Connect with us

Tipy

Co je to Workaway a proč byste jej měli vyzkoušet

Co je to Workaway a proč byste jej měli vyzkoušet

Všichni rádi cestujeme, sníme o dovolené a sepisujeme si seznam cestovatelských snů. Každý z nás si cestování představuje jinak a má rozdílné nároky.

Reklama

Portál Workaway zřejmě nebude právě pro ty, kteří se rádi na své dovolené skrývají pod slunečníkem ve svém resortu a preferují pohodlný způsob cestování, s plnou penzí. I ty ale povzbuzujeme, nebudete litovat! Díky Workaway máte možnost zažít autentickou kulturu, žít a jíst s místními a podle lokálních tradic.

Co za to? Registrovaní hostitelé požadují od dobrovolníků různý typ pomoci. Od zahrádkářství, po pomoc s dětmi, s fungováním webové stránky a sociálních médií. Jakékoliv schopnosti máte, tady je určitě využijete.

Cílem portálu je hlavně spojovat

Důvodem, proč něco takového vůbec vzniklo, je podle samotného portálu snaha vybudovat komunitu cestovatelů, kteří touží poznávat svět a zároveň jej obohacovat. Poplatek za registraci činí přibližně 30 €/rok. Tento poplatek má pokrýt náklady na tým, který portál udržuje v chodu a je nonstop připravený odpovídat na vaše otázky.

Krom toho má být jakýmsi závazkem registrovaných plnit a spravovat svůj profil zodpovědně. Profil si můžete založit individuálně, nebo jako pár (registrace takového profilu stojí o něco víc). Očekávejte, že budete výměnou za nocleh, případně i stravu, pracovat 20 – 25 hodin týdně (většinou 4 – 5 hodiny za den, 5 dní v týdnu).

Výhody takového typu cestování

Největší výhodou Workaway je jednoznačně příležitost poznat nové lidi z celého světa a kulturu země, do níž cestujete. Často jsou to individuální rodiny, které hledají dobrovolníky. Najdete tu ale i množství hostelů nebo neziskových organizací, v nichž pracují a prostřídají se desítky lidí, kteří se můžou stát vašimi přáteli.

Další velkou výhodou Workaway je nízký rozpočet, který díky němu na cestování potřebujete, jelikož ubytování bývá jednou z největších položek dovolených. Plus, mnozí z hostitelů vám poskytují i stravu, Pozor, Workaway není prioritně jen pracovní portál. Někteří hostitelé vám můžou nabídnout malou částku nebo jiné výhody za vaši práci. Záleží jen na tom, na čem se společně dohodnete.

Naplánujte si cestu předem, nasávejte kulturu

Další výhodou je podle nás příležitost naplánovat si vaši cestu dopředu. Samozřejmě, za zeptání na místě nikdy nic nedáte, ale nemusí být právě úspěšným řešením, v některých zemích dokonce ilegálním. Workaway vám dává příležitost kontaktovat lidi v destinaci, do které se chystáte a udělat si cestovatelské plány dopředu.

Vícero hostitelů vyžaduje, aby k nim dobrovolníci přicházeli na několik týdnů, nebo dokonce měsíců, což vám dává příležitost nasát kulturu a okolní krajinu. Jelikož pracovat budete v průměru pět dní v týdnu, zbylé dva vám zůstávají na objevování okolí.

Nevýhody Workaway

Největší nevýhodou Workaway zřejmě je, že vám nezaručí, že dostanete to, na co jste se přihlásili. Portál sice na své stránce uvádí, že „slouží na kulturní výměnu, jako příležitost naučit se něco nového a poznat nové přátele. Nemá hostitelům sloužit jako náhrada placených zaměstnanců dobrovolníky.“ Což je ve většině případů pravda, ale bohužel, ne úplně ve všech.

Komplikovat vám vyhledávání mohou i samotní hostitelé, kteří někdy neodepisují na zprávy. Často si lámete nad emaily hlavu, desítkám hostitelů rozešlete osobní zprávu a dostanete odpověď od jednoho nebo dvou z nich. Stává se to každému zaregistrovanému cestovateli a jediné, co s tím můžete udělat je být trpěliví. Jindy zase dostanete pozitivní odpověď od vícero z nich (často, když se myslíte, že už nepřijde žádná) a rozhodnout se mezi mini také nemusí být nejlehčí.

Hostitel od hostitele se liší 

Nečekejte od všech hostitelů stejný přístup. Zatímco někteří z nich od vás budou vyžadovat těch průměrných 20 – 25 hodin týdně, jiní z vás budou chtít „vyždímat“ co nejvíc (je to ale spíš výjimka). Snažte se proto si tyto věci ujasnit dopředu, aby po vašem příchodu bylo všem jasné, jaká jsou očekávání.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autorka původního článku Viktória.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru