Connect with us
Polární záře, aurora borealis jméno

Cestopisy

Vědci chtějí pojmenovat polární záři. Zapojit se může i veřejnost

Vědci chtějí pojmenovat polární záři. Zapojit se může i veřejnost

Polární záře vyskytující se v arktické Evropě dostane jméno. Navrhnout ho může veřejnost.

Reklama

Tento kouzelný fenomén vzniká interakcí malých částic solární bouře s atmosférou. Výsledkem je rozmanitá Intenzivita barev. Polární záře nebo aurora borealis ve Finsku, švédském Laponsku a severním Norsku by měla být brzy pojmenována.

Aurory se vytvářejí asi 200 dní v roce. Většinu z nich bohužel neuvidíte kvůli faktorům jako špatné počasí, nebo se vytvoří během denního světla,“ řekl komunikační manažer společnosti Visit Arctic Europe II Jesse Ketonen.

Polární záře nad lesem
Polární záře ve Fairbanks

Při výběru auror, které dostanou jméno, používá centrum Space Weather Prediction nástroj na analýzu slunečního rentgenového záření. Na základě takto získaných dat dokážou říci, že nejsilnější, viditelnější polární záře se za den či dva opět objeví. Visit Arctic Europe následně zvolí jméno pro konkrétní Auroru borealis a zveřejní jej na svém webu i Instagramu. Organizace již připravila několik jmen, která pocházejí z historie a kultury regionu nebo mytologie. Stejně ale chtějí dát možnost veřejnosti. Ta může navrhnout vlastní neseverská jména.

„Kulturně je aurora pro severské a arktické oblast velmi důležitá,“ vysvětlil Ketonen. Například v severské mytologii je polární záře spojena se začátkem života a Vikingové věřili, že polární záře jsou dušemi bojujících válečníků, píše Lonely Planet. Lidé mohou vymýšlet jména a sdílet fotky na sociálních médiích s hashtag, který vyjádří pojmenování – například #AuroraHarri

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru