Connect with us
Mexiko

Dovolené

Zažij mexický karneval duší: 11denní poznávání tradic s odpočinkem u moře

Zažij mexický karneval duší: 11denní poznávání tradic s odpočinkem u moře

Vydej se s námi na přelomu října a listopadu do Mexika! V čemu bude tento zájezd speciální? Právě v tomto období se zde, podobně jako na celém světě, konají oslavy Dne mrtvých neboli Día de los Muertos. Na rozdíl od jiných zemí se ale nejedná o pochmurnou příležitost, právě naopak. Zúčastni se slavností, které jsou festivalem plným barev, tradic i skvělého jídla. Nebudou chybět ani zajímavosti z mayské historie a celé to zakončíme čtyřmi dny u moře. Jdeš do toho s námi?

Reklama

Více o 11denním zájezdu do Mexika

Pobyt proběhne v termínu od 28. října do 6. listopadu a cena za něj zahrnuje:

 • Zpáteční letenku v ekonomické třídě na trase Vídeň – Mexico City – Cancun – Vídeň
 • Příruční zavazadlo k letence (max. váha do 8 kg)
 • Ubytování v 3* a 4* hotelích
 • Strava podle programu (snídaně, all inclusive v resortu na Mayské riviéře)
 • Česky nebo slovensky hovořící průvodce
 • Vstupy do památek podle programu
 • Transfery v destinaci podle programu
 • Letecký transfer Mexico City – Campeche (10kg příruční a 23kg odbavené zavazadlo)

Día de los Muertos neboli Den mrtvých

Oslavy Dne mrtvých většinou trvají tři dny a připadají na období od 31. října do 2. listopadu. Mexičané si připomínají své zesnulé blízké. Vydávají se na hřbitovy a doma vyrobenými ozdobami zkrášlují hroby, na nichž pak s dušemi zemřelých tráví čas. Tato tradice je natolik výjimečná a bohatá, že se v roce 2008 stala součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Na udržování vztahů se zesnulými se v Mexiku vždy kladl velký důraz. Co se pak týče mexických „dušiček“, lidé věří, že jeden den v roce se hranice mezi světem živých a mrtvých smažou a duchové se mohou vrátit.

Součástí oslav je například umisťování obětních darů na oltář. Své místo tam mají známé cukrové lebky, chléb či květy měsíčku lékařského. Na hrobech nesmí chybět ani svíčky a mnohé komunity zde pořádají i večírky s živou hudbou. Slavné jsou rovněž alegorické průvody. Jednoho z nich, Mega Procesión de Catrinas v Mexico City, se zúčastníme i během zájezdu, a to hned druhý den.

Mexiko

El paseo de la Reforma

El paseo de la Reforma v Mexico City je považována za  nejikoničtější ulici v Mexiku a pro mnohé i na světě. Téměř 15 km dlouhá třída spojuje centrum s nejexkluzivnějšími rezidenčními zónami, vede skrz obrovský park Chapultepec, je sídlem mnoha bank, mexické burzy, vládních institucí i zahraničních velvyslanectví. V ulici, ve které je umístěn náš hotel se soustřeďuje noblesa celého Mexika. Dominantou ulice je slavný Angel de Indipendencia, vítězný sloup, který je z čirého zlata. Postaven  byl kontroverzním mexickým prezidentem Porfiriem Diazem v roce 1910, když probíhalo sté výročí zahájení války za nezávislost Mexika.

Zócalo 

Náměstí Zócalo je kulturním centrem celého Mexika. Je obklopené historickými budovami, jako je Palác krásných umění či Metropolitní katedrála. Ta je druhou nejstarší katedrálou na Americkém kontinentu. V noci, když se náměstí rozsvítí, nabízí nezapomenutelnou a fascinující atmosféru. Vyzkoušej zde také místní kuchyni, která je plná chutí, vůní a tradic.

Mexico City

Mixquic 

Hřbitov Mixquic se stal neodmyslitelnou destinací pro cestovatele. Nachází se tady působivé oltáře ozdobené květy a svíčkami. Zajímavostí jsou na hrobech umístěné oblíbené hračky mrtvých, které symbolizují možnost hrát si podobně jako během pozemského života.  

Teotihuacan 

Teotihuacan je jedno z nejimpozantnějších archeologických nalezišť v centrální oblasti Mexika. Archeologická oblast leží v údolí. Je pět kilometrů dlouhá, tři kilometry široká a dominují jí dvě pyramidy. Středem vede slavná Calzada de los Muertos neboli Cesta Mrtvých. Navštívíme zde muzeum, které uchovává nejdůležitější archeologické vykopávky z celé země. Například Aztécký kamenný kalendář. Zajímáš se o dávné civilizace? Muzeum funguje jako nekonečný zdroj informací.  

Teotihuacan 

Presidente Masaryk

Zřejmě nejluxusnější třídou Latinské Ameriky je Avenida Presidente Masaryk. Všechny ulice této čtvrti mají jména slavných světových spisovatelů, filozofů, vědců a jiných osobností. Mezi nimi je i náš první prezident Masaryk. Ulice je přirovnávána k Páté Avenue v New Yorku a je plná těch nejluxusnějších značek.

Campeche

4. den se letecky přesuneme do města San Francisco de Campeche (zkráceně Campeche). Je plné krásných uliček, příjemných kaváren, restaurací i zajímavých staveb a míst. Za zmínku určitě stojí nádherná katedrála Catedral de la Purisma, ulička La Calle 59, která je nejbarevnější ve městě, či promenáda ‚malecon‘, ze které je vidět překrásný západ slunce.

Campeche

Pomuch a Uxmal

Den mrtvých je skutečně významnou mexickou slavností. Zvláštní význam má pak na yucatánském poloostrově. Mayové tento svátek označují jako Hanal Pixan a své speciální místo mají oslavy v malém mayském městečku Pomuch, ve státu Campeche. Lidé zde každoročně v tento den navštíví hřbitov, rituálně očistí kosti svých blízkých a vystaví je mezi květiny.

Pátý den našeho zájezdu navštívíme také Uxmal, další mayské město, které kdysi patřilo k významným sídlům říše a dnes je zapsáno na seznamu UNESCO. Na vlastní oči spatříš třeba Kouzelníkovu pyramidu nebo pozoruhodný Chrám jeptišek.

Uxmal

Chichen Itza

Starobylé mayské město je jedním z nejnavštěvovanějších archeologických nalezišť v Mexiku. Jde o majestátní pyramidový komplex, který patří mezi sedm novodobých divů světa. Uvidíš dominantní Kukulkánovu pyramidu svědčící o důmyslnosti tehdejších stavitelů. Není divu, že je nejznámější a nejvíce fotografovanou stavbou.

Mexiko

Playa de Carmen

Po náročném programu si tato dovolená říká o pořádný odpočinek, co myslíš? A kam jinam bychom se mohli přesunout, než právě do Playa de Carmen. Na krásných bělostných plážích omývaných Karibským mořem strávíme celé čtyři dny. K dispozici ti bude resort s all inclusive servisem, takže se budeš moci naplno věnovat jen a jen relaxování, případně objevování dalších krás této oblasti. Doporučujeme šnorchlování a samozřejmě ochutnávání mexické kuchyně.

Cancún

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru