Connect with us

Cestopisy

10 nejkrásnějších světových železničních stanic

10 nejkrásnějších světových železničních stanic

Pokud občas vyměníš letadlo za vlak, určitě ti neušla mnohá krásná vlaková nádraží ani stanice. Některá stojí i za malou přestávku a vychutnání si unikátní atmosféry během cestování. Tady máš 10 krásných stanic, od Belgie až po Mosambik. Cestovatelský magazín Condé Nast Traveler je dokonce označil za nejkrásnější železniční stanice světa!

Reklama

Stanice Liège-Guillemins, Belgie

Vlaková stanice byla zrekonstruována v roce 2009 podle slavného architekta Santiaga Calatravu. Spojuje cestující vysokorychlostní železnicí ve Francii a Německu. Vlaky z této stanice spojují i belgická města.

Stanice Atocha, Španělsko

Centrální terminál největší železniční stanice v Madridu byl přeměněn na tropickou zahradu velkou téměř 4 tisíce m². Je obklopena kavárnami, restauracemi a čekárnami. Připojený terminál byl otevřený v roce 1992. Setkávají se tu městské vysokorychlostní vlaky AVE a vlaky mezinárodní. Na tuto stanici jsou napojeny i dvě stanice mezinárodního metra.

Hlavní železniční stanice Helsinki, Finsko

Ikonickým prvkem stanice, postavené v roce 1919, jsou čtyři strážní sochy, které drží kulatá světla na obou stranách vchodu do terminálu. Žuloví strážci vítají tisíce cestujících každý den.

Stanice Sao Bento, Portugalsko

Železniční stanice v Portu je známá vydlážděnými díly, které od podlahy až po strop zdobí prostor příběhy z historie a vývoje transportu. Historky sahají do roku 1900, kdy byly unikátní obrazy na stěny stanice umístěny. V prosvětleném prostoru je celkem až 20 000 obkladaček.

zdroj: Getty

Gare de Metz-Ville, Francie

Když loni vyhlásila francouzská společnost SNCF hlasování o nejkrásnější stanici v zemi, pařížskou Gare du Nord porazilo severovýchodní město Metz. Budova z roku 1908 se pyšní 40 metrů vysokou hodinovou věží. Zároveň je historickou památkou.

zdroj: Getty

Centrální stanice Antwerpy, Belgie

Stanice postavená v průběhu desetiletí, dokončená na přelomu 20. století, je dnes vyhledávanou architektonickou atrakcí. Její součástí je i téměř 77 metrů vysoká kupole, díky které je hlavní terminál zalitý světlem.

Stanice Jungfraujoch, Švýcarsko

Ve výšce více než 3 350 metrů nad mořem se tyčí maličká stanice Jungfraujoch, která je unikátem – nejvýše položenou stanici v Evropě. Dostaneš se sem, když se vydáš ze stanice z Iterlaken do Kleine Scheidegg. Cesta přes Alpy potrvá asi dvě hodiny.

zdroj: Getty

Stanice Chhatrapati Shivaji Terminus, Indie

Nachází se v Bombaji a je zvěčněna v populárním filmu Milionář z chatrče. Stanice zapsaná na seznam UNESCO byla postavena na památku zlatého výročí královny Viktorie koncem 90. let 19. století. Každý den jí projdou více než 3 miliony cestujících.

Stanice Kanazawa, Japonsko

Asi dvě hodiny severozápadně od Tokia se nachází stanice, která je zvláštní kombinací tradice a moderní architektury. Rozeznáš to například při pohledu na dřevěnou bránu Tsuzumi-mon, inspirovanou posvátnými branami ve stylu torii (torii je tradiční japonská brána, největší sloužící jako vchod do šintoistických svatyň) a tradičními japonskými bubny tsuzumi, připevněnými k ultramodernímu terminálu z oceli a skla.

Stanice Maputo, Mosambik

Mátová vlaková stanice je jednou z nejimpozantnějších budov v Maputu, hlavním městě Mosambiku. Najdeš v ní dokonce i malé muzeum a během víkendů se tu občas konají koncerty.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru