Connect with us

Cestopisy

Podivné vánoční zvyky po celém světě

Podivné vánoční zvyky po celém světě

Tím nadpisem jsme vás chtěli spíš nalákat, ale je pravdou, že leckteré světové vánoční zvyky nám můžou připadat trochu bizarní. České vánoční zvyky přijdou zvláštní mnoha cizincům, hlavně naše vánoční menu. Ale kam se hrabou na některé zahraniční! Dali jsme si tu práci a podívali jsme se, jaké šílenosti, podivnosti nebo třeba jen hezké zajímavosti panují o Vánocích ve světě! 🙂

Reklama

Ukrajina věří na pavouky

Pro mnoho lidí pavouci nejsou zrovna nejkrásnějšími tvory a mnozí nevydrží v jedné místnosti ani s jejich fotkou. Ale na Ukrajině jsou o vánocích nutností – jsou totiž dekorací vánočního stromečku!

Tradice vznikla na základě jedné ukrajinské pověsti. V ní chudá vdova neměla čím ozdobit stromeček pro své děti. Když šli spát, ozdobili jí stromeček pavučinami přátelští pavoučci. Pavučiny se pak s dotekem slunečních paprsků proměnily ve zlato a stříbro. A od té doby se rodiny drželo štěstí i peníze. Mimo toho se říká, že když na Štědrý den uvidíte pavučinu – přinese vám štěstí.

USA – stromek dostane nakládačku!

Mezi americkými ozdobami v domácnostech najdete i jednu ve tvaru kyselé okurky. Tradičně se každý rok schovává na vánoční stromeček – kdo ji najde jako první, čeká ho velké štěstí! A pokud ji najde jako první některé z dětí, dostane ještě jeden dárek navíc (no, pro rodiče možná trochu nepratické, ale děje se to).

Ne, že by Američané nějak extra holdovali nakládaným okurkám. Nikdo vlastně ani neví, kde se tahle tradice vzala. Někdo říká, že ji zavedli obchodníci v 19. století, kteří tyhle ozdoby dovezli z Německa (kde se jimi stromeček také zdobí), někdo zase, že je to pocta vojínovi občanské války, kterého drželi v zajetí a nechali jej hladovět. Na pokraji smrti si od dozorce vyprosil prý alespoň tuhle malou okurku, která mu zachránila život.

Řecko – zdobíme lodičky!

Koledníky potkáte o Vánocích v Americe, někde i u nás, ale takové, jaké potkáte v Řecku jen tak nenajdete. Řecké děti totiž chodí na koledu s vyřezávanou lodičkou, ozdobenou zlatými barvami a ořechy. Ale nejde jen o malé lodičky. Řekové jsou přímořským národem každým coulem, a tak najdete mimo světýlky ověšených stromečků i podobně nazdobené velké lodě!

Vzdávají tím úctu námořníkům, kteří věnovali život moři pro dobro svého národa a rodiny. A navíc člun symbolizuje plavbu vstříc novým zítřkům, které následují po narození Ježíše Krista.

Venezuela – do kostela na bruslích!

Jednu z těch bláznivých tradicí mají ve Venezuele, aspoň v jejím hlavním městě. Od 16. do 24. prosince se tam konají mše, na které se tradičně dojíždí na kolečkových bruslích. Někdy jsou kvůli tomu uzavřeny celé ulice, aby měli věřící do kostela snadnou cestu.

Guatemala – Ďábel nikdy nespí

V Guatemale si spojují svátky i s duchy a Ďáblem, kteří podle nich žijí ve špíně. Proto před Vánoci zametají odpadky, hodí je na jednu hromadu, nasadí na ni ďáblovu hlavu, nebo rovnou celou jeho figuru a vše spálí.

Litva – tam nenosí dříví do lesa!

V Litvě se na Vánoce můžete podívat na živý průvod masek a v tom shonu si třeba i všimnete, jak místní vlečou domů z lesa velkou kládu. Nedivte se, v Litvě je to nutnost! Kláda symbolizuje problémy a neštěstí. Tu pak doma za zpěvu a zvuku hudebních nástrojů spálí, aby se obojí pro další rok zničilo!

Norsko – koště nikde nenajdete

V Norsku musíte veškeré přípravy, včetně vánočního úklidu, stihnout do 23. prosince, protože podle jedné zdejší legendy vycházejí na Štědrý večer zlé čarodějnice a hledají košťata, na kterých by se proletěly. Proto ženy schovávají a zamykají košťata ve skříni (no dámy, přiznejte se, že po celodenním smejčení by to ráda udělala každá z nás i bez konkrétního důvodu). Muži zase střílí z brokovnice, aby zahnali zlé duchy.

Grónsko – nač vařit?

Kapr, salát, cukroví – kdo to má stíhat? To v Grónsku mají panečku jinou pochoutku – jedí syrovou velrybí kůži, které se říká maktak a pak kiviak, arktického ptáka zabaleného v tulení kůži. Aby to nebylo tak jednoduché, obojí pár měsíců před Vánoci pohřbí a na svátky si jídlo vychutnají rozložené.

Japonsko – štědrý večer bez KFC není ono!

Za tohle vánoční menu může rok 1974 a reklamní kampaň „Kentucky na Vánoce“, která začala propagovat smažená křidýlka coby vánoční jídlo. Odhaduje se, že každé Vánoce povečeří tuhle fastfoodovou bombu asi 3,6 milionu japonských rodin – čímž se z toho stává prakticky národní tradice. Poptávka bývá o Vánocích tak vysoká, že lidé často čekají frontu i několik hodin. Společnost jim ale dělá figurína maskota společnosti, pana Sanderse, oděného do Santa Clausovské uniformy. Někdy jsou dokonce pobočky tak vytížené, že si lidé raději večeři předem zarezervují.

Na Islandu vás za trest sežere kočka!

Na Islandu nosí dárky pod stromeček vánoční skřítci, tedy aspoň hodným dětem, které si za okno nachystaly boty. Vybavují se vám vlastní vzpomínky na to, když jste jako malí vzali do ruky měkký dárek a už jste ztratili chuť to rozbalit? „Měkký dárek, to bude zas oblečení,“ řekli jste si… Na Islandu byste za to ale byli rádi! Je přímo nezbytné, aby každý člen rodiny dostal na Vánoce něco nového na sebe, jinak ho může sežrat Vánoční kočka!

A ve Španělsku se na to vy…

A poslední, snad nejbizarnější, co jsme objevili, je katalánská tradice umísťování (nejen) do betléma figurku Caganer. Jedná se o figurky kálejících postav. Častí jsou kominíci, ale fantazii se meze nekladou, a tak si můžete domů koupit třeba i Baracka Obamu, Benedikta XVI., Angelu Merklovou nebo i Vladimíra Putina, stejně tak i dětské hrdiny jako Spongeboba, Olafa z Ledového království, Maria i třeba celou rodinku Simpsonových.

Zdálo by se, že je to výmysl moderních bláznivých komerčních tahů na peněženky, ale ne. Tradice vznikla už v 18. století a má symbolizovat nezbytnost zúrodňovat půdu, aby dávala příští rok větší sklizeň. Tyhle kakající figurky se ve Španělsku těší velké oblibě, dokonce tak velké, že i v obchodním centru, kde my objevíme velké betlémy a postupem času i pro nás komerční Santy Clause, si vystavili obří sochu tohohle chlapíka… Že nám nevěříte? Důkaz najdete třeba níže ve videu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru