Connect with us
Panorama města Portland

Cestopisy

Portland: město, kam mladí odcházejí do důchodu

O Portlandu se toho v Česku moc neví. Pokud ale jakémukoliv Američanovi zmíníte, že plánujete navštívit USA, s velkou pravděpodobností vám řekne: „Zajeď se podívat do Portlandu“. „A to je kde?“ napadne vás. Po pár sekundách brouzdání na Googlu zjistíte, že Portland leží na západním pobřeží USA ve státě Oregon a zřejmě vás překvapí ohromné množství odkazů na toto město. I když má ve srovnání s Prahou o polovinu méně obyvatel, odkazů na Googlu najdete jednou tolik. Čím to tedy je, že o tomto městě v současnosti každý mluví?

Reklama

Panorama města Portland

Ráj hipsterů

Portland mnozí považují za jedno z nejkreativnějších měst na světě. Vyjádření vlastní jedinečnosti je základním kamenem tohoto města. Tady nezáleží na tom, jestli experimentujete s jídlem, vytváříte web design nebo se jen rádi oblékáte do věcí ze sekáče, které před vámi naposled nosil vysokoškolský profesor v 80. letech. Atmosféru svobody a kreativity asi nejlépe vystihuje slogan místních obyvatel: „Keep Portland weird,“ což se dá volně přeložit jako „Divný Portland, dobrý Portland.“

Keep Portland weird

Zdroj: Tyler McKay / Shutterstock.com

Ptáte se, proč má Portland tuto netradiční atmosféru? Koncem 90. let, kdy byl internet ještě v plenkách a komunikační revoluce pořádně nezačala, se do města přistěhovalo velké množství mladých lidí. Ti sem přišli za vidinou levného ubytování, kontaktu s přírodou a hlavně kreativních pracovních příležitostí, které jim nabízeli giganti jako Nike a Adidas. Do Portlandu zkrátka odešly všechny „cool děcka“ a z města se tak rázem stalo jedno z uměleckých center Ameriky. Dlouhý plnovous, „dřevorubecká košile“, motýlek a vintage brýle RayBan. Poznáváte tyto znaky? Ano, Portland je jedním z „nejhipsterštějších“ měst světa.

Hipsteři na silnici v Portlandu

Zelenina? Máme vlastní!

Hipsteři, jak všichni víme, mají velmi rádi dobré jídlo (hned po jeho focení). Jedno takové, které poprvé spatřilo světlo světa právě v Portlandu, nyní udává trend nejen v Americe. Místní restaurace jsou pyšné na to, že mají ty „nej“ přísady přímo z vlastních bio farem a nabízejí hromady organického jídla. Ať už patříte mezi vegetariány nebo vegany, Portland si zamilujete. V Portlandu si ovšem pochutnají naprosto všichni.

Čerstvá zelezina v Portlandu

Dá se vydělat jmění na slaninové zmrzlině?

Na to, abyste se v Portlandu dobře najedli, nemusíte chodit do restaurace. Znáte stánky s jídlem z festivalů jako Colours of Ostrava nebo Mighty Sounds? Takových tu najdete přes 600 a v jejich nabídce najdete ty nejexotičtější kombinace rychlého občerstvení. Specifické pro město je to, že podporuje malé živnostníky. Pokud vás ještě neodradila televizní série „Ano, šéfe“ a chcete udělat v gastro průmyslu díru do světa, nemusíte si hned v bance brát obrovskou půjčku. Se základním kapitálem si otevřete svůj vlastní stánek, kde budete prodávat vaši novou specialitu. Často stačí spojit neslučitelné, tak proč, například, neprorazit se slaninovou zmrzlinou? Mezi stánky s okurkovou želatinou a čokoládou s příchutí pečené husy snadno zapadnete.

Stánky s jídlem v Portlandu

Zdroj: Joshua Rainey Photography / Shutterstock.com

Jestli chcete být mobilnější, pořiďte si upravenou dodávku a mazejte na parkoviště, nejlépe v blízkosti hospody plné brzy hladových zákazníků. V Portlandu má „trendy jídlo“ jepičí život. Kdo ví, třeba se váš kulinářský experiment uchytí, a za nějakou dobu si budete moct dovolit otevřít vlastní restauraci, stejně jako se to podařilo mnohým předtím.

Portlandský food-truck

Zdroj: BluIz60 / Shutterstock.com

Instantní káva rovná se instantní smrt

Po jídle je ten správný čas na kávu. Pokud holdujete instantní kávě, klidně si v Portlandu nechejte chutnat. Radši ale někde v tichu o samotě, kde vás místní nebudou probodávat pohledy, jako byste právě řekli, že „Donald Trump will make America great again.“ Popíjení instantní kávy se tu totiž považuje za osmý smrtelný hřích. Není se ale čemu divit, v Portlandu najdete kavárny doslova na každém rohu. V mnohých případech přitom můžete vyzkoušet úplné šílenosti ze světa kávy. Co si takhle, například, dát studenou kávu (cold brew coffee), kterou vám barista načepuje přímo z výčepu stejně jako pivo?

Cold brew káva

Jen pozor, aby to koně nepřepískli…

Když už jsme u výčepu, věděli jste, že v Portlandu je v současnosti 116 pivovarů, což je více než ve kterémkoliv jiném městě na světě? Pokud trpíte chronickou nerozhodností a pivo milujete, Portlandu se raději zdaleka vyhněte! Pivo bez lepku, pivo kávové, arašídové, kokosové, jahodové… Ať vás zkrátka napadne sebebláznivější příchuť, tady už ji pravděpodobně dávno čepují. Místní velmi rádi vzpomínají na pivovarníka Henryho Weinharda, který v 19. století navrhl radnici napojení zdejší fontány na svůj pivovar. Pivo mělo fontánou proudit přesně jeden den, při příležitosti jejího odhalení. Návrh, bohužel, neprošel kvůli obavám, že by tuto laskavost (krom samotných obyvatel) zneužili nenasytní koně a udělali si u fontány divoký večírek a způsobili pořádný chaos v dopravě. Věčná škoda…

Ochutnávka piv v Portlandu

Když má kolo všude zelenou

Portland se považuje za jedno z cyklistům nejpřátelštějších měst v USA. Cyklistické pruhy tu najdete doslova všude. Pokud se někdy rozhodnete poznat Portland touto cestou, potěší vás relativně nízké převýšení. Při samotné projížďce se přitom můžete těšit z pohledu na majestátní vrchol hory Mount Hood, která neodmyslitelně patří k panoramatu města. Považujete se spíš za nočního ptáka? V tom případě se můžete každou čtvrteční noc připojit do skupinové noční jízdy. Fanoušci bizáru určitě také ocení cyklistickou událost Pedalpalooza, která se koná koncem června a vrcholí společnou nudistickou jízdou městem.

Portland: hlavní město cyklistů

Mount Hood

Roklinka z Pána prstenů?

Několik hodin jízdy na kole nebo jen 45 minut jízdy autem a budete mít pocit, že jste se ocitli v Roklince, bájném městě elfů z Pána prstenů. Přesně tolik trvá dostat se z Portlandu do okolí Columbia River Gorge, kde se nachází 5 z celkových 77 vodopádu regionu. Vodopády v okolí Portlandu jsou navíc onou pověstnou třešničkou na dortu. Nejkrásnější z nich, Multnomah Falls, zdobí v jeho střední části ručně vyřezávaný dřevěný můstek, který dává vodopádu nádech legendárního elfského města. Před návštěvou vodopádu si však nezapomeňte obout turistickou obuv. Turistům přístupná stezka vás vyvede až na jeho vrchol, kde pochopíte, co jsou to opravdové bouřlivé výšiny.

Příroda v portlandě

Návštěva Portlandu je zážitkem na celý život, po kterém i vy budete kamarádům říkat tu milionkrát skloňovanou větu: „Zajeď se podívat do Portlandu!“ A pokud budete mít štěstí, možná i dodáte: „A víš co, beru volno a zopakuju si to s tebou.“

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru