Connect with us

Cestopisy

Tahák japonské etikety pro turisty

Naše poslední návštěva země vycházejícího slunce nám dala mnoho. Například zklamání z každého sushi, které jsme si dali po příjezdu domů. Až se vrátíte z Japonska, pochopíte. Kromě toho nám ale na jedné lekci vaření představili základy japonské etikety, a to nejen v rámci stolování. Měli jsme to absolvovat hned na začátku našeho výletu, možná bychom se pak nedostali do tolika trapných situací. Abychom vás ušetřili nepříjemných nebo nejistých momentů, přinášíme průřez elementární etikety, jak nás ji naučili domácí.

Reklama

Pozdravy

Slušné návyky jsou v Japonsku vším a jak všichni víme, první dojem je nejintenzivnější. Zde, stejně jako všude jinde, všechno začíná správným pozdravem. Konnichiwa je základ, to ví každý. Japonci se mezi sebou také klaní, ovšem od cizince to naštěstí nikdo nečeká. Co se ovšem čeká, nehledě na to, zdali jste místní nebo turista, je to, že když vás někdo pozdraví poklonou, musíte ji opětovat. Čím hlubší poklona bude, tím víc respektu dáte dotyčnému najevo. Pokud to nechcete přehnat, přinejmenším pokyňte hlavou. Potřásání rukou moc populární není.

Japonci klanějící se na letišti.

Sezení

Mnoho lidí ze západu nemá mnoho zkušeností se sezením na tradiční japonské podlaze nazývané tatami, a proto si v podobných chvílích neví rady. Přitom je víc než pravděpodobné, že se k něčemu takovému jako turista dostanete, jelikož na tatami podlaze se často pořádají například čajové ceremoniály. Ne aby vás napadlo se tam vyvalit jako pytel brambor. Na tatami se vždy sedí vzpřímeně a bosý. Pokud se nedostanete do vyloženě formální situace, stačí dodržet toto: žena v žádném případě nesmí sedět takzvaně na turka s překříženýma nohama, ale pěkně na kolenou v pozici seiza nebo s nohami pokrčenými pouze do jedné strany. U mužů tento zákaz neplatí.

Žena sedící na japonské podlaze tatami.

V restauraci

Japonsko je již poměrně dost ovlivněno západem, a proto najdete ve většině restaurací klasické stoly, na jaké jste zvyklí i u nás. Často ale bývá možnost usadit se i k tradičním nízkým stolkům, ke kterým byste měli zasednout zásadně bosí. Taky nebuďte moc invazivní a vyčkejte, až vás obsluha sama usadí. Poté co dostanete své místo vám obvykle na stole přistane i sklenice vody, šálek čaje a malý vlhký ručník, kterým si máte před jídlem očistit ruce. Až si vyberete z jídelního lístku nebo z plastových maket, které najdete skoro všude, stačí zmáčknout kouzelný knoflík, který často bývá součástí stolu k přivolání obsluhy nebo na číšníka zahalekejte slovo sumimasen. Při naší první návštěvě japonské restaurace jsme o těchhle vychytávkách nevěděli a hrozně jsme se divili, že čekáme půl hodiny na to, až nás přijdou obsloužit. Placení většinou neprobíhá u stolu, ale na malé recepci u východu, kam se předpokládá, že přinesete účet, který vám donesou. Ještě stále mnoho restauračních zařízení nepřijímá karty, takže je vždycky dobré mít k dispozici dostatek hotovosti. Poslední a jednou z nejdůležitějších našich poznámek je: NENECHÁVEJTE SPROPITNÉ. Snadno se stane, že vás pak budou nahánět na ulici a snažit se vám nadbytek peněz vrátit.

Plný stůl v japonské restauraci.

Jak se chovat v chrámech a svatyních

Tohle by nemělo být nic překvapivého. Snažte se být ticho a chovejte se s respektem. Ukázat opravdový respekt často znamená vhození mince do určeného boxu před vchodem do chrámu a krátká modlitba. V některých chrámech mohou návštěvníci zapálit kadidlo, které tam bývá k zakoupení. Stačí když jej zapálíte, necháte pár sekund hořet a pak plamínek uhasíte tak, že kadidlo rozmáváte nad hlavou (hlavně ho nesfoukněte). Ohořelé kadidlo následně odložte do velkých bronzových nádob, které jsou k tomu určené a otočte ho tak, aby šel kouř směrem k vám. Japonci totiž dodnes věří, že kouř kadidla má léčivé účinky. Při vstupu do chrámu budete někdy požádání o sundání bot. Nechte je v připravených policích nebo si je vezměte s sebou. Fotografování je na většině pozemků přilehlých k chrámům povolené, ovšem uvnitř už spoušť raději nemačkejte. Všude jsou tabule a nápisy, které vás na to upozorní. A nebojte, pokud budete tak nepozorní jako my, pověřená ochranka vás o vašem přestupku velmi rychle informuje. Vlastní zkušenosti.

Kadidlo.

Ve svatyních je to ještě o něco přísnější. Neměli byste do nich vstoupit, pokud jste nemocní, truchlíte za nedávno zesnulým nebo máte otevřenou ránu. To vše je totiž znak určité nečistoty. Před každým vstupem do svatyně je navíc takzvaná očistná fontána. Vezměte si jednu z dřevěných naběraček a polejte si vodou, která tam teče obě ruce. Pak si nalejte trochu vody do dlaně a očistěte si ústa. Správně byste si měli vypláchnout pusu a odplivnout vodu za fontánu nebo do určených nádob. Najde se však spousta lidí, kteří tuto část očistného rituálu vynechávají. I u svatyň bývá box na mince. Tak směle do toho. Vhodíte minci, dvakrát se hluboce pokloníte, dvakrát zatleskáte, opět se hluboce pokloníte, odříkáte krátkou modlitbu a hurá dovnitř. Easy, right?

Nádoby k očistnému rituálu u japonského chrámu.

Shrnutí

VŽDY opětujte poklonu.

VŽDY poděkujte, než opustíte obchod nebo restauraci.

Sundejte si boty v restauraci, když je to potřeba.

NIKDY nepředávejte peníze v restauraci/obchodě přímo do rukou číšníka/prodavače, ale odložte je na připravený tácek nebo vyhrazené místo.

NIKDY neignorujte pozdrav; přinejmenším ze sebe vytáhněte aspoň konnichiwa.

NIKDY neiniciujte objetí nebo polibek na tvář. Pokud jste ve skupině, kde se nachází jak místní, tak cizinci, radši jen podejte ruku nebo nechte první krok v rámci fyzického kontaktu na domácím.

Nesnažte se dávat spropitné. Je víc než pravděpodobné, že to nepřijmou a budou vám to chtít za každou cenu vrátit.

Cedule s nápisem.

Zdroj: Pipa100 | Dreamstime.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru