Connect with us

Cestopisy

Jak vypadá bájný ráj na zemi? Tak jako ostrovy San Blas v Panamě

Jak vypadá bájný ráj na zemi? Tak jako ostrovy San Blas v Panamě

Nejlepší zážitek z dovolené je, když vás něco překvapí – a ideálně tak, že téměř padnete na zadek. A přesně toto se nám stalo, při naší první návštěvě Panamy. Nemluvíme ale o celé zemi, z té jsme až tak nadšeni nebyli. Má ale jednu „tajnou“ část, o které se tolik nemluví – a kde právě toto kolosální překvapení čekalo.

Reklama

Ale hezky popořadě. Do Panamy jsme vyrazili na dva týdny vlastně náhodou, jelikož byla zrovna dobrá akce na letenky (kolem 12.500 s Turkish Airlines). Jako správní dobrodruhové jsme se rozhodli (rozuměj přepracované trosky) jsme si nenašli čas vůbec připravit, kam se zajedeme podívat.

Naše představa byla přesto jasná – Panama bude určitě plná sluníčka, krásných pláží a jídla jako burritos, tacos a podobně. Se sluníčkem jsme se ještě trefili a lidi byli fajn, ale zbytek byl zásah mimo. Jednak hezké pláže mají pouze na karibské straně a daleko od Panama City, a za druhé jejich národním jídlem je snad burger, hotdog nebo grilované kuře… Za tím jsme sem opravdu nejeli, a to nemluvě o amerických cenách (burger za 500 kč byl sice výborný, ale pořád to byl burger).

První týden, kdy jsme se tyto věci naučili poznat na vlastní kůži snad ani nestojí za zmínku. Ale pak přišel mistrovský zvrat. Rozhodli jsme se navštívit „Panama`s best kept secret“, a to ostrovy San Blas v regionu Guna Yala.

Nejkrásnější ostrovy na celé zeměkouli

Slyšeli jsme báje o bílých plážích, omývaných tyrkysovýmmořem, ostrovech velikosti běžné prodejny Albertu a nádherných koralech, ale původně San Blas v našich plánech nebyl, jelikož vypadal finančně příliš náročný.

Na Bookingu najdete přenocování za tisíce korun za noc, na některých ostrovech i obyčejné stanování vyjde na nepochopitelné částky. Ale náš názor se změnil, když jsme zjistili, že se tam dá dostat i lowcostově, když člověk narazí na vhodný zdroj. V našem případě to byl zájezd z hostelu. Najednou se člověk dostal na prémiové místo a nestálo ho to více než 800 Kč na noc včetně třech jídel. Ano, čtete dobře, za 5600 na týden tady máte 7 nocí i se 3 jídly denně. A ne ledajakými, čerstvě ulovenými z moře.

Člověk tady má možnost za pár korun zažít trochu takové Maledivy, ještě než se tam dostaly 5 hvězdičkové rezorty a ceny vystoupaly na desítky tisíc Kč.

Byli jsme nadšeni a okamžitě se rozhodli tam strávit zbytek dovolené (a téměř i života). A bylo to snad nejlepší rozhodnutí, které jsme mohli vykonat.

Jak vypadá pobyt na San Blas?

V pět ráno nás před hostelem v Panama City vyzvedl džíp, který nás vyvezl z města a vzalo to klikatými cestami přes džungli, až po hranici Guna Yala. Místní kmen si tady v minulém století vybojoval autonomii a tedy disponují i vlastní armádou a vlastní hranicí, proto kdo si nechá pas v Panama City, nebude vpuštěn. V přístavu nás posadili na lavičku rodiny Ina, u kterých jsme měli přespávat, a pak nezbývalo než čekat, než se místní stařešina po řece doplaví i s člunem, aby nás vyzvedl.

Člověk má hned pocit, že se vrátil někde do minulého století, kdy ještě vše nesnědla velká civilizace. Vidí tu panenskou přírodu, stromy banánů, manga nebo kokosové palmy, které lemují řeku a domorodce na kánoích, vysekaných ze stromů. Během pár minut dorazíte na otevřené moře, které je na horizontu poseté mini ostrůvky, známými jako San Blas.

Kolik ostrovů je na San Blas?

Ve skutečnosti jich je na tomto relativně malém území až 378, z toho asi jen 50 z nich obydlených, takže tak jako místní rádi opakují: „Na každý den alespoň jeden.“ Při příjezdu na ostrůvek Inů jsme všichni zůstali stát s otevřenými ústy. Vypadalo to tady jako na ostrově z pirátů Karibiku.

Průzračná tyrkysová voda, nádherné bíle pláže a pobřeží lemované rozkošnými chatkami ze dřeva a listí, které nás volaly: “pooojď se k nám ubytovat“. Každý obsadil přiřazenou chatičku a pustil se do objevování ostrova. Dostalo nás, že obejít ho celý dokola nám trvalo pomalou chůzí méně než 9 minut! 😀 No kdo toto má?

Na ostrůvku jsme strávili týden a i když jsme již procestovali celý svět, pobyt na San Blas patří k tomu nejlepšímu, co jsme kdy zažili. Posuďte sami – bydlíte prakticky na pláži, tři krát denně vás místní svolají na výborné jídlo (vaří většinou čerstvě ulovené ryby z moře, ale občas to prostřídají i kuřetem nebo chobotnicí), na 45 Kč koupíte čerstvý kokos a ten můžete v klidu usrkávat ve stínu palmy… A když se rozhodnete jít do moře, jen pár metrů od břehu natrefíte na krásné koralové útesy, kde můžete vidět rybičky všech možných tvarů a barev.

Navíc s místními můžete za pár drobných projezdit veškeré okolní ostrovy, anebo navštívit i pevninu s nedotčenou džunglí a zajít se podívat třeba na jejich vlastní hřbitovy.

Žít na chvíli bez internetu, ale i bez elektřiny

Naprostá nádhera. Mě osobně nadchla i izolace lokality od klasických neduhů civilizace – internetu a ano, i elektřiny. Jelikož na ostrově nechytíte žádný signál, konečně si odpočinete od všem těch emailů a starostí s prací a facebookem. A jelikož je elektřina k dispozici pouze po setmění a i to za poplatek, ani vás to nemotivuje sledovat seriály offline nebo něco dělat na počítači. Jednoduše si vychutnáte božský klid a mír v duši. Takto čistou hlavu jsem neměl už roky.

Samozřejmě, není to dovolená pro každého – většina chatiček je opravdu jednoduchá , některé nemají ani dřevěnou podlahu a tedy písek máte i za ušima 🙂 Záchody jsou keramické, sice postarší, ale velmi čisté (několik krát denně je vytírají), nicméně sprcha se sladkou vodou funguje pouze cca každý druhý den, jelikož sladkou vodu musí dovážet na lodi z řeky na pevnině. Kdo tedy touží po luxusu, ať tady nejezdí.

Pokud ale máte rádi autentická místa s místními, tak jako my, určitě se ihned zamilujete a budete na San Blas vzpomínat jako na jednu z nejlepších dovolených vašeho života. Nás se to tak silně dotklo, že jsme se na ostrovy vrátili podruhé hned za dalšího půlroku, a to téměř na dva týdny.

Jak se dostat na San Blas?

Jak se tam tedy dostat? Možností je více, místní cestovky v Panam City nebo třeba ten booking, kde jsou ale přestřelené ceny. My se s místními po našem druhém pobytu domluvili i na tom, že tento zážitek zprostředkujeme i doma v Evropě a pomůžeme jim tak jméno San Blas rozšířit do zbytku světa.

Pokud tedy chcete, můžete si místo booknout za levno i přes nás na www.sanblas-gunayala.com. Na sdílenou chatku se vám stačí  zapsat většinou pár dní předem, pokud chcete ale cabanu privátní, je lepší se zapsat dříve, je jich ve vesničce vždy pouze omezený počet.

Rodina pak za vámi vyšle do Panama City džíp 4×4 a ten vás kolem 5. ráno vyzvedne a doveze až do přístaviště v džungli, kde sednete jako my na lavičku INA a oni si vás tam najdou. No a pak už je na vás, jak si to užijete 🙂 Už jenom dodám, že většina lidí jezdí cca na 3 dny, protože se bojí být tak dlouho bez technologií –  v takovém případě můžete nechat kufry na hotelu/hostelu v Panama City (často vám to zdarma pohlídají těch pár dní) a vemte si sebou jen menší batohy.

Vzhledem na to, že z ceny dělá přes 90 USD jen cesta a vstupní taxy na území Guna Yala, přijde nám, že na menší počet dní je to zbytečně mnoho cestování. My jeli téměř na ty 2 týdny a bylo nám to málo, ale každý to má jinak. Nezapomeňte si sebou zabalit dost vody (na místě je na prodej, ale poměrně dražší) a případné laskominy nebo pití. Na místě sice koupíte malou plechovku koly nebo piva za 1,5 USD, sedmičku rumu asi za 20 USD a taky nějaké čipsy nebo sladkosti, ale je levnější si to přivézt.

Pokud návštěvu zvažujete, doporoučujeme vyrazit raději dříve než později, jelikož civilizace dříve nebo pozdějí dorazí i sem a pak už to nemusí být ono :-). Pokud by vás zajímali další informace, klidně pište na jacob@sanblas-gunayala.com a rád vám dotazy zodpovím.

Autor článku: Jacob a Inas (www.sanblas-gunayala.com)

Další články, které by vás mohly zajímat:

Akční letenky do Panamy

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.6/5 - (9 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru