Connect with us

Novinky

Taiwan má první Městský tichý park na světě

Taiwan má první Městský tichý park na světě

Taiwan, ostrovní stát ve východní Asii s asi 23 miliony obyvatel, je jedno z nejhustěji obydlených míst na světě. Jeden kousek ostrova ale vyniká nečekaným klidem. Jde o národní park Yangmingshan, první oficiální Městský tichý park na světě.

Reklama

Národní park na sever od Tchaj pej je domovem unikátním vodním rostlinám, žábám a endemickým modrým strakám. Tchajwanská vláda ve spolupráci s kalifornskou neziskovou organizací Quiet Parks International oficiálně označili Národní park Yangmingshan za první Městský tichý park. Takový park je definován jako přírodní oblast ve městě nebo blízkosti města, která nabízí klidné kulturní zážitky obyvatelům města. Rozloha parku je asi 111 kilometrů čtverečních, na kterých se nachází slavné termální prameny, les s turistickými stezkami i subtripické pásmo.

Zdroj: shutterstock.com

Podle ředitele neziskové organizace Ulfa Bohman musí v Městském tichém parku dominovat zvuk přírody. Při posuzování používá organizace měření v decibelech, přičemž maximální hodnota okolních zvuků může dosáhnout 45 decibelů. Kromě zvuků je hodnocena i vizuální stránka parku. Neměl by mít mnoho nebo dokonce žádné člověkem vytvořené struktury.

Prezident a spoluzakladatel QPI Vikram Chauhan vysvětlil, že „tichý park není jen o úrovni decibelů. Jde o schopnost parku dát lidem pocit klidu. Nejdůležitější na Městském tichém parku je, že poskytne velkému počtu lidí denní přístup k vnějšímu tichu.“

Zdroj: shutterstock.com

Organizace plánuje v průběhu příštích let udělit certifikát asi 50 dalším parkům. Potenciálními kandidáty jsou New York, Londýn, Stockholm nebo Portland a Oregon.

Za nominací tchajwanského národního parku stojí známá ekologická žurnalistka a dokumentaristka Laila Chin-Hui Fan. „Pokud chcete zažít klid parku Yangmingshan, přijďte k rybníku před tím, než se probudí ptactvo,“ řekla o parku Fan. Podle jejích slov mohou návštěvníci parku slyšet káčátka čvachtající se ve vodě doprovázeno kuňkáním žab.

Mohlo by tě zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru