Connect with us

Cestopisy

Business třída Turkish Airlines: vyzkoušeli jsme nejlepší jídlo a komfort v oblacích

O tom, že turecká pohostinnost v ekonomické třídě je opravdu výjimečná jsme už psali, no a v business třídě to platí dvojnásob. Celý čas tě rozmazlují, pochutnáváš si na skvostných chodech, užíváš si pohodlí komfortního sedadla, nebo spíš křesla a postele v jednom, no zkrátka, vychutnáváš si život plnými doušky někde tam vysoko v oblacích.

Reklama

Náš let ze San Francisca do Istanbulu trval něco kolem 13 hodin a z pohledu palubního servisu překonal všechna naše očekávání. Pojď se společně s námi podívat, co všechno dostaneš, pokud letíš v business třídě od Turkish Airlines. Vysoce komfortní let jsme vyzkoušeli i na navazujícím short-haul letu, který nás stejně tak mile překvapil.

Rychlý check-in a přednostní nástup

Pokud cestuješ v business třídě, život je hned o něco jednodušší. Na letišti nečekáš v běžné řadě jako ostatní, můžeš využít výhod letištního salónku (o tom podrobněji níže v článku) a do letadla nastupuješ speciálním vchodem a v předstihu. Zkrátka, žádné dlouhé čekání na letišti, ale namísto toho nejvyšší komfort, jaký si jen můžeš přát. Rychlým check-inem a přednostním nástupem do letadla to ale teprve začíná.

Zavazadel kolik jen utáhneš

S výběrem oblečení si hlavu lámat nemusíš. Klidně si můžeš sbalit celou skříň. Turkish Airlines v business třídě nabízí 30kg zavazadlo. Do většiny destinací dokonce umožňuje letět se dvěma kusy odbaveného zavazadla s celkovou váhou 2x30kg.

Pokud tedy letíš do Ameriky, můžeš si vzít celkově 60 Kg. To je skvělá možnost pro všechny nákupní maniaky, kteří si z USA chtějí přivést kufr plný oblečení, dárků, prostě čehokoliv. Důležité info na závěr. I při přebírání zavazadla po příletu máš přednost – zavazadlo dostaneš mezi prvními, letíš koneckonců v business třídě.

Sezení? Jako v pohádce

Masážní křeslo, lampa na čtení nebo možnost proměnit sedadlo na plnohodnotnou postel. Už při samotném příchodu na místo sezení ti bude jasné, že tento let si můžeš užít různými způsoby. Můžeš ho klidně celý prospat a personál tě probudí až při servírování jídla, nebo se podíváš na několik filmů, poslechneš některé z alb, zapostuješ fotky z cest na Instagram.

Teď ještě pár praktických informací. Polohovatelná sedadla se dají rozložit do 188cm lůžka. Vše ovládáš pohodlně dálkovým ovládání u sedadla.

Chceš si přečíst knihu? Píšeš si deník? Osobní lampa na čtení je milým detailem, který určitě využiješ. Máš za sebou náročný den? Cestuješ z dovolené a chceš domů přiletět odpočatý? Funkce masáže a polohování sedadla v takovém případě přijdou vhod. Při nočním letu ti personál připraví postel, přinesou peřinu i polštář.

Jestli si chceš užít dokonalý hudební nebo filmový zážitek (vlastní příslušenství nepotřebuješ), dostaneš špičková sluchátka s vlastností noise-cancellation, takže to jediné, co opravdu uslyšíš, je samotný film. Zvuk ve sluchátkách nepřehluší ani dost silné a hlasité motory Boeingu 777.

Všechno, co budeš během letu potřebovat, najdeš i v komfortním balíčku Turkish Airlines, který je pro každého cestujícího v business třídě samozřejmostí. Balíček obsahuje zubní kartáček, pastu, špunty do uší, klapky na oči, balzám na rty, teplé ponožky i pantofle s logem Turkish Airlines. To všechno pěkně zabalené ve stylovém pouzdru CHRISTIAN LACROIX voyage. To všechno si můžeš vzít s sebou a třeba takové pouzdro ti zůstane jako hezká připomínka na jedinečný let.

Samozřejmostí je i síťová zásuvky pro nabíjení notebooku, tabletu, nebo chytrého telefonu.

Pokrmy, které ocenily tisíce cestovatelů

V Turkish Airlines dbají na to, aby ses během letu cítil komfortně a nic ti nechybělo. U palubního servisu si toho všimneš nejvíc. Hned po příchodu na místo se ti přijde představit posádka a to všetně šéfkuchaře, ve zkratce ti vysvětlí, co všechno z gastronomie tě na letu bude čekat.

Během celé doby si budeš pochutnávat na skvělém jídle. Připrav se na to, že tě čeká hned několik vydatných chodů. My jsme je po prvních dvou popravdě přestali počítat. Jídlo v business třídě Turkish Airlines navíc získalo i prestižní ocenění od SKYTRAXu za nejlepší gastronomický zážitek, a to už je opravdu co říct. Všechna jídla turecké i mezinárodní kuchyně (v závislosti od destinace) se servírují na stylovém porcelánovém servisu.

Takto vypadá let v business třídě na dlouhé vzdálenosti (USA, Asie apod.)

Takto vypadá business třída na krátké vzdálenosti:

V salónku budeš chtít strávit celé hodiny

Pokud letíš business třídou na letiště v Istanbulu s předstihem, doporučujeme navštívit letištní salónek Turkish Airlines. To, co tam máš možnost zažít, je nadstandardem i ve světe business tříd a jejich salónků. Čekají tě nádherné prostory, výjimečná jídla, kdykoliv si můžeš dát sprchu, masáž, děti můžeš na chvíli odložit v dětském koutku a ty se můžeš nerušeně bavit multimediálním systémem Lounge Istanbul, nebo si jen tak pochutnávat na drincích a špičkových pokrmech. Internetové připojení je samozřejmostí.

My jsme cestou z Ameriky měli jen krátký přestup, takže jsme salónek bohužel nestihli. Tahle to ale vypadalo v business salónku v San Franciscu, který je na obdobně vysoké úrovni.

Hotel zdarma nebo výlet do Istanbulu

Mnozí ani nevědí, že pokud mají v Istanbulu dlouhý přestup a hrozí, že by noc strávili na letišti, mají nárok na hotel zdarma. Je potřeba splnit určitě podmínky, ale až tak složité to není. Pro nárok na hotel, transfer a jídlo zdarma je zapotřebí mí navazující lety v rámci jedné letenky, mezi lety nesmí být dřívější odlet do cílové destinace a musí se dodržet minimální délka přestupu (10 hodin v ekonomické třídě, 7 hodin v business třídě).

Bonus zahrnuje transfer, ubytování, snídaní a využít můžete i možnost výletu do Istanbulu. My jsme do Istanbulu přiletěli ve 00:30 místního času a do USA jsme odlétali až 13:50 následující den. Proto jsme uvítali hotel se snídaní. Ubytování bylo o to lepší, když jsme se dozvěděli, že spíme v 5* hotelu, což se může klidně stát i tobě. V nabídce jsou vždy alespoň 4* hotely.

Jak na to? Po příchodu do haly pro mezinárodní lety vyhledej Hotel Desk, který se nachází hned vedle kavárny Starbucks. Tam si můžeš o hotel zažádat.

Další skvělá věc, o které mnozí nevědí, je že při dlouhém přestupu mají nárok i na prohlídku města. Hippodrome Square, Blue Mosque nebo Topkapi Palace. To všechno máš možnost vidět v Istanbulu, pokud máš na letišti Ataturk Airport mezi lety minimálně 6 hodin prodlevu. Stejně jako hotel zdarma, i prohlídku města si zajistíš u Hotel Desku.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru