Connect with us
Saúdská Arábie

Cestopisy

V Saúdské Arábii už byl i Pelikán. Čím země nejvíce překvapila?

V Saúdské Arábii už byl i Pelikán. Čím země nejvíce překvapila?

Saúdská Arábie se pomalu ale jistě stává cílem dobrodruhů, kteří mají chuť objevit něco nového. Většina cestovatelů ji zatím zná jen z fotografií a videí. My jsme si už ovšem o Saúdské Arábii povídali s Filipem, který zemi navštívil s dalším dobrodruhem tzv. na blind. A mezi první turisty v zemi už patří i náš kolega Ladislav. Navzdory nabitému programu, který si užil, ví, že by stálo za to se do Saúdské Arábie opět vrátit. Na svém obrovském území totiž nabízí neskutečné množství zážitků. O těch, které mu nejvíce utkvěly v paměti, jsme si s ním popovídali. Na konci článku najdeš také krátké video.

Reklama

Jaký byl tvůj první dojem ze Saúdské Arábie?

Nepatřím k lidem co si vytváří dojem na základě prvotních vjemů. Většina zemí na vás nedokáže zapůsobit hned při příjezdu, a proto se snažím utvořit si svůj celkový dojem až na konci výletu.

Saúdská Arábie
Hegra

Jak vypadal tvůj itinerář?

První den ráno jsme přiletěli do Rijádu. Následující den jsme se vydali na pevnost Al Masmak s místním muzeem o historii a vzniku Saúdské Arábie. Zúčastnili jsme se také prohlídky futuristického muzea NEOM. Zde najdete informace a zmenšené exponáty saúdských megalomanských projektů, které plánují vybudovat do roku 2030. Nevynechali jsme také historické město Diriyah severně od Rijádu. Součástí byla prohlídka starého města zapsaného ve světovém dědictví UNESCO. Večer opět návrat do Rijádu a návštěva zábavního parku Boulevard city.

Druhý den jsme se letecky přesunuli do Al Uly, poté k zrcadlovému divadlu Maraya a na prohlídku starého města. Večeřeli jsme na vyhlídce Harrat. Třetí den jsem navštívil dvě starověká města Hegra a Dadan. Hegra je známá díky své podobnosti s jordánskou Petrou, obě tato města patřila stejné civilizaci Nabatejců. Den jsme zakončili západem slunce u Elephant Rock, která svým vzhledem připomíná slona.

Saúdská Arábie
Al Ula

Čtvrtý den jsme se přesunuli přes palmový kaňon Wadi Disah do města Tabuk, odkud jsme letěli večerním spojem do Džiddy. V Džiddě jsme navštívili staré město, místní tržiště a nejvyšší fontánu světa. Následující den nás už čekala cesta domů.

Jaký je podle tebe minimální počet dní, které turista na poznání země potřebuje?

Na návštěvu bych doporučil alespoň týden, ale čím více tím lépe. I kvůli dražším vízům nevidím smysl v krátkých poznávacích zájezdech, ale spíše v naplánovaném roadtripu. Je třeba si uvědomit, že Saúdská Arábie je opravdu velká země. V každé části nabízí nespočet zážitků, avšak přesuny mezi nimi mohou být zdlouhavé. Na nejdelší trasy bych klidně volil letecký přesun s místními aerolinkami.

Saúdská Arábie
Dadan

Kde jsi bydlel? Splnila tato místa tvá očekávání?

V Rijádu hotel La Meridien, ze kterého je výhled na nejznámější postavený saúdský mrakodrap připomínající otvírák – Kingdom Centre. V Al Ule příjemný Shaden Resort vybudovaný v krásném skalním prostředí a v Džiddě Asilla Hotel. S ubytováním jsem byl celkově spokojen.

Co tě v zemi nejvíc překvapilo?

Velice příjemně mě překvapila otevřenost a pohostinnost domácích. Země je pro turisty otevřena jen krátce, i proto tam zatím neproudí davy turistů. Domácí si velmi váží každého cestovatele. Jsou nadšeni z toho, když vám mohou poskytnout jakoukoli pomoc, a to jen aby vám zpříjemnili zážitek z jejich země.
Saúdská Arábie je u nás vykreslována jako silně konzervativní stát dodržující striktně náboženské zvyky a pravidla. Před mou návštěvou jsem se na to připravoval, nicméně během mého pobytu jsem to vůbec nepocítil. Země od těchto striktních pravidel v posledních letech upouští a turisté i domácí mají mnohem více svobody.

Saúdská Arábie
Al Ula, tradiční posezení

Potkal jsi v zemi jiné turisty?

Téměř vůbec. Zahraničních turistů je velmi málo a pár jich potkáte většinou jen na těch nejznámějších památkách, což ale aktuálně považuji za velkou výhodu.

Dalo se všude domluvit anglicky?

S angličtinou se mi to zdálo podobné jako u nás. Většina mladých uměla plynule anglicky, ale například v místním obchodě jsem natrefil i na mladou prodavačku, která anglicky vůbec nemluvila. Pomohl mi ovšem jiný návštěvník, který jí to přetlumočil do arabštiny. V hotelech a na turistických místech neměl s angličtinou problém nikdo.

Saúdská Arábie

Pokud bys znovu mohl navštívit jen jedno z míst, které jsi v zemi viděl, co by sis vybral?

Saúdská Arábie toho nabízí opravdu hodně a já jsem navštívil jen zlomek. Z míst, která jsem prošel, bych určitě vyzdvihl město Al Ula a přilehlý region. Na jednom území najdete řadu historických památek, úchvatných přírodních scenérií a překrásných výhledů.

Pokud bys měl popsat Saúdskou Arábii třemi slovy, která by to byla?

Tajemná, futuristická, nedoceněná.

Saúdská Arábie
Vyhlídka Harrat

Zdroj úvodní fotografie: Shutterstock
Fotografie v článku: archiv Ladislava Stanka

Akční letenky do Saúdské Arábie

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru