Connect with us
Letiště Schwechat

Koronavirus

Tranzit přes Rakousko: před cestou na letiště Vídeň nezapomeň vyplnit online formulář (registrace)

Tranzit přes Rakousko: před cestou na letiště Vídeň nezapomeň vyplnit online formulář (registrace)

Češi mohou i přes lockdown v Rakousku cestovat na letiště Schwechat (Vídeň). Před tranzitem na letiště ale platí povinnost registrace (Pre-Travel-Clearance – PTC) a je nařízeno projet přes Rakousko bez zbytečného zastavování (o čemž rakouská policie / úřady mohou vyžadovat prohlášení – ústní nebo písemné).

Reklama

Povinnost registrace od 15. ledna 2021 – neplatí pro tranzit, ale doporučujeme

Dosud platná opatření jsou rozšířena o povinnost elektronické registrace osob, které vstupují na rakouské území. Při registraci je třeba uvést následující údaje: jméno a příjmení, datum narození, adresa, datum vstupu, datum odjezdu, země, z níž občan cestuje; pobyt během posledních 10 dní před vstupem; kontaktní údaje, lékařské potvrzení.

Po zadání údajů vám bude zasláno automaticky generované potvrzení na uvedenou e-mailovou adresu. Vygenerované potvrzení o odeslání elektronické registrace musí předložit občan při kontrole. Po 28 dnech jsou potvrzení a formuláře orgány nenávratně vymazány.

V případě, že není možná online registrace, je stále možné vytisknout si a vyplnit následující formulář, který předložíte během kontroly na hranicích.

Prohlášení o tranzitu – toto nezapomeňte vyplnit

Výjimky z povinnosti registrace platí pro pendlery, tranzit, jakož i pro občany, kteří vstupují do země ze zvláštních a rodinných důvodů. Všechny výjimky z povinnosti registrace jsou uvedeny v nařízení z 13. ledna v §8.

Vzhledem k přetrvávající pandemii COVID-19 a souvisejícím omezením důrazně doporučujeme průběžně sledovat informace a komunikovat vždy s příslušnou leteckou společností nebo cestovní kanceláří (poznámka: u většiny letů se předpokládá povinnost mít nasazenou roušku na palubě během celého letu) a před odletem se řídit aktuálními informacemi letiště Schwechat. Poskytnout podrobné informace o podmínkách CHECK-INu a Boardingu je povinna především daná letecká společnost nebo případně cestovní kancelář, která obstarala letenku nebo danou cestu. U vstupu do budovy letiště Vídeň – Schwechat probíhá plošné kontrolní měření teploty.

Nadále je i po 19. prosinci 2020 možná oboustranná přeprava z ČR na letiště, příp. odvoz pasažérů z letiště Flughafen Wien Schwechat, resp. i na / z vídeňské Hlavního nádraží (Hauptbahnhof Wien), ale jen tehdy, pokud cestující, resp. jejich doprovod, hned po příjezdu opustí území Rakouska bez zbytečných nezbytných zastávek (v zásadě pouze potřeba WC, a i to na samotném letišti). Rakouské úřady definitivně potvrdily, že tato možnost spadá pod kategorii výjimky: TRANZIT. Doporučuje se ale čekat na rodinného příslušníka v autě, co nejrychleji opustit letiště / stanici a určitě mít u sebe (kopii) letenky nebo jiného cestovního dokladu.

Pro návrat do Česka je nutné se řídit pravidly cestovatelského semaforu. V případě příletu jsem tedy povinen co nejdříve odcestovat do ČR, bez přestávky. V takovém případě není nutné předložit atest ani nastoupit karanténu. V případě náhodné kontroly stačí důvěryhodné prohlášení, že cestující v uplynulých 14 dnech nepobýval jinde než v Rakousku či jedné z výše uvedených zemí. Za důvěryhodné prokázání se považuje platná jízdenka do ČR, potvrzení o objednaném taxi vozidle a v případě odvozu soukromým vozem z letiště do ČR bude podle rakouské cizinecké policie stačit v případě kontroly čestné prohlášení o okamžitém pokračování do ČR (i ústní formou).

Pro případ, že letecká společnost bude mít odlišný postoj k platné výše uvedené rakouské legislativě (poznámka: setkáváme se s tím, že v pravidlech IATA jsou nepřesně uvedené údaje a letecké společnosti podle nich neoprávněně postupují) a při check-inu a boardingu bude od cestujících na letišti Schwechat požadovat negativní test na COVID-19, doporučujeme předložit výše zmíněné pokyny Spolkového ministerstva pro klima, životní prostředí, energetiku, mobilitu, inovace a technologie Rakouska v anglickém jazyce, které potvrzuje, že tranzit přes letiště Schwechat přímo do cílové země je povolen všem cestujícím. Nově ale platí povinnost předložit při vstupu do Rakouska prohlášení o tranzitu (je možné, že některé letecké společnosti ho budou vyžadovat u linek do Rakouska už při check-in v místě odletu).

Austrian Airlines

Výjimky z 10denní karantény

Z ustanovení o povinné karanténě a zároveň i z povinnosti prokázat se negativním COVID-19 testem, ne starším než 72 hodin, jsou zcela vyňaty následující kategorie osob:

 • pendleři (tj. pracovníci v pravidelném intervalu dojíždějící za prací z Česka do Rakouska s potvrzením od zaměstnavatele) kromě výše uvedené kategorie pečovatelů
 • pendleři za účelem pravidelné školní docházky/studia – PREZENČNÍ FORMOU
 • pendleři z rodinných důvodů nebo z důvodu návštěvy životního partnera (nutné prokázat, například návštěvu dítěte prostřednictvím kopie rodného listu)
 • tranzitující přes Rakousko pod podmínkou, že bude cesta uskutečněna bez nezbytných zastavení, tj. musí být v maximální možné míře minimalizováno riziko infekce,
 • definitivní vycestování z Rakouska pod podmínkou, že při vycestování bude v co možná největší míře minimalizováno riziko infekce
 • příslušníci jednotek humanitární pomoci
 • vstupující do země z důvodů jednorázového neodkladného výkonu povolání / výkonu práce (např. práce na kritické infrastruktuře – VYŽADUJE SE POTVRZENÍ)
 • vstupující do země za účelem splnění soudní nebo úředně nařízené povinnosti (např. předvolání před soud apod.)
letiště

Zdroj: mzv.cz

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru