Connect with us
Výsledky průzkumu o cestován, Pelikán

Koronavirus

Češi jsou připraveni vycestovat – kdy a kam? Výsledky největšího cestovatelského průzkumu

Češi jsou připraveni vycestovat – kdy a kam? Výsledky největšího cestovatelského průzkumu

Výsledky dotazníku cestovní kanceláře Pelikán jsou pro cestovní ruch pozitivní zprávou – až 94 % dotázaných letos totiž plánuje vycestovat. Největšího cestovatelského průzkumu se zúčastnilo 6 tisíc respondentů ze 4 zemí (Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko), kteří odpověděli na otázky ohledně jejich plánovaných cest v roce 2021. Ptali jsme se jich i na to, jak vnímají bezpečnost cestování, ale i na jejich názor na připravované covid certifikáty nebo výhody očkování v souvislosti s cestováním. Přečtěte si, jaké jsou cestovatelské trendy v roce 2021 a dozvíte se, kdy, jak a kam se bude cestovat.

Reklama
Sčítání cestovatelů

Cestování považujeme za bezpečné

Většina cestovatelů se vyjádřila, že byla za pandemie nucena zrušit svou naplánovanou dovolenou. Klíčovým zjištěním z dotazníku je ale fakt, že tato zkušenost je neodradila a počet těch, kteří se letos nevydají na cesty, je pouze 6 % z dotázaných.

Více než polovina dotázaných považuje cestování v roce 2021 za bezpečné (až 6 z 10 dotazovaných cestovatelů), většina z nich bude letos cestovat zejména za rekreací.

Výsledky průzkumu o cestován, Pelikán

Časově nás láká zejména léto

Našich cestovatelů jsme se zeptali, v jakém stavu plánování jsou aktuálně jejich cesty na rok 2021. Největší skupinu – až 58 %, tvoří ti, kteří ještě nevědí, kam vycestují a rozhodnou se až těsně před cestou. Přibližně čtvrtina má své výlety již naplánované a pouze 16 % dotazovaných má své cestování už i rezervované.

Výsledky průzkumu o cestován, Pelikán

Z destinací budeme letos v létě preferovat zejména ty evropské. U Čechů a Maďarů dominuje zejména Řecko, Slováci plánují Chorvatsko a Poláci mají zájem například o Mexiko. Tyto výsledky také korespondují i s faktem, že před horami a městskými památkami všechny země upřednostňují moře.

Výsledky průzkumu o cestován, Pelikán
Výsledky průzkumu o cestován, Pelikán

Většina dotazovaných plánuje letos vycestovat v období od července do září, využijí k tomu leteckou dopravu. Pokud to transformujeme na čísla, vycestovat mezi červencem a zářím plánuje 66 %, do června 17 % a od října do prosince bude cestovat stejně 17 % dotázaných. Až 8 z 10 na své cesty využije právě leteckou dopravu, zbylí cestovatelé auta, autobusy či vlaky.

Sčítání cestovatelů

Pořadí celkové oblíbenosti jednotlivých zemí je následující:

Výsledky průzkumu o cestován, Pelikán

Levné letenky jsou stále populární

Finance jsou letos při rozhodování klíčovým faktorem. Cena dovolené je pro dotazované na prvním místě, až po ní následují cestovatelské restrikce (cena – 67,3 %, cestovatelské restrikce – 49,7 %, flexibilní podmínky – 41 %, destinace – 36,1 %, epidemiologická situace – 26,4 %, komfort – 22,8 %, bezpečnost -– 20,6 %). Za důležité se považují tedy i flexibilní podmínky, a pojištění s bonusem je populárnější než klasické.

Sčítání cestovatelů

Ptali jsme se rovněž na to, jakým způsobem si plánují respondenti rezervovat dovolenou – z odpovědí nám vyšlo, že nejpopulárnější možností (43 %) bude sledování levných letenek a jejich zakoupení samostatně. Téměř třetina cestovatelů (28 %) bude sledovat levné letenky a zároveň i kompletní balíčky dovolených a vyberou si podle ceny. Téměř 20 % dotazovaných preferuje kompletní dovolenkové balíčky, které zahrnují letenku i ubytování.

Výsledky průzkumu o cestován, Pelikán

Cestovat budeme zejména s partnery

Ptali jsme se také, s kým chtějí naši cestovatelé vycestovat. Výsledky jsou celkem vyrovnané, ale vyhrává i tak možnost cestování s partnerkou/partnerem (44 %). Potom následuje rodina (26 %), přátelé obsadili třetí místo (19 %) a 11 % respondentů plánuje dovolenou sólo.

Sčítání cestovatelů
Sčítání cestovatelů

Při volbě ubytování zůstává trend, že více než polovina cestovatelů preferuje nad jinými typy ubytování hotely. Největší skupina, až 42 %, bude volit hotely v kategorii economy, 15 % preferuje hotely kategorie luxury, třetina cestovatelů (36 %) bude volit ubytování v soukromých apartmánech a 7 % se plánuje ubytovat u rodiny nebo známých.

Výsledky průzkumu o cestován, Pelikán

Testování nám nevadí

Ti, kterým nutnost testování nevadí, ba dokonce preferují, aby všichni cestovatelé v jejich destinaci byli otestováni, jsou ve většině. Podobně velkou skupinou jsou cestovatelé preferující destinace, které se nespojují s žádnými vstupními opatřeními (40 %). Výhody očkování považuje za důležité 73 % dotázaných.

Výsledky průzkumu o cestován, Pelikán

Cestovat nebude jen 6 %

Z výsledků dotazníku jsme dostali rovněž pořadí možností, které by cestovatelům, kteří v roce 2021 neplánují vycestovat, posloužily jako přidaná hodnota při rozhodování o dovolené: zlepšení momentální situace (72,5 %), flexibilní podmínky dovolené (42,7 %), zjednodušená pravidla cestování (35,8 %) a očkování (25 %).

Sčítání cestovatelů

Co říkáte na výsledky? My můžeme jednoznačně prohlásit, že Pelikán je nyní opravdu šťastný Pelikán. Připraven opět létat vysoko v oblacích a s láskou sbírat ty nejlevnější lety, nejčerstvější cestovatelské informace, nejvýhodnější doplňkové služby a umožnit vám přinést si domů ten nejkrásnější suvenýr: nezapomenutelné zážitky.

Výsledky průzkumu o cestován, Pelikán

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru