Connect with us

Cestopisy

Vědecká studie potvrdila pozitivní dopad slunce na hubnutí

Vánoce. Kromě rodinné pohody, hromady balícího papíru a miliónu světýlek znamenají pro mnohých tyto svátky klidu i strašáka v podobě pořádné kalorické zátěže. Vícero studií přitom potvrzuje, že i po svátečním období máme tendenci nabírat, respektive v zimě je pro nás těžší se jich zbavit. Nová studie výzkumníků z University of Alberta v kanadském Edmontonu odhalila nečekaného viníka přibírání – absence slunečního světla.

Reklama

Člověk držící wafli s čokoládovou polevou.

Buňky pod vlivem slunečního záření neukládají tolik tuku

Výzkumníci vedení proslulým jménem Peter Light z Alberta Diabetes Institute přišli na to, že když sluneční louče proniknou do tukových buněk, nacházejících se těsně pod povrchem pokožky, lipidové kapky se zmenšují a pronikají z buňky. Jinými slovy, naše buňky neukládají tolik tuku.

Žena poskakující na pláži.

V zimě se kila nabalují jedna radost

Logicky proto, že jsme v zimních měsících zabalení do několika vrstev oblečení a dny trávíme ve velké míře v interiéru, nedostává se nám dostatek slunečního světla, a proto je i čas strávený v posilovně doprovázený větší dávkou potu a námahy. Peter Light, autor studie, profesor farmakologie a ředitel Alberta Diabetes Institute dodává, že nedostatečné vystavení slunečnímu světlu v období osmi měsíců v severském klimatu tedy může podpořit ukládání tuků a přispět k typickému přírůstku hmotnosti, který mnozí poznají během zimního období.

Žena cvičící v posilovně.

Pohybem a pobytem na slunci proti obezitě

Profesor Light to považuje za potenciální faktor, přispívající k současné epidemii obezity, speciálně v případě dětí. Mladší generace tráví v současnosti víc času hraním počítačových her uvnitř a méně venku. To znamená nejen méně fyzické aktivity, ale i menší počet hodin zdržování se v přímém kontaktu se sluncem. Dobrou zprávou je, že jeden až dva týdny nasávání slunečních paprsků v teplém podnebí mohou pomoct hubnutí nastartovat.

Žena cvičící jógu na okraji bazénu.

Nezapomeňte na dostatečně vysoký ochranný faktor

Výsledky tohoto výzkumu vám však nemají napovídat, že si váš opalovací krém máte nechat doma. Vedoucí výzkumu Peter Light dodává: „Ještě neznáme intenzitu a trvání světla potřebného na to, abychom hubnutí aktivovali.“ Kromě toho bychom měli zohlednit i zdravotní rizika přímého vystavení se slunci. Podle rad dermatologů bychom při plánovaném pobytu v letním teplém počasí měli používat minimálně ochranný faktor 30.

Šťastná rodinka na pláži.

Lepší nálada i spánek

Podívejme se na další výhody pobytu na slunci. Prvním je jednoznačně pozvednutá nálada, přirozená reakce fungování celého našeho těla na slunci. Dalším plusovým aspektem je určitě i hlubší spánek. Sluneční paprsky pomáhají k efektivní produktivitě hormonu melatonin, který pozitivně působí na funkci spánkového režimu. Díky němu je tělo schopné rozpoznat večer a noc ode dne, čemuž aktivní působení slunce výrazně pomáhá. Mezi doporučované důvody pobytu na slunci můžeme přidat i snížený krevní tlak a několika studiemi potvrzený vztah slunečního záření se snižujícím se rizikem některých typů rakoviny. Samozřejmě, kromě rakoviny kůže, které vývin sluneční paprsky naopak podporují.

Štastné děvče na pláži.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru