Connect with us

Tipy

Typy cestujících, na které můžeš narazit (nejen) v letadle

Typy cestujících, na které můžeš narazit (nejen) v letadle

Určitě to znáš, říkáš si, nějaká ta cesta je přede mnou, doufám, že to rychle uběhne, a bude klid. Nebo se naopak těšíš na to, že si k tobě přisedne někdo fajn, ty s ním budeš moct „pokecat“ a probrat takové ty „globální problémy lidstva“. Jenže, ne vždy je vše tak, jak si člověk naplánuje. Pokud patříš k těm, co jim pusa jede pořád, just nenarazíš na nikoho, s kým by se dalo dobře povídat (a mluvit jen tak „do luftu“ tě moc nebere), nebo naopak chceš svůj klid a zrovna vychytáš místo u nějaké přehnaně sdílné osoby. A na jaké typy „spolu“ cestujících můžeš ještě narazit?

Reklama

Mačkal obecný

Tento typ se vyznačuje, jak už je z názvu patrné, přehnanou touhou po tělesném kontaktu. Je to tak. Daný jedinec si tuto svoji zálibu možná ani sám neuvědomuje, i přesto ve své pozici nadále setrvává a jeho okolí je z jeho počínání více než nervózní. Říct, či neříct (slušně) „netlač se na mě“ – to je oč, tu běží… Někdo zahájí „ofenzivní“ postoj a Mačkala obecného začne pomalu vytlačovat taktéž. Z této reakce vyplynou dva závěry. Za 1. Mačkal obecný si „otevře pusu“ a pěkně tě „sjede“ za to, že se na něj lepíš, přičemž on si své předchozí počínání absolutně neuvědomuje. Takže jako takové „pako“ z toho nakonec vyjdeš bohužel ty. Nebo ve druhém z případů tento blízký tělesný kontakt Mačkalovi vůbec nevadí, a tak se vlastně mačkáte oba dva dál, jako nějaké sardinky.

Jiný zahájí k tomuto typu spolucestujícího pro změnu „defenzivní“ postoj. Milého Mačkala buďto okřikne, samozřejmě v rámci nějaké slušnosti (nebo i neslušnosti), případně ho při výstupu tak silně „šťouchne“, že si to milý Mačkal zapamatuje. Další se nechá Mačkalem utláčet, nebo dokonce, v rámci ochrany svého osobního prostoru, opustí své původní místo. Zaručená rada, jak se zbavit tohoto dotěrného typu, nejspíš neexistuje, možná jen mu to jednoduše a na rovinu vysvětlit.

Narušitel pohody

Uvedeme příklad. Sedíš si hezky na svém místě, v uších máš sluchátka se svojí oblíbenou hudbou nebo třeba sleduješ nějaký film, když v tom se to stane. Přisedne si k tobě Narušitel pohody a bez okolků na tebe buď začne mluvit (a ne a ne se zastavit), nebo na sebe jakkoliv upozorňovat. Poznávacím znamením tohoto typu nemusí být nutně kontakt s tebou. Prostě mu přijde, že je zrovna teď vhodný čas na hlasité broukání, poklepávání nohou, nebo jiný dotěrně otravný zvuk, který naruší (nejen) tvoji pohodu. K Narušitelům patří také „podskupiny“. Přehnaně veselý, který svoji radost dává velmi okázale a dlouze najevo. Tento „poddruh“ Narušitele bývá dost často posilněn něčím ostřejším. Dále sem řadíme taky „Katastrofáky“. To jsou ti, kteří chytnou záchvat paniky v úplně obyčejné situaci a rozhodí tím tak pohodu celé posádky i cestujících. Zatímco u Mačkala obecného mluvíme o věkové skupině 20+, u Narušitelů pohody se může jednat už i o batole. V tomto případě ale většinou odpustíš toto nechtěné narušení a snažíš se nějak přežít zbytek cesty. V ostatních případech se ti „otevírá kudla v kapse“, ale vydrž, Narušitele nemá nikdo v oblibě, takže se o něj brzy postará někdo jiný.

Odérista bolehlav

Tento typ cestujícího se na venek od ostatních cestujících nijak neodlišuje. Většinou tě neotravuje hloupostmi a hledí si svého, dokonce nevyhledává ani přílišný tělesný kontakt, jeho jediným a zásadním problémem je jeho „odér“. Teď ale nemáme na mysli někoho, z koho jde nevábná vůně, i když ten dokáže taky dost znepříjemnit cestu. V tomto případě je ale řeč o takovém druhu Odéristy, který je jako chodící parfumérie. Což o to, není nic špatného na tom, když se navoníš. Logicky je lepší být Odérista bolehlav, než Odérista „smraďoch“. Jenže i tady platí jedno velké ALE – čeho je moc, toho je příliš. A právě Odérista bolehlav je ten, který svou vůní způsobuje u druhých cestujících nesnesitelnou bolest hlavy právě z důvodu jeho přehnané „voňavosti“. Vždyť, i když má někdo sebelepší vůni, cítit ji intenzivně několik hodin v uzavřeném prostoru, bez možnosti úniku, je doslova peklo.

Kazatel, či tazatel?

Nutno podotknout, proč je v tomto typu cestujícího otazník. Ten je totiž součástí jeho názvu a vůbec ne náhodou. Jedná se o to, že tento typ se nejdříve může jevit jako jedna skupina, například tazatel. Stále se tě může na něco vyptávat a následně ti bude „kázat“ své názory. Nebo naopak. Nejdříve ti bude dlouze „kázat“ o všem možném, načež se tě bude další část, teď už nekonečné, cesty tázat, jaký máš na to všechno vlastně názor. Obrana před tímto typem je vcelku jednoduchá. Protože Kazatel, či tazatel? nepatří pod Narušitele pohody, můžeš si jednoduše dát sluchátka do uší a jeho kázání a následného tázání se tak lehce vyhneš. Ale pozor, tento typ musíš svou obrannou strategií odehnat hned z kraje jeho pokusu tázat se, nebo kázat. Když se totiž dostaneš do jeho sítě, jen těžko z ní unikneš.

PIN – dal

Možná si říkáš, že na tento typ cestujícího si, bohužel, ještě nenarazil. Kdo by přece nechtěl potkat někoho, kdo dá PIN? Jenže „chyba lávky“. Pro správné porozumění tomuto typu spolucestujícího, je nutné přečíst si jeho název dohromady. Tak co, už to dává lepší smysl? Na PIN – dala opravdu nechceš narazit, a když už se tak stane, velmi rychle to poznáš. V krátké chvíli ti totiž zprotiví svět tak, že už se snad i přestaneš těšit na místo určení. Nebo naopak se tam budeš těšit o to víc, protože to bude znamenat, že cesty s PIN – dalem je konec. Tento typ jednoduše „karfá“ na všechno. Na sedadla v dopravním prostředku, na posádku, na klimatizaci, na jídlo a klidně „zakafrá“ , patřičně nahlas , i na tvoji adresu. V takovém případě se ale nenech vytočit, tady, více než kdy jindy platí, že není nic horšího, než srážka s… v tomto případě PIN – dalem.

Typů cestujících je ještě mnohem víc, například Zmrzloň ledový, který nesnese sebemenší závan klimatizace, i ve třiceti stupních, Chraploň bezruký, to je ten, který kýchá, smrká, kašle a vždy si při tom zapomene rukou zakrýt pusu, atd… A jaké typy turistů můžeš potkat, když konečně dojedeš do cíle?

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru