Connect with us

Tipy

Nápady na foto dárky aneb jak darovat fotky

Nápady na foto dárky aneb jak darovat fotky

Před každou narozeninovou oslavou, výročím nebo svátkem, jako Valentýn či První máj, řešíme to stejné – dárek. Tahle malá věc může kolikrát hodně zachránit, ale i ledacos pokazit. Patříte mezi ty, kteří se vždy objeví s nugátovou bonboniérou a obdarovaný vás vždy odmění jen téměř nepostřehnutelným zvednutím koutků úst s předstíráním, že jde o úsměv? Pak bude asi potřeba změnit vaši dárkovou strategii. A tím nemyslíme koupit příště bonboniéru oříškovou! Zkuste to jinak. Využijte společných vzpomínek a vytvořte něco osobnějšího. Tyto tipy na dárky z fotek by vám příště mohly zachránit krk.

Reklama
https://www.instagram.com/p/B3RNvUTAAg-/?fbclid=IwAR32idAQWSviGpSUsZTNubHzObn77jMK7t4sREBlaUQ6nBSxrcLshYTnilY

Rady na začátek

Než se rozhodnete, jaký foto dárek zvolíte, zkuste si nejprve položit pár jednoduchých otázek, podle kterých vám výběr půjde lépe:

 • Pro koho je foto dárek určen?
 • Chcete dárkem vyvolat určitou emoci nebo vzpomínku?
 • Co chcete dárkem vyjádřit?

Máte alespoň hrubou představu? Jestli ano, tak šup pro to hlavní, co budete potřebovat – fotografie. Přípravu snímků úrčitě nepodceňte. Snažte se vybrat fotky s dobrým rozlišením a pokud je potřeba, před použitím je upravte. Jestli byste rádi zakomponovali staré fotky, které nemáte v digitální podobě, podívejte se na možnosti skenování takových snímků.

1. Nápady z vyvolaných fotek

Poohlížíte se po něčem opravdu originálním? Potom bude nejlepší, když probudíte svoje tvořivé já a do výroby foto dárku se pustíte sami. Máme pro vás pár jednoduchých nápadů, ke kterým budete potřebovat vyvolané fotografie aneb vzpomínky, které chcete dárkem připomenout, nebo za ně poděkovat.

Vytvořte fotoalbum

Co se samotného tvoření týká, tohle by nemělo být až tak složité. Mimo vyvolaných fotek budete potřebovat vhodné fotoalbum – na trhu jich je skutečně spousta, takže jen stačí vybrat takové, které se k události bude hodit nejvíce.

Rady a tipy, které jsme sepsali k vytváření fotoknihy, můžete využít i k sestavování fotoalba. V zásadě jde o následující:

 • Použijte pouze nejlepší fotky
 • Snažte se vyprávět příběh
 • Kombinujte fotky celků se snímky detailů
 • Snažte se fotky barevně ladit
 • Fotky si nejprve nanečisto rozložte, upravujte a až nakonec upevnětě

U fotoalba se můžete vyřádit i vy sami. Připiště texty nebo přiložte i jinou vzpomínku či ozdobu než fotku. Máte vstupenku z festivalu? Přidejte ji k dotvoření atmosféry. Případně pomocí nálepek a jiných drobností dozdobte fotografie. Jen pamatujte na důležité pravidlo – v jednoduchosti je krása.

Popřejte mozaikou

Použijte fotky místo transparentu a vyskládejte z nich třeba srdce nebo jméno oslavence.

https://www.instagram.com/p/BbJs-sThN_Q/?fbclid=IwAR2IK9tIkPqQWvLIZjLMk4eQ7mk2Lnx8wRQRd_X3lZ80lnWx1bLM0-Fxk84

Pošlete přání

Nemůžete popřát osobně? Pošlete dopis! Možná se vám to zdá předpotopní, ale i taková drobnost může udělat velký dojem. Jen je potřeba si vzpomenout dříve než v den oslavy.

Fotku buď vložte do již koupeného přání, nebo si vyrobte takové, které bude podle vašich představ a snímek do něj lépe zakomponujete.

Buďte kreativní a fotografie zavěste

V tomto případě se meze nekladou. Sežeňte třeba heliem naplněné balónky a uvažte na ně ozdobné šňůrky, které budou sahat od stropu tak do výšky očí. Na jejich konce pak připevněte fotografie a překvapení je na světě.

https://www.instagram.com/p/B7-psdrnOaE/?fbclid=IwAR1iQP6UUWrs6pXwN9CksOCYDO4Foz9E5PRZ8fE0ECRKM96ItnT_uYF8SCg

Nebo vyrobte ozdobný závěs na stěnu. Návodů na internetu je spousta. Koukněte třeba na toto video.

Rámeček nebo stojánek?

Když fotce pořídíte pěkný rámeček, budete mít rázem další parádní foto dárek. No a jestli se chcete vydat zase osobnější cestou, máme pro vás návod na výrobu stojanu na fotografii.

Budete potřebovat drátek, snímek a něco pevného na ukotvení. My jsme použili kamínek, ale fantazii se meze nekladou. No a jak na to:

 • Asi třetinu drátku obtočte kolem kamínku a zbývající část srovnejte tak, aby byla kolmo k základně.
 • Na rovnou část drátku můžete navléct například korálky k dozdobení.
 • Horní třetinu zamotejte tak, aby vzniklá oka vytvářela jakousi sponu, do které vsunete fotografii. Drátek můžete obmotat například kolem tužky a vzniknou vám pravidelné kroužky.
Darujte fotografii s ručně vyrobeným stojanem
Zdroj fotografie: autor článku

2. Fotomagnety – vzpomínky na lednici

Dalším efektním foto dárkem může být sada fotomagnetů. Obdarovaný si na vás a vaše zážitky vzpomene pokaždé, když si půjde pro jídlo do lednice, což se děje poměrně často…

Výrobu fotomagnetů dnes nabízí různé firmy. Nám posloužil online editor společnosti Vyvolej.to, kde jsme měli na výběr z následujících možností:

 • Čtvercové magnety 7×7 cm
 • Kulaté magnety s průměrem 7 cm
 • Skládačka 9 magnetek 5×5 cm

My jsme chtěli kulaté magnety, kdy stačilo jen z pevného disku, Facebooku, Instagramu nebo mobilu nahrát 10 fotografií. Ty jsme následně ořežezali, u každé zvolili barvu rámečku a bylo hotovo.

Parádní je ale i možnost skládačky, kdy si vlastně nahrajete pouze jednu fotku, která se ve výsledku rozdělí na 9 stejně velkých čtvercových magnetek.

Darujte sadu fotomagnetů
Zdroj fotografie: Společnost Vyvolej.to

3. Vyrobte fotoknihu

Fotokniha je dárkem, který obdarovaného vnese zpět do foceného momentu, vypráví příběh a vyvolává emoce. Ať už jste ve výrobě fotoknih začátečníky nebo starými odborníky, podívejte se na tipy, které jsme sepsali.

4. Jak darovat fotky ve velkém stylu?

Netroškařte a vyvolejte fotky na větší formát. Dobře vypadají jak plakáty s několika malými fotkami, tak fotoobrazy.

Fotoobrazy

V tomto případě jde o vytištěnou fotku, která je nalepena na bílé plastové desce široké asi 5 mm. Na zadní straně je rovnou háček na pověšení. Proces byl podobný jako u ostatních produktů fotolabu. Co se týká toho námi využívaného, měli jsme na začátku na výběr z těchto možností:

 • Malý čtverec 15X15 cm
 • Střední čtverec 21×21 cm
 • Velký čtverec 30×30 cm
 • Malý obdélník 15×21 cm
 • Střední obdélník 21×30 cm
 • Velký obdélník 30×45 cm

Do online editoru stačilo nahrát fotky (z mobilu, disku, Facebooku nebo Instagramu) a pak si vybrat variantu zobrazení – s bílým či barevným rámečkem nebo fotku na celou plochu.

Překvapte fotoobrazem
Zdroj fotografie: Společnost Vyvolej.to

Plakáty

Kdybyste chtěli seskupit vícero snímků na jednu plochu, sáhněte po plakátu. Společnost Vyvolej.to nabízí plakáty o rozměrech 50×70 cm s tím, že si můžete vybrat, jestli na něm chcete zobrazit 35 nebo 70 fotek.

Při práci v online editoru byste stejně jako u jiných produktů neměli mít problém. Fotky jednoduše nahrajete, rozmístíte a případně ořežete. U plakátu s 35 fotkami budou snímky zobrazeny ve velikosti 7×7 cm a u varianty se 70 fotografiemi budou mít 5×5 cm.

Máte už představu, jaký foto dárek bude vaším favoritem?

Tak jaký fotodárek vyberete?
Zdroj fotografie: Společnost Vyvolej.to

Zdroj úvodní fotografie: Vyvolej.to / Michaela Burdychová

Zdroje informací k článku:

Co by vás nejen o tipech na foto dárky mohlo zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru