornii, patří do světového dědictví UNESCO. Za normálních okolností ho ročně navštíví více než čtyři miliony turistů.

A co ty? Stihl(a) jsi Yosemite navštívit ještě před koronou? My jsme tam byli během našeho amerického Roadtripu a bylo to velkolepé!

Half Dome je jedním z nejlegendárnějších kopců nejen v parku Yosemite, ale i v celé Americe. Slavná žulová kupole na východním konci Yosemitského údolí dostala své jméno pro svůj osobitý tvar. Na její zdolání potřebuješ speciální povolení od úřadů a nedají ho jen tak komukoliv. Jejich počet je omezen na 275 vstupů za den a to i proto, že výstup vede cestou, kterou zajišťují speciální ocelová lana – něco jako ferraty.

Povolení na výstup (Half Dome) získávají turisté na základě loterie, která se koná každý rok v březnu. Vzhledem k obrovskému množství uchazečů je šance, že se na kopec dostane jen zhruba dvacet procent, uvádí Lonely Planet. Park také přiděluje procento povolení pro denní návštěvníky.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru