Connect with us
Isle od Skye Skotsko

Cestopisy

Málo lidí, mlhavý gin a krásné západy slunce: skotský ostrov Isle of Skye

Málo lidí, mlhavý gin a krásné západy slunce: skotský ostrov Isle of Skye

Skotský ostrov Isle of Skye je snem mnoha cestovatelů, kteří rádi dělají věci tak trochu jinak. Kromě toho je také domovem jedné z nejkrásnějších ukázek dramatické přírody. V posledních letech sem zavítalo o něco více turistů, sociální sítě udělaly své. Ovšem stále máš čas navštívit toto kouzelné místo bez davů lidí a obdivovat jeho neobyčejnou klidnou scenérii. Ne všude chytíš signál a ne všude se ti podaří natankovat. Isle of Skye, neboli mlhavý ostrov, jak je nazýván, možná není pro každého. Pokud ale hledáš skutečné dobrodružství, neváhej!

Reklama

Mlhavým nazvali i gin, který zde pálí – Misty Isle gin. Na Skye najdeš nádherné západy slunce, na které se skutečně vyplatí počkat. Nečekej však zelenou rovinku posetou květy. Místní příroda je unikátním seskupením starověkých útesů a okolní jezera – skotské Lochy, jsou menšími přáteli Atlantiku, který ostrov omývá.

Ostrov je vzdálen si 3 hodiny autem od Fort William, nejbližšího města na pevnině. Dovolená bez signálu, přidej k tomu tmavé noci s nebem posetým hvězdami. Jsou celkem tichoučké, až na šplouchání vln a občasné zabučení skotských krav. Zní to dobře? Souhlasíme.

Hlavní město Portree

Poznávacím bodem hlavního města ostrova Portree je pestrobarevný přístav. Nacházejí se zde také super puby, restaurace či obchůdky. Můžeš tu ochutnat slavný gin nebo si dej zlatou pintu.

Isle od Skye Skotsko

Fairy Pools

Vodopády a přírodní jezírka vytvořená mezi skalami pod horou Cuillin jsou naplněná průzračnou vodou. Podle legendy se vedoucí klanu MacLeod oženil s princeznou, což inspirovalo pohádková jména mnoha míst na ostrově Isle of Skye. Kolem jezer Fairy Pools vede pětikilometrová trasa k nádherným výhledem na impozantní hory Cuillins.

Isle od Skye Skotsko

Cuillins

Hory Cuillins dominují jihozápadu ostrova. Vyšplhat se na ně je v skutku výkonem, určitě ne lehčí procházkou. Okruh měřící 32 kilometrů vede k 22 vrchlům a 992m výšce. Je nechvalně slavný kvůli neúspěšným pokusům hory zdolat. Dobrou zprávou je, že užít si je můžeš i zdola. Pohled na ně opravdu stojí za návštěvu.

Isle od Skye Skotsko

Old man of Storr

Pokud hledáš přístupnější túru, vyber se za Storr. Skálou, která je údajně hrobem obra Wilvera ze Shetland. Skála je jeho palec, vykukující ze země.

Dunvegan

Dunvegan je jedno z větších měst na ostrově. Najdeš tu živou ulici lemovanou puby, kavárnami a muzeem Giant MacAskill. Symbolem je také hrad Dunvegan a blízko to odsud máš i ke korálové pláži.

Isle od Skye Skotsko

Korálová pláž

Pláže jsou na ostrově Skye obecně kamenité, občas pískové a pak je tu Korálová pláž – složená z korálů.

Glenbrittle

Kemp Glenbrittle je známý dlouhými úseky písků a mělkými vodami. Je zde také cool obchůdek, kde si můžeš dát kávu a zmrzlinu. Projít se můžeš po krásné trase kolem útesu, odkud dohlédneš až na ostrovy Soay, Rum a za jasného dne i Eigg.

Isle od Skye Skotsko

Uig

Vesnička Uig je domovem velkému přístavu a nachází se asi půl hodiny od města Portree. Dá se zde najít pěkné ubytování. Právě ve městě Uig se nachází Isle of Skye Brewery – zdejší pivovar.

Isle od Skye Skotsko

Akční letenky do Skotska

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru