Connect with us
Zajíc

Cestopisy

Velikonoce ve světě – 8 zvláštních zvyků

Velikonoce ve světě – 8 zvláštních zvyků

Pro některé nejdůležitější náboženský svátek, pro jiné jsou Velikonoce vyhození si z kopýtka. Kypřané hledají na Velikonoční pondělí ukrytá vajíčka, později oslavy pokračují lovem na vyhozené kusy dřeva. Staré dveře a vyschlé větve pak končí na jedné velké hromadě, která se na konci dne zapálí a vesnice mezi sebou soutěží, která má největší velikonoční oheň. Místní policie je během svátků v plném nasazení, aby v případě potřeby vyřešili hádky mezi skupinkami mladíků, kteří se často pohádají na posledních kouscích dřeva.

Reklama
Velikonoce na Kypru

Kolik lidí, tolik chutí. Toto pořekadlo obzvláště platí pro obyvatele Bermud, kteří během Velikonočního pondělí pouštějí draky jako symbol zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Nejsou to však žádní obyčejní draci, ale vlastní výtvory místních s jedinečnými tvary a motivy, které se vyrábějí speciálně pro tuto událost. Na konci dne jsou vyhlášeni vítězové v nejrůznějších kategoriích. Další rok všichni zkoušejí štěstí znovu, s novými, ještě nápaditějšími výtvory.

Velikonoce na Bermudách

V Norsku se slaví Velikonoce opravdu netradičně – celé rodiny čtou, nebo se dívají na kriminálky. Večer si všichni sednou k jednomu stolu a snaží se uhodnout, která z postav je vrahem. Norové milují velikonoční morbidní příběhy, a protože je po nich během svátků značná poptávka, vydavatelství i televize přizpůsobily své knihy a programy tak, aby ty sklidily co největší úspěch. Vydávají se limitované edice detektivních románů a povětšinou se vysílají pouze filmy a seriály s vraždami v nich. Už týden před svátky vycházejí speciální mini-komiksy s tajemnými vraždami, jejichž konec je jasný až během Velikonočního pondělí.

Velikonoce v Norsku

Finové jsou extrémně trpělivý národ, o čemž svědčí i jejich tradiční velikonoční aktivita. Pár dní před svátky zasadí do svátečních kelímků trávu a sledují, jak roste. Do Velikonočního pondělí by měla být tráva alespoň tak vysoká, aby mohl do ní velikonoční zajíc ukrýt vajíčka, sladkosti a dárky. Kromě Velikonoc tímto zvykem Finové připomínají i příchod jara.

Velikonoce ve finsku

Francouzská extravagantnost je skvělá. Pokud si myslíte, že v zemi galského kohouta nosí dárky velikonoční zajíc, mýlíte se. To by byla podle Francouzů nuda. Svátky začínají Tichou sobotou, kdy ve francouzských kostelích přestanou zvonit zvony, aby připomněli Ježíšovu smrt. Všechny zvony v zemi opustí kostelní věže, aby navštívili papeže v Římě, a cestou zpět zanechávají dětem velikonoční vajíčka a sladkosti. Další den jsou slyšet znovu.

Velikonoce ve Francii

Během Velké soboty lidé na Korfu vyhazují z okna velké hliněné nádoby, nádobí, hrnce a džbány, které končí na zemi pod okny, rozbité na cimprcampr. Podle místních je tato tradice symbolem začátku něčeho nového a konce starého. Zbavují se starých a nepotřebných věcí proto, aby oslavili novou úrodu a žně, ke čemuž se hodí nové nádobí. Kromě toho Řekové tak oslavují i příchod jara.

Velikonoce na Korfu

V sicilském městečku Prizzi místní pochodují ve velkých róbách a obličeje si zakrývají pozinkovanými ďábelskými maskami. Přestrojení ďáblové celý den honí duše po městě a nutí je, aby jim platili za nápoje. Na konci dne ďábly již tradičně zahánějí Panna Marie a Ježíš Kristus a místo nich posílají do městečka anděly.

Velikonoce na Sicílii

Na Filipínách se slaví Velikonoce doslova. Místní mladíci se na Velký pátek dobrovolně dávají přibít na kříže, bičují se nebo jinak trýzní, aby odčinili hříchy, které provedli během celého roku. Církev oslavy na Filipínách odsuzuje a bojuje proti nim i místní vláda. Jelikož však ukřižování mladíkům zakázat nemohou, záchranáři jim po oslavách bezplatně očišťují rány.

Velikonoce na FIlipinách

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru