Connect with us

Cestopisy

Stěhování na Island? Proč ne! Češi na cestách poradí jak na to!

Stěhování na Island? Proč ne! Češi na cestách poradí jak na to!

Vystudovat vysokou školu, najít si práci a žít spořádaný život, kde se budete soustředit jen na to, ať už je konečně pátek. Mladý pár vystupující pod jménem Češi na cestách se však rozhodl tento stereotyp rozbít. Jak? Odstěhováním se do země ohně a ledu. Uvažujete o něčem podobném? Inspirujte se Dianou a jej přítelem, kteří se vydali za svým dobrodružstvím na Island a momentálně tvrdí, že to bylo nejlepší rozhodnutí v jejich životě.

Reklama

Diana na pláži.

Jak vznikl blog Češi na cestách a odkud přišel nápad přestěhovat se zrovna na Island?

Češi na cestách vznikli v podstatě náhodou. Stránku jsem založila já, Diana Hasalová a s korekcí a nápady mi pomáhá můj přítel. Už dlouho sleduji youtube scénu a čtu blogy o cestování. Po čase co jsme se na Island přestěhovali, mě napadlo o tom začít psát a celkově taky o našich plánech. Do té doby jsem o Islandu moc nečetla a přišlo mi to jako super nápad. K Islandu mě přivedl mladší brácha, jelikož tam pracují jeho kamarádi.

Jak dlouho máte v plánu na Islandě zůstat? A co pak?

Náš původní plán byl 9 měsíců, ale s tím, jak se nám vše dařilo, jsme se rozhodli to prodloužit. Jakmile člověk vyjede do zahraničí na delší dobu zjistí, že jsou dveře do jakékoliv země otevřené.

Island.

Jak probíhaly vaše přípravy na tak velké stěhování?

Mohu říct, že se přítel postaral o velkou část příprav. Asi dva měsíce předem jsme si koupili letenky, podali výpověď v tehdejší práci a uzavřeli tak jednu kapitolu našeho života.

Je možné získat na Islandě dlouhodobou práci nebo spíš jen párměsíční brigádu? Jak na to?

Ano, na Islandu je možné najít práci na hlavní pracovní poměr. Tím, že tam žije jen cca 300 000 obyvatel a cestovní ruch stále stoupá, jsou noví pracovníci hodně vítaní. Pokud umíte perfektně anglicky můžete pracovat kdekoliv.  Tím, že naše angličtina nebyla zrovna na vysoké úrovni, uspokojili jsme se s prací v restauraci. Důležitá je Kenitala, což je pracovní číslo, bez kterého nemůžete fungovat. Můžete si ho koupit v bance nebo počkat až vám ho na úřadě zařídí zaměstnavatel. My jsme Kenitalu dostali od zaměstnavatele na tři měsíce a poté jsme ji šli na úřad jen prodloužit.

Skalní útesy na Islandu.

Jakým způsobem jste si našli ubytování?

Najít si na Islandu ubytování je velmi těžké. Tedy pokud Vás nebolí své peníze rozhazovat. V hledání napomůže Facebook, kde najdete spoustu veřejných skupin a stránek, kde lidé přímo nabízejí pronájmy. Musíte být ale rychlí, jelikož poptávka je větší a větší. My jsme měli to štěstí a našli pronájem studia skrz Airbnb. Ohledně práce jsme posílali pár emailů s životopisy, ale Islanďané preferují spíše osobní kontakt, takže jistotu jsme neměli žádnou.

Diana na vyhlídce.

Je potřeba mít našetřeno?

Zrovna Island je země, kde je potřeba mít do startu o trochu více, než kdyby se člověk rozhodl odstěhovat za prací do jiných evropských měst. Ekonomice se tam daří. Teda když zrovna nevybuchne nějaká ze sopek. Největší položkou je samozřejmě nájemné. Za standardní byt 3+1 po Vás budou chtít v přepočtu zhruba 50.000,- Kč měsíčně. Musíte ale samozřejmě počítat s kaucí, která dělá např. dvakrát tolik, a to máte pouze holý byt. Přejdeme-li k něčemu přijatelnějšímu, tak tím jsou sdílené byty. Pronájem pokoje pro jednoho člověka vyjde zhruba na 16.000,- Kč. Pak jsou tu studia, která ale také pronajímají jen pro jednu nebo dvě osoby. Abychom Vás ale neodradili, tak dáme příklad ještě našeho šťastného studia, kde platíme zhruba 22.000,- Kč. To je zřejmě minimum, na které lze na Islandu narazit. Celou dobu se samozřejmě bavíme o pronájmu v hlavním městě Reykjavíku.  

Co se týče cen v supermarketech, tak jsou dva a půl až třikrát vyšší než u nás v České Republice. Nejlevnější je řetězec Bonus, ve kterém najdete i ceny, které jsou vyšší jen o málo. 

Je něco, na co by se měli lidé nějak zvlášť připravit před tím, než se rozhodnou přestěhovat na Island?

Rozhodně na počasí. Silný vítr do vás tlačí opravdu každý den a pak je tu i déšť, kterému se taky věčně nechce přestat. Další tip je určitě angličtina. Ze začátku nám základ stačil, ale byli jsem v mluvě nesví a dělalo nám problémy se vyjadřovat.

Je Island i pro budget cestovatele? Na čem se dá nejvíc ušetřit?

Pokud chcete cestovat po Islandu na pár dní, můžete ušetřit na stopování. Místní vás odvezou kamkoliv a ještě si příjemně popovídáte. Každopádně my takovou zkušenost prozatím nemáme.

Jsou nějaká místa, která jste si oblíbili a která nejsou mezi turisty zatím moc známá?

U pobřeží jsme objevili houpací sítě ze starých rybářských síti. Když je hezké počasí je tam opravdu nádherně, perfektní relax o volném dni. Pod Perlanem je les, který je docela výjimečný, protože na celém Islandu neroste moc stromů, díky drsnějším podmínkám. Les nám připomíná domov a rádi se tam vracíme. Při procházce jsme narazili i na vodopád uprostřed města, skrytý za hlavní cestou, je to úžasná podívaná! Máme i pár dalších tipů, ale o nich se určitě dozvíte v našich článcích.

Pokud se člověk rozhodne udělat si na Islandě týdenní dovolenou, co by určitě neměl ve svém itineráři vynechat?

Jeden den stačí na projití Reykjavíku, protože je malý a všechno je od sebe kousek. Máme jeden tip o kterém moc lidí neví, a tím je horký pramen kousek od “footbath” u známého majáku Grótta. Zažijete tam parádní odpočinek po celém dni chůze a pokud budete mít štěstí, tak v zimním období i polární záři. Pár dalších tipů, kam jít a co musíte vidět můžete nalézt na naší fb stránce. Pro milovníky vodopádů doporučuji Seljalandfos a kousek od něj je další vodopád skrytý ve skále. Je to země tisíců vodopádů a horkých pramenů, ledovců a gejzírů. Každý milovník přírody si tam přijde na své, tak jako my. Klasický trip je kolem Golden Circle, který je určitě zajímavý. Uvidíte obrovský vodopád a gejzír, ale taky davy turistů a to už tak zajímavé není.

Pobřeží s majákem, Island.

Kde a jak je nejvýhodnější půjčit si pro svou dovolenou auto?

Na Islandu je spousta půjčoven aut. Pro náš zimní výlet jsme si půjčili auto u Blue Car Rental. Dostali jsme na ně doporučení od kolegy z práce, k autu bylo veškeré pojištění, jejich přístup byl velmi pozitivní a taky měli skvělé webové stránky. Cena byla přijatelná, takže jsme byli spokojení.

Kde se dá v Reykjavíku dobře najíst a kde se dá skočit na nejlepší kávu? Jak se zhruba pohybují ceny?

Musím říct, že jsme se opravdu dobře najedli v naší předešle restauraci, kde jsme pracovali. Indická restaurace Hradlestin. Jídlo bylo výborné a byla to velká výhoda. Navštívili jsme i pár kaváren a dalších restaurací, které můžeme doporučit. Například restaurace Jamieho Olivera nás příjemně překvapila, ale bohužel to není typická islandská restaurace. Navštívili jsme kavárnu v Perlanu, to je nově zrekonstruovaná stavební památka. Večer se kopule otáčí dokola a naskýtá se nádherný výhled na celé město. Dále mě bavila kavárna v Harpě, což je koncertní a konferenční hala a moderní dominanta celého Reykjaviku. Tam jsme také tento rok zavítali na koncert Dj Tiesta. Máme oblíbenou i hospůdku, která se nachází pár minut od našeho bydliště a ceny jsou o víc než polovinu nižší. Za pivo tam zaplatíte 80 Kč. Další příjemná kavárna je Vinyl nebo Viking přímo u další zajímavé stavby, a to je Hallgrimskirkja. Za krkolomným názvem se schovává kostel z roku 1937 a je to nejvyšší budova na Islandu. Barů, restaurací i kaváren najdete na hlavní ulici Laekergata nebo Hverfisgata opravdu hodně a každý den můžete navštívit jinou.  Ceny za kávu se pohybují okolo 100 Kč, což není nijak převratná cena. Za oběd pro dva zaplatíte 1000-3000 Kč. Samozřejmě záleží, kam půjdete. Posledním vyhlášeným tipem na kávu a čaj najdete v síti Te & Kaffi. Cena kávy je zhruba 200,- Kč.

Už jste na Islandě strávili i Vánoce. V čem to bylo jiné? Jak slaví tyto svátky místní?

Ano na Islandu jsme zažili už i první  Vánoce. Napekla jsem cukroví, udělala vánočku a v poklidu jsme spolu oslavili Štědrý den, tak jak má být. Další den jsme s kamarády vyrazili na cesty. Island není v zimě tak krutý, jak si mnoho lidí myslí. Teploty jsou tam podobné jako u nás a letos byla zima dokonce mírnější než v Česku. Počasí je ale proměnlivé, a proto nám sněžilo i na 1. máje. Vánoce sbližují nejen u nás, ale i na Islandu. Rodiny se scházejí a píjí, povídají si a jedí. Neznáme žádný typický zvyk, ale Islanďanům jsem povykládala pár těch našich a byli nadšení.

Zdroj fotografií: Diana Hasalová

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
2 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru