Connect with us
Saúdská Arábie

Dovolené

Saúdská Arábie s průvodcem: zažij svět z pohádky o Tisíci a jedné noci

Saúdská Arábie s průvodcem: zažij svět z pohádky o Tisíci a jedné noci

Pokud jsi ten druh cestovatele, který rád poznává nepoznané, máme pro tebe tip na další destinaci – Saúdská Arábie. Tato země je ještě turisty do velké míry neprobádaná a zve milovníky autentického cestování k objevení jejích krás. Chceš poznat to nejlepší ze Saúdské Arábie, její pohostinnost, úžasnou kuchyni a tajemství? Pojď na 11denní poznávací výlet s průvodcem nabitý nezapomenutelnými zážitky.

Reklama

Highlighty poznávacího výletu v Saúdské Arábii

 • Historická Džidda ze seznamu UNESCO
 • Jedno z nejposvátnějších měst islámu – Medina
 • Pouštní scenérie obklopující překrásné nabatejské hrobky – Al-Ula (UNESCO)
 • Noc na poušti a nepopsatelný velbloudí trh
 • Místní, ale i vybraná jídla ve špičkových restauracích v hlavním městě Rijád
Saúdská Arábie

Cena zájezdu obsahuje:

 • Mezinárodní letenku v ekonomické třídě na trase Vídeň – Džidda – Rijád – Vídeň
 • Letištní poplatky, palivové taxy a servisní příplatky
 • Služby průvodce CK Victory Travel a místních průvodců
 • Přesuny pronajatou dopravou během celého zájezdu
 • Ubytování v příjemných 3* a 4* hotelích ve dvoulůžkových pokojích se snídaní
 • Vstupné do památek podle programu
 • Pojištění CK proti insolventnosti
 • Víza (180€/osoba)

Jak bude vypadat program během zájezdu v Saúdské Arábii?

1. den: Odlet z Evropy na Arabský poloostrov

Odlet z Vídně a noční přílet do Džiddy. Absolvování migračních formalit a nocleh v Džiddě.

2. den: Džidda – relax

Relax v soukromém plážovém klubu v blízkosti města Džidda – možnost koupání. Podvečer se
přesuneme do historického centra Džiddy – Balad, kde si prohlédneme místní trh a nakoupíme první
suvenýry. Noc v Džiddu.

3. den: Džidda – UNESCO

Celodenní prohlídka města Džidda. Přezkoumáme část města Al Balad, která je zapsána na seznamu UNESCO. Okouzlí nás architektura starých domů postavených z korálových kamenů, propleteme se uličkami až na místní bazar a necháme se unést vůní parfému nebo kadidla.

Saúdská Arábie
Zdroj: Shutterstock/schusterbauer.com

Pokud nám vyjde čas, nevynecháme úchvatný rybí trh a možná ani plovoucí mešitu – jeden z nejvýraznějších symbolů Džiddy. Plovoucí mešita byla postavena v roce 1985 na vodní hladině se základnami vysazenými pod hladinou moře. Nazývá se také mešita Al-Rahmah. Je typická jasnou bílou barvou a tyrkysovou kupolí, která vytváří nádhernou scénu, zvláště když na ni svítí slunce. Mešita je vybavena také pokročilými zvukovými a světelnými technologiemi a prvky, jež ji odlišují od ostatních mešit klidem a extrémní krásou. Následuje noc v Džiddě.

Saúdská Arábie
Zdroj: Saudi Tourism Authority

4. den: Medina – druhé nejposvátnější město islámu

Přesun do druhého nejposvátnějšího města islámu – Mediny. Mešita Proroka Mohameda je architektonickým skvostem, ve kterém je opravdu velmi citlivě skloubená stará historická část s tou nově přistavěnou. Věděli jste, že podle Proroka Mohameda se jedna modlitba v této mešitě rovna celé tisícovce modliteb v jiných mešitách?

Saúdská Arábie
Zdroj: shutterstock/Ayman Zaid

Saúdská Arábie

5. den: Al Ula

Odjezd do lokality Al-Ula. Prohlídka pozůstatků starého města Ula (UNESCO), starobylé město, kdysi na křižovatce Hedvábné a Kadidlové cesty, posedíme v Old Market Street. Ve 12. století se staré město Al-Ula stalo důležitou osadou podél poutní cesty z Damašku do Mekky. Město postupně nahradilo Qurh na jih od A-Uly a v dobrém ho zmiňují cestovatelé od 12. století. Domy byly navrženy tak, aby byly navzájem spojeny a poskytovaly účinné opevnění. V jedné době bylo město přístupné 14 branami, které se otevíraly ráno na přivítání cestovatelů, poutníků a jiných návštěvníků a zavíraly se každý večer.

Saúdská Arábie

Ochutnáme zdejší specialitu – datlový dezert? Dnešní zážitky nabitý den však nekončí. Přicházíme ke skále Elephant Rock, kterou příroda vytvarovala do tvaru slona. Nocleh.

Saúdská Arábie

6. den: Hegra – pouštní scenérie, která vám vyrazí dech

Návštěva Hegra a Dadan v oblasti Al-Ula. Je jen málo míst na světě, kde se stále můžete cítit jako skutečný průzkumník mapující nepoznané. Al-Ula je domovem prvního saúdskoarabského seznamu světového dědictví UNESCO, hluboko v poušti v severozápadní oblasti země. Hegra – první saúdskoarabská památka zapsaná na seznam UNESCO. Zde budeme obdivovat hrobky zasazené do pouštní krajiny, které po sobě zanechal národ Nabatejců. Potvrdíte i vy, že jordánská Petra je ve srovnání s tím jen slabý odvar?

Saúdská Arábie

Dadan, kdysi kamenné hlavní město v oáze, hlavní město království Dadanského z 9.-8. stol. př. n. l. a pak Lyhanského království 5.-2. stol. př. n. l. Města, která věkem předčí ještě Nabatejce a která kdysi byla velmi bohatá díky karavanám.

Saúdská Arábie

7. den: Jedinečné petroglyfy v Jubbah (UNESCO) a město Hail – domov legend

Po snídani nás asi pětihodinová cesta pouští zavede do oblasti, ve které se nachází 10 000 let staré skalní nápisy a petroglify, jež jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Právě zde se ocitneme obklopeni obrazy minulosti. Místní rytiny patří k nejvýznamnějšímu neolitickému skalnímu umění na Blízkém východě.

Saúdská Arábie

Přijíždíme do města Hail. Město Hail, které se nachází mezi horou Mt. Shammer na severu a horou Salma na jihu a bylo kdysi nejen hlavním městem celé Arabské pouště, ale také domovem básníka Hatima Al Taiho. Věděli jste, že díky až neuvěřitelné štědrosti se tento arabský básník objevil i v příbězích Tisíc a jedna noc? Hail je dnes hlavním městem stejnojmenného severního a středního regionu Saúdské Arábie a je oblíbenou zastávkou během pouti do Mekky. Navštívíme hrad Al Qishlah a pevnost A’arif. Hrad Al-Qishlah, postavený ve 40. letech 20. století během knížectví prince Abdul-Aziz bin Musa’ad Al Saud z provincie Ha’il, je dvoupatrový hliněný palác s dlouhými stěnami, které se táhnou v délce více než 140 metrů. Nocleh v Hail.

Saúdská Arábie

8. den: Provincie Qassim a největší velbloudí trh na světě

Dnes vstáváme brzy a vyrážíme na největší velbloudí trh na světě na prašném předměstí Buraydah, kde se každé ráno obchoduje s tisíci velbloudů, koz a ovcí. Tento živý trh je útokem na smysly a skutečným saúdským zážitkem. Večer se vypravíme do pouště, která je 40 kilometrů od Buraydah, abychom si tam užili a zažili beduínskou večeři. Bude právě beduínská večeře v poušti jeden z dalších top zážitků zájezdu?

Saúdská Arábie
Zdroj: Saudi Tourism Authority

9. den: Ushaiger – úžasný kontrast proti Rijádu

Ushaiger Heritage Village, skrytá v srdci Najd, oblasti poseté oázami 200 km od Rijádu, poskytuje pohled na starou pomalu se rozvíjející saúdskou společnost. Beduíni se zde poprvé usadili před 1500 lety a Ushaiger se díky svým pramenům a olivovým a palmovým hájům s nízkými okraji rychle stal oblíbenou zastávkou pro poutníky přecházející do Mekky. Těšte se na labyrin klikatých uliček, jež vedou mezi stovkami hliněných domů. Vesnice Ushaiger nabízí úžasný příklad architektury Najdi s výraznými trojúhelníkovými okny a střechami a ozdobně vyřezávanými dřevěnými dveřmi. Nocleh v Rijádu.

Saúdská Arábie
Zdroj: Saudi Tourism Authority

10. den: hlavní město Rijád a Diriyah (UNESCO)

Prohlídka hlavního města Saúdské Arábie – města Rijád. Navštívíme 150 let starou pevnost Masmak, citadelu z hlíny a nepálených cihel, která byla svědkem zrodu království.

Saúdská Arábie
Zdroj: shutterstock/Fredy Thuerig

Sky Bridge s panoramatickým výhledem na město Rijád. Diriyah, rodiště prvního saúdského státu, historická křižovatka poutníků a obchodníků a domov jednoho z nejambicióznějších projektů v království. V Diriyah, kdysi sídlilo prosperující pouštní město, které bylo centrem kultury a obchodu. Jeho čtvrť At-Turaif, hlavní čtvrť oblasti, byla původním sídlem moci pro rodinu Al Saud v království. V roce 1727 bylo prohlášeno za hlavní město země, čímž se položily základy Saúdské Arábie. Diriyah padl koncem roku 1818 na konci wahhábské války a jako hlavní město země jej nahradila nedaleká osada Rijád. Ruiny At-Turaif byly v roce 2010 prohlášeny za místo dědictví UNESCO a tato oblast je od té doby předmětem pečlivého plánu obnovy, jejímž cílem je přivést její historické dědictví zpět k životu.

Saúdská Arábie

Národní muzeum a palác Muraba, bývalý domov a dvůr krále Abdula Azíza, zakladatele moderní Saúdské Arábie. Samozřejmě, že Rijád nabízí obrovské množství špičkových gastronomických zážitků, které si pochopitelně nenecháme ujít ani my. Nocleh v Rijádu.

Saúdská Arábie
Zdroj: shutterstock/Muttaz

Saúdská Arábie
Zdroj: Saudi Tourism Authority

11. den: odlet do Vídně

Přesun na letiště a návrat domů.

Akční letenky do Saúdské Arábie

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru