Connect with us
Letiště Praha

Koronavirus

Ruší se povinnost předložit test před návratem do ČR z rizikových zemí

Ruší se povinnost předložit test před návratem do ČR z rizikových zemí

S platností od soboty 11. září 2021 se na základě rozhodnutí Městského soudu v Praze ruší část ochranného opatření vydaného Ministerstvem zdravotnictví. Konkrétně se jedná o povinnost obstarat si před vstupem či návratem do Česka negativní antigenní nebo PCR test na COVID-19. Na rozhodnutí upozornil server Česká justice.

Reklama

Povinné testování před vstupem do České republiky je v současné chvíli vyžadováno od cestujících, kteří se vracejí ze zemí se vysokým nebo velmi vysokým rizikem nákazy (na českém cestovatelském semaforu se jedná o oblasti vyznačené červenou a tmavě červenou barvou). Výjimku mají pouze očkovaní, ti, kteří COVID-19 již překonali, a děti do 6 let. Podle dosud platného opatření si musí přijíždějící ještě před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou obstarat u zahraničního poskytovatele zdravotnických služeb negativní antigenní test nebo u akreditované laboratoře PCR test.

Podle soudu je samotný požadavek na předložení negativního testu při vstupu do Česka v pořádku. Problematické ovšem je, že od poloviny června mohou tuto službu provádět pouze zahraniční poskytovatelé zdravotnických služeb. Přitom do této doby ji mohly vykonávat i české akreditované laboratoře. Ministerstvo zdravotnictví podle soudu neuvedlo dostatečné vysvětlení k provedené změně a současně nepodalo důvody, proč nastavlo odlišné podmínky pro antigenní a PCR test.

Soud tak upozornil na to, že momentálně není zcela jasné, která zdravotnická zařízení mohou testy provádět a jaké standardy musí splňovat.

Ministerstvo zdravotnictví dostalo do 11. září 2021 čas na nápravu. O případných dalších změnách a upřesněních vás budeme informovat.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru