Connect with us
Saúdská Arábie

Asie

Poznej tajemnou Saúdskou Arábii (TOP místa a levné letenky)

Poznej tajemnou Saúdskou Arábii (TOP místa a levné letenky)

Saúdská Arábie, která se nachází v srdci Arabského poloostrova, je zemí plnou kontrastů a hlubokého kulturního významu. Toto obrovské pouštní království je cílem turistů teprve od nedávna a stále jej tak zahalují tradice a tajemství. Časy se ovšem mění a Saúdská Arábie je na cestě transformace a modernizace, která přitahuje pozornost celého světa.

Reklama

Saúdskoarabské království je největší zemí na Blízkém východě a zároveň i čtvrté nejlidnatější v regionu MENA (Blízký východ a severní Afrika) s odhadovanou populací přibližně 35 milionů lidí do roku 2020. Je jediným státem, který leží na pobřeží Rudého moře a Perského zálivu zároveň. Tím, že se před 3 lety otevřela i pro turisty, umožnila přístup k pěti místům světového dědictví UNESCO – unikátnímu pobřeží Rudého moře, Prázdné čtvrti Arabské pouště (Rub al-Chálí), nejkrásnějšímu korálovému útesu v Perském zálivu, plážím a nábřeží Džiddy (Jeddah) a dalším cestovatelským pokladům. Vybrali jsme pro vás několik skvělých míst, která byste během dovolené v Saúdské Arábii neměli vynechat. Najdete zde ale i užitečné informace, které se vám před vstupem do této země budou hodit.

Saúdská Arábie

TOP místa v Saúdské Arábii

AlUla

Ne, tento odstavec není popisem nějaké finské mytologické bytosti. AlUla je jedním z nejnádhernějších měst v Saúdské Arábii. Směle bychom mohli prohlásit, že na celém světě. Představuje dokonalé materiální ztělesnění slovního spojení bohatého historického dědictví. Najdete zde pompézní pozůstatky starověkých civilizací hlídajících příběhy staré více než 200 000 let.

Saúdská Arábie

AlUla představuje jedno celé město, takže počítejte s tím, že k označení jeho návštěvy v itineráři nebude stačit pouze jedna kolonka. Výlet si rozdělte na obhlídku historických zastávek. Dostanete se do skalních hrobek Hegry, uvidíte otevřenou knihovnu nápisů ve skalách na Jabal Ikmah, labyrint domů z hliněných cihel ve starém městě AlUla z 12. století atd. Nemůžete vynechat ani Staré město, které je klíčovým místem pro pochopení historie a vývoje poutních a obchodních cest AlUla. Komplexní dokonalost města podtrhuje přítomnost starověké oázy Nabataean, která zastupuje dědictví z dílny přírody.

Saúdská Arábie

Džidda (Jeddah)

Luxusní hotely, velkolepé události, ovšem zároveň i silný vztah s historickou minulostí. Džidda, největší přístavní město v Rudém moři, je známé především tím, že představuje vstup do nejsvětějšího islámského světa Mekky a Mediny.

Saúdská Arábie

Jak jsme již naráželi v předchozím odstavci, je to místo zajímavých kontrastů. Během své existence bylo silně ovlivněno různými návštěvníky, obchodníky, mezinárodními umělci nebo poutníky, kteří se zde zastavili během svých cest do Mekky. Slibuje historické panoráma? Inu, s architekturou minulosti se zde zaručeně setkáte. Připravte se ale i na metropolitní image města…

…a na vzrušující vůni spálené gumy. Saúdská Arábie, a to konkrétně Džidda se totiž pojí i s Formulí 1. První Velká cena Saúdské Arábie se konala loni na okruhu Jeddah Street Circuit, zatímco letos to bude koncem března na zcela novém okruhu Jeddah Corniche Circuit.

Saúdská Arábie

Akční letenky do Saúdské Arábie

Všechny letenky do Saúdské Arábie

Rijád (Riyad)

Hlavním městem Saúdské Arábie je Rijád, metropole s lesklou fasádou. Každopádně při špetce cestovatelské zvědavosti zjistíte, že za rušnými dálnicemi a nablýskanými budovami 21. století se skrývá barevná minulost. Tu najdete na autentických trzích, v uličkách se starověkou architekturou nebo při pohledu na exponáty zajímavých místních muzeí. Rádi bychom vyzdvihli Národní muzeum Saúdské Arábie, které vás do dávného života země vezme prostřednictvím více než 3700 vystavených předmětů. Pokud toužíte po pořádné dávce umění, navštivte galerie současného umění, jako například Mono Gallery nebo Noqtah Studio.

Saúdská Arábie

Jestli jste se někdy toužili dostat na kraj světa, během pobytu ve městě Rijád k tomu budete mít příležitost. Nachází se zde totiž místo, které se jmenuje Jebel Fihrayn, což v překladu znamená kraj světa. Zázračný podtón tohoto výletu neudělá jen toto pojmenování. Jedná se o přírodní zázrak, ze kterého vám s velkou pravděpodobností spadne čelist. Dramatické panoráma ve skalnaté poušti tvoří útesy, ze kterých se vám nabídne pohled do 300 metrů hlubokého dna starobylého oceánu.

Saúdská Arábie

Taif

Když se rozhodnete pro návštěvu Taifu, zážitkem bude už i samotná cesta do tohoto města. Vede po serpentině vylézající z údolí Mekky a pokračuje po hornatých cestách s živou výstavou ovocných trhů, růžových farem a hlubokých údolí. Kromě toho, že je neoficiálním letním hlavním městem Saúdské Arábie, nazývají ho také Město růží. To kvůli nádherně voňavým květům ve vyschlých říčních korytech a horách kolem nich. Zatímco růže kvetou v dubnu, samotné město až později, v srpnu, díky kulturním festivalům.

Saúdská Arábie

Mekka a Medina

V článku o Saúdské Arábii nemůžeme nezmínit Mekku a Medinu. Nicméně tento popis bude trochu jiný. Osobní zážitky v něm abstinují. Vstup do těchto posvátných míst všech muslimů světa není povolen nikomu, kdo nevyznává islám. Pojďme se ale podívat alespoň na to, co se děje za zavřenými branami těchto tajemných koutů naší zeměkoule.

Mekka je rodištěm Mohameda, tady se mu zjevil Korán poprvé. Nelze se tedy divit, že návštěva tohoto města pro mnohé muslimy světa představuje to největší požehnání. Zároveň je pro ně i povinností alespoň jednou za život do Mekky přicestovat v rámci pouti hadždž, což je jedním z 5 pilířů islámu. Centrem dění je Velká mešita, která během hadždži připomíná živý úl od rána do večera. Honosnou atmosféru zvyšuje vzhled historického centra, včetně muzeí nebo jiných kulturních center.

Saúdská Arábie

Medina (nebo úplným názvem Al Medina Al Munawwarah) je druhým nejposvátnějším městem islámu. Takže rovněž klíčovou destinací pro miliony muslimských poutníků, kteří cestují do Saúdské Arábie na hadždž nebo umru. Centrem města je Prorokova mešita (Al Masjid an Nabawi), kterou postavil sám prorok, tedy Mohamed. Během svého života zde žil a učil poté, co sem přicestoval z Mekky v roce 622 nl. l. Tato událost je tak významná, že má samostatný název: Hidžra.

Saúdská Arábie

Zdroj fotografií: Saudi Tourism Authority, Shutterstock

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru