Connect with us
Hrozny

Cestopisy

Podmořské vinařství v Chorvatsku

Chorvatsko bylo především v minulosti českou volbou číslo jedna, když se zvažovalo, kam v létě vyrazit. Je to poměrně blízko, moře je pěkné, gastronomii tam zvládají na jedničku a bez větších problémů se domluvíte i bez angličtiny. Ačkoliv se to možná někomu nemusí zdát, Chorvatsko nám má stále ještě co nabídnout. Například první vinařství, které je ukryto pod mořským dnem!

Reklama

Chorvatští obyvatelé se pravidelně pyšní tím, že vypijí nejvíc vína na světě. Proto se ve městě Drače, asi hodinu od Dubrovníku, zřejmě rozhodli, dát svému koníčku nový rozměr. Výstavba tohoto projektu trvala tři roky a letos jsou prostory konečně otevřeny i běžným smrtelníkům. Ovšem s patřičnou výbavou, samozřejmě.

Rybářská vesnice Drače.

Proces výroby vína probíhá nejprve v běžných podmínkách na souši, kde zraje ještě následující tři měsíce. Poté se naleje do speciálních jílových džbánů a pod vodou zůstává jeden až dva roky. Aby se předešlo případným nehodám, nádoby jsou zakorkovány a obaleny dvojitou vrstvou kaučuku. Toto jedinečné skladování propůjčuje vínu velmi specifické aroma. Autoři tohoto projektu tvrdí, že moře poskytuje ideální přirozené chlazení a dokonalý klid pod hladinou razantně zvyšuje jeho kvalitu.

Stará nádoba na víno.

Pokud nejste nadšeni představou, že se budete muset soukat do neoprenu jako jelito do střívka, stále je tu ještě možnost nakoupit vylovené lahve pokryté korály a mušlemi v místní prodejně. Přišli byste ale o hodně. Kromě samotného vinného projektu vás totiž majitelé vezmou i ke staré potopené lodi na dně místa Mali Ston. Takže pokud vás omrzí smažení se na pláži s vlastně přivezenou plzničkou, určitě se tam zastavte!

Potápeč u vraku lodi.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru