Connect with us
Letadlo Eurowings

Koronavirus

Šéf IATA: sociální distanc ukončí éru velmi levných letenek

Šéf IATA: sociální distanc ukončí éru velmi levných letenek

Generální ředitel Mezinárodní organizace pro leteckou dopravu (IATA) Alexandre de Juniac říká, že kvůli pravidlům sociálních odstupů zřejmě dojde ke zdražení letenek tradičních, ale i nízkonákladových dopravců. Vyhlásil to předevčírem po brífinku.

Reklama

Důvodem je podle něj menší počet míst na sezení, který pro letecké společnosti může znamenat navýšení nákladů na let. Aby se jim to vůbec vyplatilo, budou potřebovat zvýšit ceny letenek.

Jeho slova přicházejí pár dní po vyjádření šéfa Ranairu, který tvrdí přesný opak – že po koronakrizi přijdou ještě nižší ceny, protože aerolinie budou potřebovat obsadit co nejvíc leteckých linek.

Budou střední sedadla prázdná?

Jedním z opatření, o němž už mnohé aerolinie mluví nahlas, je záměrné blokování středních sedadel v kabině. Aerolinie tak chtějí docítil, aby cestující neseděli bezprostředně u sebe. Tento zmiňovaný sociální distanc ale také není úplně v souladu se všeobecnými nařízeními, mnohé země doporučují větší rozestupy jednotlivých cestujících.

Když vezmeme v úvahu běžný model letadla, například 737 nebo A320 s konfigurací 3-3, blokování prostředních sedadel bude znamenat, že na prodej nejsou k dispozici dvě ze šesti sedadel v řadě. Pokud by tedy aerolinie zaplnily celé letadlo (mimo středových sedadel), přijdou zhruba o třetinu příjmů z prodeje letenek.

Podle šéfa IATA de Juniaca si lety na krátké vzdálenosti vyžadují obsazení nejméně 70 %, aby byly rentabilní. Snížením 33 % kapacity letadla se letecké společnosti dostanou pod tento bod udržitelnosti. Při cenách před koronakrizí by tak letecké společnosti působily se ztrátou, zatímco dopravci poskytující služby v plném rozsahu se budou moci spolehnout zejména na prémiové zákazníky dálkových letů. Všichni ostatní budou podle šéfa IATA muset přehodnotit své cenové strategie.

Co myslíte? Půjdou ceny nahoru, nebo skutečně uvidíme cenovou válku, jak slibuje Ryanair? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem nebo i na Facebooku ????

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru