Connect with us
Zapnutý roaming na tlefonu

Cestopisy

Roaming v Evropě a Severní Americe

Roaming v Evropě a Severní Americe

Před odjezdem na dovolenou byste se měli zamyslet nad tím, jaký je váš rozpočet na roaming. Na bydlení, na zábavu, na jídlo. Nebo taky na vykecávání se s kamarádkou o tom, jak s vámi flirtoval krásný policista u bezpečnostní kontroly na letišti, případně na online sledování zápasu vašeho oblíbeného fotbalového týmu. Protože ten, pochopitelně, jako skalní fanoušek rozhodně nemůžete zmeškat, i když jste na druhém konci světa.

Reklama

Všechno něco stojí a v zahraničí to platí dvojnásob. Tedy vy budete platit. A někdy i víc než dvojnásob. Pro představu jsme pro vás vytvořili přehled ceníků našich tří hlavních telefonních operátorů – T-Mobilu, O2 a Vodafonu.

Muž relaxující na lodi s telefonem v ruce

Evropa

U T-Mobilu jsou evropské země rozděleny mezi dvě roamingové zóny. Podmínky v Zóně 1 jsou následující. Za odchozí hovor je účtován poplatek +1,65 Kč/min, který se připočítává k vaší běžné sazbě. Pro příchozí hovory platí sazba 0,35 Kč/min, u SMS zpráv +0,65 Kč a u MMS se nic nemění. Internet je za +1,63 Kč/MB, ale dají se koupit i zvýhodněné balíčky. Balík internetu na jeden den (40 MB) vás vyjde na 49 Kč. Pro náročnější „surfery“, kteří chtějí sdílet fotky z dovolené na sociálních sítích a zjišťovat, co je ve světě nového, je tu varianta s 200 MB za 199 Kč a 500 MB za 399 Kč.

Než vyjmenovat, které země do této zóny patří, bude asi snadnější udělat opak. Toto jsou evropské státy zařazené do Zóny 2, kterou si popíšeme níže: Švýcarsko, Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Albánie, Makedonie.

Podmínky pro Zónu 2 jsou podstatně horší. Za minutu odchozího hovoru musíte z kapsy vytáhnout 35 Kč/min, příchozí hovor vás odlehčí o 18 Kč/min, SMS vás vyjde na 9,60 Kč, MMS 16,60 Kč a za 1 MB dat budete muset zaplatit 75 Kč. Internetové balíčky jsou nastaveny na 5 MB za 60 Kč, 30 MB za 240 Kč a 100 MB za 850 Kč. Řekněme si upřímně, s těmito možnostmi bude možná lepší dát si internetový detox.

Placení za služby operátora

V O2 je asi nejvýhodnější vzít si roaming balíček Volání bez hranic, ke kterému můžete získat i cestovní pojištění (29 Kč/den). Odchozí volání v rámci EU stojí 3,50 Kč/min, příchozí hovory 0,35 Kč/min, SMS 1,50 Kč a MMS 6,50 Kč. Ve zbytku evropských zemí zaplatíte za odchozí i příchozí hovory 3,90 Kč/min, SMS vyjde na 3,90 Kč a MMS na 9,60 Kč. Nezapomeňte připočítat spojovací poplatek za 49 Kč. V oblasti datových služeb má O2 nižší ceny než T-Mobile. 125 MB balíček dat stojí 199 Kč, 300 MB vyjde na 399 Kč a 1000 MB balík, který už využijete i na video hovory a sledování videí je za 999 Kč.

Probíhající videohovor na chytrém telefonu

Nabídka společnosti Vodafone je hodně individuální. Všeobecně asi nejpopulárnější zahraniční balíček pro roaming je World Roaming. Ceny za hovory, SMS, MMS i data se liší podle druhu vašeho tarifu nebo předplacené karty. Například ceny u nejprodávanějšího tarifu Red LTE jsou nastaveny následovně: odchozí hovory za 1,63 Kč/min, příchozí za 0,35 Kč/min, SMS za 0,65 Kč, MMS za 6,17 Kč a cena za 1 MB je 1,63 Kč. Tytéž ceny platí i pro předplacené karty a to v rámci Zóny 1, do které nepatří evropské země jako je Bělorusko, Srbsko, Ukrajina, Albánie a Černá Hora. Pokud si nejste jisti svým tarifem, protože máte například starší typ (který se v současnosti už neprodává), stačí se přihlásit na stránky operátora. Tam všechno snadno zjistíte.

Žena, která telefonuje z Paříže

Severní Amerika

Pokud se chystáte na výlet do Severní Ameriky, s T-Mobilem to budete mít snadné. Spojené státy i Kanada spadají do Zóny 2, kterou jsme si popsali výše. Jediné Mexiko už kleslo do Zóny 3, kde vás odchozí hovory připraví o 69 Kč/min, příchozí o 49 Kč/min, SMS o 14,60 Kč a MMS 21,60 Kč. 100 MB balíček vám pak odlehčí peněženku o 2750 Kč, což už není žádná sranda.

U O2 a jeho balíčku Volání bez hranic – Svět, platíte stejné částky jako při službách v zemích mimo Evropskou Unii. Jen spojovací poplatek se zvýší na 79 Kč.

Ve Vodafonu spadá USA, Kanada i Mexiko do Zóny 2. Pro tarifní zákazníky i klienty s předplacenou kartou platí stejné podmínky. Odchozí hovory stojí 30,52 Kč/min, příchozí 17,81 Kč/min, SMS 9,68 Kč a MMS 11,50 Kč.

Telefonát z pod Sochy svobody

Určitě je vhodné zvážit nákup lokální SIM karty, která bude mít jednoznačně výhodnější podmínky. Ve Státech jsou u cestovatelů populární SIM karty společností T-Mobile a AT&T. Zejména díky pokrytí a příznivým cenám za předplacené balíčky volání a dat. Pro návštěvníky Kanady je asi nejvhodnější využít služeb Bell nebo PC Mobile. Bell je jednička na data a PC Mobile má dobré pokrytí i na místech daleko od civilizace. Vzhledem k nízkému počtu obyvatel je komplikované prorazit na místní trh, a proto jsou v rámci nedostatečné konkurence nastaveny ceny poměrně vysoko. Opakem je Mexiko, kde jsou ceny příznivé i pro batůžkáře. Fungují tam tři základní poskytovatelé telefonních služeb: Telcel, Movistar a AT&T Unidos. Telcel je sice nejdražší, ale má nejlepší pokrytí, takže se většinou pro turisty jedná o volbu č. 1. SIM kartu seženete v každé trafice. Pokud nezvládáte španělštinu, někteří prodejci vám dokonce pomohou s její aktivací, takže směle do toho!

V dnešní době, kdy Wi-Fi zdarma najdete snad na každém rohu, vám doručujeme využít služeb aplikací jako je WhatsApp, Viber, Skype nebo Messenger od Facebooku. Můžete tak ušetřit na SMS zprávách, volání i datech a to nemalé peníze. Drahý roaming tak možná ani nebudete muset využít.

Aplikace Viber nainstalovaná na smartphonu

Zdroj: Denys Prykhodov / Shutterstock.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru