Connect with us
Zanzibar romatincký západ slunce na lodi

Cestopisy

6 věcí, které je dobré vědět před odletem na Zanzibar

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří si ulovili levné letenky na Zanzibar, tak vězte, že je pár věcí, které je dobré vědět ještě před odletem. A nebojte, tento článek není o tom, ať si sbalíte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Teda ne že by tady i padesátka někdy nebyla málo.

Reklama

Očkování

Podle Ministerstva zahraničních věcí ČR není žádné očkování pro vstup do Tanzanie, potažmo Zanzibaru povinné. Doporučuje se ale využít možnosti naočkovat se proti žluté zimnici, žloutence typu A, břišnímu tyfu a brát antimalarika. Prevence je jednoznačně dobrý nápad, existuje ale i spousta lidí, kteří včeličku odmítli, a nic se jim nestalo. Proto je to na zvážení každého z vás. Taky určitě záleží, v jakých podmínkách se chcete pohybovat. Jistě, pokud hodláte celý pobyt strávit v Double Tree Hotelu, je menší pravděpodobnost, že se na vás nějaká ta mrška nemoc nalepí. Jiné to může být, pokud budete chtít poznat opravdový Zanzibar se vším všudy.

Komár na ruce

Víza

Víza pro vstup do země jsou platná na tři měsíce, stojí 50 dolarů a vyřídíte si je přímo na místě. Buďte připraveni na dlouhé fronty, zadýchané místnosti a nedostatek propisek k vyplňování formulářů. Jinak na tom nic není. Vyplníte osobní údaje, místo a účel pobytu a podobné formalitky.

Razítko v pase

Měna

Vzhledem k tomu, že Zanzibar spadá pod správní území Tanzanie, tak se připravte na Tanzanský šilink (TZS). Jen pro představu, za tradiční jídlo Pilau dáte v lokálních restauracích průměrně 3000 TZS, což je v přepočtu asi 35 Kč. Jako samozřejmost tady berou i platbu v dolarech, případně v eurech. Připravte se na výhodný kurz. Ale ne pro vás. Proto se doporučuje koupit si rovnou na letišti nebo ve Stone Townu místní měnu a platit přímo, bez nevýhodného přepočtu. O platbě kartou si můžete nechat akorát tak zdát. Tady jste v Africe a tahle vymoženost je na Zanzibaru jen raritou.

různé měny

Zanzibar a bankomaty

Tanzanské šilinky si můžete obstarat i výběrem z bankomatu. Chce to ale mít šťastnou ruku. Zejména proto, že za prvé se nacházejí jen v okolí Stone Townu a na letišti, a za druhé jsou dost často nefunkční. Takže je dobré mít plán B.

bankomat a výběr peněz

Vyjednávání

Na Zanzibaru se vyjednává vždy a všude. Jedinou výjimkou jsou například lepší restaurace, kde mají pevně stanovenou cenu v jídelním lístku. Domácí už tak nějak i očekávají, že budete vyjednávat, takže se toho nebojte. Budou vás chtít totiž oškubat při každé příležitosti a to s úsměvem na tváři. Určitě to není proto, že by byli zlí. Jde spíš o to, že každý turista pro ně znamená velký balík peněz. A vzhledem k tomu, v jakých poměrech tady místní žijí, tak se vlastně ani nelze divit, že si chtějí přilepšit. Ceny tak mnohdy dokážete srazit i na polovinu, což už se v konečném součtu docela projeví.

tradiční Trh - Zanzibar

Zdroj: Authentic travel / Shutterstock.com

Pláže

Předtím, než si někde zaplatíte ubytování, rozhodně si ujasněte, jaké máte požadavky. Ne všechny pláže na Zanzibaru mají totiž ten bělostný písek a kýčovitě tyrkysovou vodu, jako na fotkách. Proto je dobré udělat si malý průzkum.

Turisticky nejrozvinutější pláž je jednoznačně Nungwi na severu ostrova. Tady najdete přesně ten fotogenický kýč z předních stránek časopisů. Daň za tuto nádheru pak přichází v otrlejších domácích a tudíž i vyšších cenách za jídlo a služby. Dobré ale je, že abyste si zaplavali, nemusíte chodit nijak daleko. Na jiných plážích totiž bývá odliv i dva kilometry. Pokud jste příznivci kitesurfingu, jednoznačně musíte navštívit východní pláž Paje. Je tam o něco teplejší voda než na Nungwi, takže osvěžit se budete muset nějakým drinkem. Za nás nevadí. Pozor ale na medúzy, které se tam po silnějších deštích objevují. Milovníci mušlí a zanzibarského venkova si jistě zamilují pláž Kiwengwa na jihu ostrova. Musíte se tu ale připravit na opravdovou divočinu. Kvůli tomu, že nejde o turistickou oblast, tak se o pláže nikdo nestará. Určitě se nedivte, až vám bude jako photobomber stát za zády kráva. Je jich tu totiž spousta a často se procházejí i po plážích.

Krávy na pláži - Zanzibar

 

 

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru