Connect with us

Cestopisy

Kdo se bojí, nesmí do Dubaje!

Dneska jsme se s kamarádkou rozhodly, že si uděláme dámskou jízdu. A aby to mělo styl, rozhodly jsme se pro podzimní Dubaj. U nás budou všichni drkotat zuby v devíti stupních na sluníčku a my budeme ze sluníčka utíkat, abychom nebyly jako zralá rajčata. První otázky mojí kamarádky směřovaly k tomu, jestli tam budeme jakožto dvě samotné ženy v bezpečí. Zůstala jsem zaskočená. Asi jsem ovlivněná tím, že už jsem měla šanci v této metropoli strávit nějaký čas, ale i tak, byla jsem v šoku, že jí vůbec napadl opak. Dubaj – jedno z nejbezpečnějších měst na světě, je evidentně ještě stále opředeno zvláštními předsudky o tom, že může být nebezpečné, a to obzvlášť pro ženy o samotě. A tak vznikl tento článek – od ženy, pro ženy, k odstranění všech pochybností a stresujících předsudků.

Reklama

Hned na začátku bych ráda vyvrátila čtyři základní stereotypy, které jsou s turistkami a Dubají spojovány:

– ženy nemusí nosit burky, závoje, ani mít hlavu i s vlasy schovanou pod šátkem,

– ženy mohou řídit auta,

– cizinky tam nejsou nepřetržitě obtěžovány muži,

– je bezpečné jet jako samotná žena taxíkem, ubytovat se v hotelu nebo se procházet po ulici.

Ano, polopravdy a mýty jsou vždycky oboustranné. Stejně jako u nás si lidé myslí, že muslimské ženy jsou potlačované oběti, oni si možná někdy myslí, že západní ženy jsou jen sexuchtivé nestoudnice.

Skutečnost je taková, že úloha muslimských žen je být hlavně v roli matky a paní domu, zatímco muž má na starosti finanční zajištění. Tak jako v každé společnosti, i v Dubaji platí, že realita je o dost mírnější. Najdeme tam tisícovky žen, které dokáží skloubit kariéru na vysoké úrovni s úlohou svědomité matky, a to za podpory svého manžela.

Muslimská a západní žena cvičící společně jógu.

Dubaj a dresscode

Když jsem tam jela poprvé, po přečtení nekonečna cestovatelských fór jsem byla připravená na to, že můžu na krátké šaty nebo šortky zapomenout. Je to jejich kultura, kterou je třeba respektovat. Na místě jsem ale viděla spoustu turistek, které se na to vykašlaly a s výstřihem, kterým jim šlo vidět až do krku se promenádovaly po ulicích, obchodních domech, i restauracích. Všichni jsou tam obvykle příliš milí na to, aby jim na to něco řekli, ale většina z nich to shledává opravdu neuctivé. Upřímně, nemyslím si, že je tak těžké udržet se zakrytá po cestě do klubu nebo na pláž, kde už to pak nikdo neřeší.

Ve všeobecnosti platí, oblékejte se nevulgárně, protože čím méně na sebe budete strhávat pozornost, tím vstřícnější k vám místní budou. Abyste věděli, co se obvykle považuje za ten nevulgární styl, tak stačí, když si zakryjete ramena, kolena a pokud možno i krk. A když k tomu přidáte absenci obtáhnutých triček a džínů, budou vás milovat. Mějte však na paměti, že pořád mluvím jen o Dubaji. V ostatních emirátech jsou lidé o dost více konzervativní.

Muslimská žena u auta se složkou v ruce.

Tipy pro sólo cestovatelky

I přesto, že je Dubaj jednou z nejbezpečnějších destinací Blízkého východu, k nechtěné pozornosti dojde téměř určitě. Často se také stává, že si sólo cestovatelky pletou s prostitutkami, a to bez ohledu na věk nebo oblečení. Oficiálně tam nic podobného samozřejmě existovat nemůže, ale prostituce je v klubech, barech a na ulicích staré části Dubaje (Deira a Bur Dubaj) běžný jev. Zde máme pár tipů, které vám, jakožto ženským dobrodružkám snad trochu usnadní předejít nebo odpálkovat nechtěnou pozornost:

– snubní prsten je v muslimských zemích vždy dobrý nápad (ano, pak se možná můžete potkat s trapnými otázkami typu jakto, že jste nechaly muže a děti doma samotné, ale to se dá přežít),

– vyhýbejte se přímému očnímu kontaktu s cizími muži (tmavé sluneční brýle RULES!),

– nesedejte si v taxíku na sedadlo spolujezdce (pokud řidič není žena),

– během cestování městskou dopravou si sedejte na místa vyhrazená pro ženy s dětmi,

– pokud potřebujete s něčím poradit nebo se zeptat na cestu, nejdřív zkuste své štěstí u ženského pohlaví,

– pokud večeříte sama v restauraci, sedejte si do sekcí určených pro rodiny s dětmi,

– pokud vás někdo sleduje autem, vyfoťte si jeho poznávací značku nebo prostě jen vytáhněte telefon (ono je to pak většinou rychle přejde).

A nejdůležitější rada na závěr, tvařte se a buďte sebejisté. To je totiž ten nejlepší repelent. My vám dáme v listopadu důkaz místo slibů a uděláme report o tom, jak tam na nás byli všichni milí za to, že se neoblékáme jako pracovnice vykřičeného domu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru