Connect with us
mešita

Novinky

Vše, co potřebuješ vědět, když cestuješ do Emirátů během ramadánu

Vše, co potřebuješ vědět, když cestuješ do Emirátů během ramadánu

Chystáš se na jaře do Dubaje nebo jiné destinace ve Spojených arabských emirátech a tvá dovolená padla na ramadán? Pozorně čti. V článku se dozvíš, co tě čeká a co jedinečného můžeš v tomto období v Emirátech zažít.

Reklama

Co je ramadán?

Ramadán je devátý měsíc islámského kalendáře. Letos připadl na období od 22. března do 21. dubna 2023. Během ramadánu se muslimové postí, tedy zřeknou se cigaret, jídla a pití či jiných fyzických požitků od východu slunce do západu. Ramadán se slaví jako měsíc, během kterého bylo Mohamedovi poprvé odhaleno to, co se později stalo Koránem, svatou knihou pro muslimy.

Jak ovlivní ramadán tvou dovolenou?

Půst se od turistů neočekává. Domácí však ocení, když turisté projeví respekt například tak, že jídlo a pití nekonzumují na veřejnosti, tedy mimo hotely. Je třeba počítat s tím, že během ramadánu budou zavřené noční kluby a některé provozy mohou fungovat v omezeném režimu. Jíst a pít na veřejnosti je zakázáno, většina restaurací je však otevřena. V restauracích a hotelech podávají alkoholické nápoje i během ramadánu.

Dubaj
Zdroj: Shutterstock/esherez

Pokud jde o oblečení, turisté se mohou v době ramadánu oblékat jako obvykle. Při návštěvě historických oblastí a mešit je nutné si zahalit ramena a nohy alespoň po kolena. Tak to ostatně bývá například i při návštěvě kostelů v Evropě. Na pláži či u bazénu je povoleno mít na sobě plavky, stejně jako mimo ramadán.

Jaké jsou výhody cestování do Dubaje (a jiných Emirátů) během ramadánu?

Co se týče dovolených, období ramadánu patří mezi nejlevnější v roce. Nižší jsou ceny hotelů i letenek. Méně turistů znamená také méně čekání u oblíbených památek. V těchto dnech je v Dubaji rovněž mnoho výprodejů v nákupních centrech. Některé restaurace a jiná zařízení prodlužují během ramadánu otevírací hodiny.

Tradice a zážitky, kterých se můžeš zúčastnit

Během ramadánu můžeš ve Spojených arabských emrátech zažít jedinečné tardice. Iftar je doslova přerušení půstu, jedná se o jídlo přijaté bezprostředně po západu slunce. Je to čas, aby se rodiny setkaly a společně se najedly. Obvykle se před modlitbami pije voda a jí datle, po nichž následuje velké jídlo. Půst je přerušen v maghrib (čas modlitby při západu slunce) střelbou z děla. Následuje zvuk azanu, který se ozývá z reproduktoru mešity. To je v Dubaji tradice již od 60. let minulého století. V metropoli se střílí z pěti kanónů na těchto místech: Burj Park, modlitebna Eid v Al Mankhoolu a Al Baraha, Madinat Jumeirah a Dubai City Walk.

datle

Jedinečným zážitkem pro turisty, kterého se mohou zúčastnit, je program Ramadan Iftar v Dubaji. Pořádá ho Centrum pro kulturní porozumění šejka Mohammeda v historické čtvrti Al Fahidi. Připoj se k místním hostitelům na arabskou kávu a rozhovory, vychutnej si Iftar a poté navštiv mešitu Diwan. Turisté zde mají prostor pro kladení otázek týkajících se ramadánu.

Dubaj

Suhoor, známý také jako sahūr nebo suhur, je jídlo před úsvitem, které muslimové konzumují před zahájením denního půstu. Je pravděpodobně nejdůležitějším prvkem úspěšného denního půstu, protože dobře vyvážené jídlo dodá energii potřebnou k udržení kondice po celý den. Suhoor by měl obsahovat například ovoce, zeleninu, rýži nebo pečivo, kuřecí maso či ryby.

Noční ramadán trh

V Dubai World Trade Centre se během ramadánu koná noční trh, letos v termínu od 9. do 18. dubna 2023. Množství prodejců z regionu sem přichází s nabídkou řemeslných výrobků, šperků či produktů do domácnosti. Vstup na trh je zdarma. Takže i když nechceš nic pořizovat, můžeš se přijít podívat na unikátní atmosféru.

lampy

Gastronomický zážitek v Expo City

V Expo City Dubai můžeš od 3. března do 25. dubna 2023 ochutnávat to nejlepší z místní kuchyně, ale také mezinárodní a street food gastronomie. Vstup je zdarma, zaplatit si můžeš některé workshopy.

Dubaj

Festival Eid

Festival Eid je typický pro období, kdy ramadán končí. Obyvatelé Emirátů vlastně slaví rovnou dva festivaly Eid. První z nich se nazývá Eid al-Fitr a je to svátek přerušení půstu, který se koná bezprostředně po ramadánu. Je časem slavností a denních oslav pro muslimské rodiny. Lidé se oblečou do svých nových eidských šatů, dámy si upraví vlasy, ozdobí se hennou a současně s jinými oslavami se rovněž rozdávají dárky. Charita nebo zakát – další z pěti pilířů islámu – se považuje za velmi důležitý během oslav Eid, dávání a ohleduplnosti vůči těm méně šťastným. Ještě před začátkem ramadánu můžeš v Dubaji vidět množství bílých stanů, které jsou určeny na příspěvky pro lidi v nouzi.

káva

Akční letenky do Emirátů

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru