Connect with us
Saúdská Arábie

Asie

Kolik turistů navštívilo Saúdskou Arábii? Maličko a mezi nimi i Filip (rozhovor)

Kolik turistů navštívilo Saúdskou Arábii? Maličko a mezi nimi i Filip (rozhovor)

Tipneš si místo, kam zatím vkročilo jen velmi málo turistů? Správně, řeč je o Saúdské Arábii. Donedávna se sem nedalo jen tak přijet. Brány země tajemství se však otevřely a mezi prvními, kteří se do Saúdské Arábie vydali, byl i cestovatel ze Slovenska Filip Hložný. Neodolal totiž levným letenkám a táhl ho sem jeho vnitřní dobrodruh. Parťáka na cesty si našel takříkajíc na blind. Něco si o destinaci nastudoval předem a vydal se napospas jejím nádherným neprobádaným zákoutím. Přečti si rozhovor a zjisti, jací jsou místní obyvatelé, čemu by ses v Saúdské Arábii měl(a) vyhnout, co naopak určitě nevynechat, kde se ubytovat a jak ušetřit čás při přesouvání se napříč touto fantastickou krajinou.

Reklama

Proč ses rozhodl vycestovat do Saúdské Arábie?

Saúdská Arábie v širším pojetí patří pod Blízký východ. Tento region je pro mnohé lidi takříkajíc no – go zóna. Spojují si ho s radikálním islámem, islámským státem, válkami a s různými teroristickými skupinami. Zmiňované zde samozřejmě stále je, ale nelze se na tento region dívat jen jednostranně. Já se na něj dívám jako na kolébku civilizace a jako na jednu z nejlepších cestovatelských pecek, jaké můžeš na této planetě objevit. Saúdská Arábie už dávno není taková jako v minulosti a postupně se otevírá světu. O tomto tajemném pouštním království jsem snil už déle. Ještě před pár lety tato země nevydávala žádná cestovatelská víza a mohl jsi v zemi běhat akorát tak přes appku Google Earth (pokud jsi tam neměl nějaký bussines). Když se už konečně otevřela světu, tak přišel Covid-19 a všechno mohli opět zavřít. Naštěstí se situace uklidnila a dnes už pohodlně z domu vyřídíš online víza. A když jsem se dozvěděl, že tam začaly létat nízkonákladovky, tak jsem neváhal dlouho. Myslím, že měsíc od otevření první přímé linky z Vídně do Dammámu jsem už seděl v letadle. Těšil jsem se hlavně na kontrasty v této zemi, úžasnou saúdskou Petru v Al Ule a na specifickou atmosféru, kterou nenajdeš asi nikde jinde na světě. Musím vyzdvihnout i to, že jsem byl v očekávání, na co zajímavého po cestě narazím, jelikož mnoho itinerářů k inspiraci opravdu není.

hegra Saúdská Arábie
Hegra

Cestoval jsi sólo nebo s někým? Jak dlouho jsi v zemi byl?

Cestoval jsem s parťákem, se kterým jsem se znal hlavně přes sociální sítě. Na tuto cestu se vůbec někdo sháněl těžko, tak jsem si řekl, že musím najít podobného dobrodruha, který na všechno kývne, nebo prostě poletím sám. Ta touha po této zemi byla tak silná, že mi v tom nic nebránilo. Právě ten, kterého jsem oslovil jako prvního, se ovšem hned chytil a neváhal ani chvíli. Přitom Blízký východ není vysloveně jeho parketa. Po zemi jsme cestovali celkem osm dní. Náš itinerář byl tak naplněný, že jsme šli pozdě v noci spát a už brzy ráno jsme pobíhali někde po městě nebo po poušti. Nám to ale vůbec nevadilo. Doslova jsme se do země zakousli hned, jak jsme vystoupili z letadla a objevovali ji až po samý konec tripu. Hodně však pomohl i vnitrostátní let. Vřele ho doporučuji, pokud chceš stihnout vidět víc. Vzdálenosti jsou velké. Naštěstí se podařilo stihnout všechno, co jsme chtěli vidět. Saúdská Arábie je však obrovská. Pro představu je více než 40násobně větší než Slovensko. Pokud tedy nejsi zvyklý na cestování téměř bez přestávek, připrav itinerář alespoň na 10-14 dní.

Nejluxusnější vězení světa
Nejluxusnější vězení světa

Měl jsi itinerář naplánovaný předem nebo jsi improvizoval až na místě?

Nemám ve zvyku si mé cesty linkovat dopředu. Samozřejmě si průběžně o dané zemi sleduji novinky, politickou situaci a udělám si tak malý internetový průzkum toho, co se vyplatí vidět. Povětšinou je to tak, že dopředu mám vybraná místa, která chci vidět a při plánování se nabalí další a další. Zjistil jsem, že nějaké hrnutí se za každou památkou či „topkou“ v zemi pro mě nemá smysl. Upřímně řeknu, že na Saúdskou Arábii jsem se fakt nachystal. Byly to dlouhé dní brázdění po internetu, maily, komunikace s dalšími cestovateli atp. Nechtěl jsem tu něco nechávat náhodě. I tak jsem do toho šel s vědomím, že mnoho věcí nemusí vyjít. Přesto to stále není úplně cestovatelská destinace. Mnohé jejich nablýskané webové stránky se sice tváří velmi profesionálně, ale po chvíli zjistíš, že ti nejde zadat datum při koupi lístku, v seznamu nenajdeš Slovensko, přitom vyžadují tvé bydliště při koupi lístku na vlak nebo ti lístek po zaplacení nepřijde na e-mail apod. Na všechno mají nějaké aplikace, ale v některých nezaplatíš evropskou kreditkou či debetkou a nepomůže ti ani žádná externí aplikace a takto můžu pokračovat dál. Proto jsem si uvědomil, že do země jdu s tím, že mnoho věcí nemusí vyjít. Improvizace byla na místě každou chvíli. Bylo nutné se stále vyptávat a vymýšlet. Pokud fakt nejsi připraven na to, že ti během cesty nemusí vše vyjít, tak si na tuto zemi ještě počkej.

„Těšil jsem se hlavně na kontrasty v této zemi, úžasnou saúdskou Petru v Al Ulu a na specifickou atmosféru, kterou nenajdeš asi nikde jinde na světě.“

Co bylo pro tebe to hlavní, co jsi chtěl vidět a zažít, a bez čeho bys ze Saúdské Arábie neodešel?

Hlavní důvod byl jednoznačně zažít netradiční atmosféru tohoto království a vidět na vlastní oči svět, který byl pro cestovatele tak dlouho tajemným. Načerpat vůni země a přesvědčit se, co vlastně funguje a zda je opravdu tak zajímavá a plná kontrastů, jak jsem viděl na fotkách či videích. Myslím, že se nedá říct, bez čeho bych se neodešel. Šel jsem do země s tím, že mnoho věcí nemusí vyjít. S pokorou bych přijal i to, kdyby mi polovina věcí nevyšla.

Město Damman Saúdská Arábie
Dammam, Filipův první kontakt se Saúdskou Arábií

Která místa by podle tebe žádný cestovatel v Saúdské Arábii neměl vynechat?

Každý má při cestování jiné preference. Někdo chce ležet u moře, potápět se a vidět podmořský svět. Jiného fascinuje historie či moderní města, další jde za místní kuchyní či atmosférou a kulturním zážitkem. Takhle bych asi mohl pokračovat. Saúdská Arábie je skutečně mix všeho. Na jedné straně vidíš totální luxus a moderní města. Jinde zase až neuvěřitelné pouštní útvary a historická obydlí. Myslím, že tady si každý najde to své.

Mně učaroval nejvíce západ země a oblast Al-Ula. Tady najdeš asi největší překvapení. Kaňony, soutěsky, obří skalní útvary. Příroda tohoto území od pradávna lákala obyvatelstvo. Mnohé skalní terasy jsou až bizarní útvary. Najdeš zde více než dva tisíce let staré hrobky nabatejské kultury. Pokud jsi navštívil Jordánsko a viděl jsi monumentální Petru, tak zde najdeš její dvojnici Hegru. Desítky hrobek vytesaných ve skalách v poušti. Toto celé téměř bez turistů, asi jako v Jordánsku možná před třiceti lety. V oblasti tě také čekají zážitky jako let balónem přes celé území, zipline, ferraty, vyhlídky, historické nápisy na stěnách, různé akce v poušti atp. Rovněž v Al-Ule najdeš staré historické město, původní arabské. Zkrátka unikátní historické a kulturní dědictví země.

Staré město Al-Ula Saúdská Arábie
Al-Ula

Aby toho nebylo málo, nachází se zde i největší zrcadlová budova na světě, jen tak doslova hozená v poušti. V ní se najdeme koncertní síň. Za zmínku stojí také Rijád, hlavní město království. Má osm milionů a je to největší město Arabského poloostrova. Jeho moderní tvář je zajímavá s množstvím mrakodrapů. Právě ten moderní symbol Kingdom Tower jsme nazvali také největším otvírákem na pivo. Podobá se totiž na něj. Každý prostě musí jít na tento tři sta metrů vysoký mrakodrap a užít si pohled na město. Také se zde koná několik festivalů či show, které jsou fakt moderní a propracované. Saudi si na tomto dají záležet.

Největší zrcadlová budova světa
Největší zrcadlová budova světa

Pokud tě baví historie, tak si odběhneš prohlédnout Al-Masmak, historickou pevnost. Pokud toužíš po něčem netradičním, můžeš jít do nejluxusnějšího vězení na světě. Zde věznil současný panovník několik princů. Totální luxus. Nikde jsem neviděl tolik mramoru, zlata a preciznosti. Dokonce si tam můžeš dát i zákusek ze zlata. Za netradiční část země považuji i její jihozápad. Tam jsou doslova zelené přírodní rezervace a další skvosty. Saúdská Arábie není jen poušť.

Co tě v zemi nejvíc překvapilo?

Lidé. Byli milí, vstřícní. Nesetkal jsem se s tím, že by nám někdo nechtěl pomoci, nebo by měl nějaké špatné úmysly. Spíše naopak, snažili se nám pomoci. Myslím, že máme zafixované dávno neplatné stereotypy. Samozřejmě je třeba mít na paměti, že jak se chováš ty, tak se chovají oni k tobě. Třeba myslet na to, že je to úplně jiná kultura a to co se nám může zdát jako normální, oni mohou brát jako urážku apod. Vždy tak vtipně poznamenám, že já už vím, jak na ně. S Araby mám dobré vztahy a mám mezi nimi spoustu přátel, ať už z Egypta nebo Tuniska.

„Hodně však pomohl i vnitrostátní let. Vřele ho doporučuji, pokud chceš vidět víc. Vzdálenosti jsou velké. Naštěstí se podařilo stihnout všechno, co jsme chtěli vidět. Saúdská Arábie je však obrovská. Pro představu je více než 40násobně větší než Slovensko.“


Petra-Hegra Saúdská Arábie
Hegra

Jaký byl tvůj gastronomický zážitek v Saúdské Arábii? Ochutnal jsi něco tradičního? Co ti chutnalo nejvíc a co nejméně?

Kuchyně Saúdské Arábie je hodně ovlivněna jinými zeměmi. Vychází z tradic a najdeš zde různá jídla typická pro Turecko, Pákistán nebo Indii a Bangladéš. Tradiční recepty jsou plné skopového a kuřecího masa. Ty porce jsou opravdu velké. Z jedné se najedí i dva a to já jsem vášnivý jedlík. Za tradiční jídla lze považovat hummus, falafel a známý kebab, který koupíš na každém rohu. Toto Arabové opravdu umí a je to vynikající jídlo. Nedá se to porovnat s naším kebabem, tohle je úplně jiná placka, dresink i maso. Vše perfektně dochuceno.

Dále každému doporučuji vyzkoušet místní datle, které se řadí mezi nejlepší na světě. Mně osobně chutnaly datle plněné sezamovou pastou. Nezapomenu na výbornou kávu s kardamonem nebo hořký čaj. Pokud jíš na ulici, zasytíš se za pár eur. Restaurace byly, alespoň podle toho co jsme zkusili, v průměru dražší než u nás. Z negativní stránky musím říct, že mi nechutnaly hlavně takové ty balené croissanty, pizza rohlíky nebo jiný balený fast food, který si vždy na svých cestách kupuji před přesuny. Saúdská Arábie měla plno takových potravin v obchodech, dost mě to překvapilo. Nikdy to není gastro zážitek, ale tohle bylo vysloveně nechutné.

Miestny-trh
Místní trh

Kde jsi během výletu bydlel?

Ubytování v Saúdské Arábii je specifické. Když si člověk otevře běžné internetové stránky, které nabízejí ubytování, tak tam většinou najde velmi špatné recenze. Často se může stát, že hlavně někde na venkově už bude ubytování zarezervováno a zůstanou tam jen velmi drahé možnosti. Doporučuji hlavně před návštěvou Al-Uly booknout ubytování dostatečně dopředu. Těch variant tam stále není až tak mnoho a může být problém sehnat něco za rozumnou cenu. My jsme bydleli v hotelech i u místních. Najdeš zde vše od naprosto běžného ubytování až po luxusní, drahé hotely. Třeba si dát pozor hlavně na to, že pokud cestuje pár – muž a žena – s největší pravděpodobností je společně bez oddacího listu neubytují. Stejně tak na venkově může nastat komunikační problém, protože domácí tam často neumí anglicky.

Saúdská Arábie po dešti
Saúdská Arábie po dešti

Jak ses přesouval z místa na místo? Funguje veřejná doprava v zemi dobře?

Veřejná doprava zde samozřejmě je. Většinou však jen mezi většími městy. Pokud chceš zemi vidět v kratším čase a lépe, tak je ideální půjčit si auto. Tak jsme to udělali i my. Silnice jsou o dost lepší než u nás. Samozřejmě lze v zemi využít také rychlovlak. Dokonce jde o nejrychlejší vlak na Arabském poloostrově a překonává rychlost až 300 km/h. Opět však jezdí jen mezi pár městy. Doprava a turistická infrastruktura se stále budují, ale do pár let by to mohlo být lepší. Jednoznačně však doporučuji minimálně jeden vnitrostátní let. Ta země je obrovská. Já osobně jsem letěl z města Džidda do města Dammám. Přeletěl jsem saúdskými aeroliniemi od Rudého moře přes celý poloostrov až k Perskému zálivu. Ušetřilo mi to spoustu peněz i času. Kdybych měl jet autobusem, tak s přestupy strávím na cestě celý den.

„Jestli jsi navštívil Jordánsko a viděl jsi monumentální Petru, tak tady najdeš její dvojnici Hegru. Desítky hrobek vytesaných ve skalách v poušti. Toto celé téměř bez turistů, asi jako v Jordánsku možná před třiceti lety.“

Setkal ses i s místními? Dalo se v zemi domluvit anglicky?

Ano, s místními jsme se setkávali každý den. Saudi jsou dost vzdělaní a není problém se domluvit anglicky. Horší je to na již zmíněném venkově. Tam se ti může stát, že zkrátka neumí žádný cizí jazyk. Pokud se chceš pohybovat i mimo větší místa, doporučuji ti naučit se alespoň pár frází arabsky. Nám to velmi pomohlo.

Cesta v Saudské Arábii

Setkal ses tam s mnoha turisty nebo je pravda, že je země ještě výrazně turisty neobjevená?

Tady opravdu nebudeš čekat nikde v řadě. Tato destinace stále není moc objevena. Tím, že Saúdská Arábie u nás nemá moc dobrou pověst a otevřela se relativně nedávno, tak ji stále lze považovat za jednu z nejméně navštěvovaných v regionu. Turismus se zde opravdu jen rozjíždí. Potkali jsme pár turistů v oblasti Al-Ula. Jinak vůbec žádné. Může se ti stát, že během celého pobytu potkáš jen domácí. O to je pro mě země zajímavější a i když v budoucnu zde asi žádné místo nebude patřit k over turistickým, cestovatelé budou výrazně přibývat. Myslím si, že i vzhledem k různým až megalománským projektům, které Saudi momentálně budují, přilákají mnoho návštěvníků. Také mají vizi vybudovat do roku 2030 ze Saúdské Arábie zemi, kde bude proudit opravdu velké množství návštěvníků. Uvidíme co se jim povede a bude zajímavé to nadále sledovat. Ať věříme nebo ne, tak Saudi mají neuvěřitelné finanční rezervy. Chystají lineární město s největším aquaparkem, padly vize jako létající auta atd. Stejně tak se snaží dokončit nejvyšší mrakodrap na světě, který se momentálně propadá pod základy. Těch peněz je však tolik, že oni vymyslí projekty, o kterých se nám ani nesnilo. Otázka zní, kolik z nich se reálně podaří dokončit.

Jaký tip bys dal lidem, kteří chtějí do Saúdské Arábie v brzké době vycestovat?

Jednoznačně to, aby si prohlédli podmínky vstupu. Do Saúdské Arábie například potřebuješ víza, která však dnes vyřídíš i pohodlně z domu. Co považuji za důležité je také fakt, že v zemi nekoupíš žádný alkohol a rovněž je zakázáno ho sem přivézt nebo být pod jeho vlivem. Pokud by letištní kontrola viděla na cestovateli známky, že požil nějaký alkohol či drogy, tak ho otočí na první let domů.

Kingdom Tower
Kingdom Tower

Předměty nebo nějaké znaky jiného náboženství také nejsou tolerovány. Rovněž pro ženy i muže je lepší nosit v zemi dlouhé kalhoty. Třeba do spojů tě v šortkách nepustí. Třeba myslet na to, že to obecně netolerují. Samozřejmě někde mimo civilizaci v poušti jsme je nosili. Žena však nemusí mít šátek a být zahalena, toto není Írán. Ve zkratce, pokud by měl někdo chuť procestovat tuto úžasnou zemi, tak je třeba dodržovat místní pravidla a zvyklosti. Neber to raději na lehkou váhu. Pokud se ti něco nebude líbit, vycouvej. Nic špatného se nám v zemi nestalo, místní jsou velmi milí a ochotně pomohou. Země však stále není běžnou turistickou destinací. Na to si ještě počkáme pár let. Pokud ti však nevadí, že plánování bude delší a ne všechno, co si naplánuješ, ti nutně vyjde, tak tě země odmění úžasnými kontrasty a místy, která nemají obdoby. Ta místa, která jsem prošel, považuji za cestovatelské pecky stejně tak jako celou zemi. Tím, že tady stále není mnoho turistů, jsem si to užil o to víc. Hodně věcí se v zemi bude měnit a postupně zanikne to kouzlo, které jsem zde našel já. Myslím však, že každý si zde najde to své.

Akční letenky do Saúdské Arábie

město Jeddah

  • Za rozhovor děkujeme Filipovi Hložnému. Na Instagramu ho najdeš pod jménem @hloznyfilip.
  • Zdroj foto: Archiv Filipa Hložného
  • Zdroj úvodní foto: Shutterstock

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru