Connect with us

Cestopisy

Po stopách hraběte Drákuly aneb kudy po Rumunsku

Po stopách hraběte Drákuly aneb kudy po Rumunsku

Rumunsko teď bývá některými lidmi zavrhováno, nebo uváděno jako příklad levné, ale až spíš takové laciné dovolené. Vždyť co na tom, že má bohatou historii, přírodní bohatství – mohlo se tam už za Komančů, takže to není nic extra. Jenomže Rumunsko něco extra je!

Reklama

Minimálně ho zná celý svět díky osobě hraběte Drákuly (pravda, ne podle jeho historického vzoru). Ale Bram Stoker dokázal nadchnout pro tuto zemi miliony lidí po celém světě a možná ani vy nejste výjimkou. Tak jsme si pro vás připravili malý průřez Rumunskem, konkrétně po Drákulových stopách.

Rodný dům Vlada Tepese v rumunské Sighisoare

Rodný dům Vlada Tepese dnes slouží jako restaurace s typickou rumunskou kuchyní. Draculea se tu narodil roku 1431, ale dům je od té doby kompletně přestavěn. Jeho matka, princezna Cneajna, pocházela z moldavské dynastie Musatin. Mimochodem, věděli jste, že Vlad Dracula měl stejnojmenného bratra? Jeho otec měl totiž milenku, s níž též počal syna Vlada, ten ale znám pod pojmenováním Vlad mnich (milenka Caltuna totiž odešla do kláštera, kde přijala jméno Eupráxia).

Ve městě můžete navštívit i hrad, hodinovou věž nebo třeba středověký festival.

Hrad Bran

Tento strohý, přesto krásný středověký hrad posloužil autorovi románu jako předloha Drákulova hradu. Ve skutečnosti tu sám Vlad III. Tepes pobýval, ale nedobrovolně. Byl zajat uherským králem Matyášem Korvínem a byl tu přes noc vězněn v hradní kobce. Hrad si nejvíce oblíbila až rumunská královna Marie Edinburská, která tu od roku 1920 žila. Nechala jej zrekonstruovat, vybavila starožitným nábytkem a od roku 1940 tu také, na její přání, spočívá i její srdce.

V roce 1948 byla rumunská královská rodina z hradu vyhnána zdejšími komunisty a v hradě bylo zřízeno muzeum. Po pádu Ceausescova režimu v r. 1989 se začal svého majetku dožadovat rod Habsburků a po dlouhých sporech jej nakonec i získal. Když jej chtěli prodat, kupce nenašli, zřejmě i díky jeho hororové pověsti…

I když hrad působí mohutně, návštěvníky možná trochu zklame. Je to menší hrad a vybavením je poměrně skromný. Lze si tu i pronajmout pokoj a pak jen čekat, kdy se zjeví nějaká ta mysteriózní bytost. Mimo samotného hradu můžete v jeho podhradí navštívit i lidový skanzen, kde uvidíte, jak žili transylvánští rolníci.

Korvínův hrad, Hrad Hunyad

Když se rozhodnete navštívit Korvínův hrad, nebo hrad Hunyad, jak též bývá označován, nenavštívíte sídlo hraběte Drákuly, ale jeho další vězení, tentokrát dlouhodobější. Podle pověstí to byl právě Ján Huňady, kdo tu Vlada Tepese věznil. Později se situace obrátila a Vlad s ním vstoupil do vojenské aliance. I díky tomuto spojení a doloženým výskytem hraběte Tepesiho vznikly teorie, že Bram Stoker se nechal inspirovat právě tímto hradem. Není tomu tak. Každopádně tento div Rumunska stojí za návštěvu.

Zřícenina hradu Poienari

Skutečný Drákulův hrad, tedy jeho sídlo, leží v pohoří Fagaraš a od výše zmíněného Branu leží 126 km. Dnes je z původního Poienari malá zříceninka. Ale zříceniny jsou prostě úžasně romantické a mají něco do sebe. Pro turisty je ale poměrně výzvou. Vede sem totiž dost namáhavá cesta, na které, chtě nechtě, budete muset zdolat 1400 schodů! Po jejich zdolání si určitě řeknete, že to stálo za to! (Ještě aby ne, když už to člověk vyšel). Odměnou vám mimo samotné památky bude úchvatný pohled do zalesněných hor.

Ale co všechno neuvidíte? Čeká na vás strach a trýzeň v podobě instalovaných mučících relikvií, které hrabě Vlad používal k velmi bolestivému mučení a popravám. A potkáte i figuríny nabodnuté na kůl. Zda si to užijete nebo to jen přejdete jako příšerný nevkus už je na vás.

Klášter Snagov

Místo posledního odpočinku si necháváme jako symbolickou tečku za naší krátkou výpravou. Na malém ostrůvku na stejnojmenném jezeře byl
už v 11. století postaven kostelík, k němuž potom ve 14. století přibyl klášter. Roku 1456 jej dal Vlad Tepes opevnit, přistavěl nový kostel, únikový tunel, vězení, mučírnu a most spojující ostrov se břehem. Kostel, který tu najdete dnes pochází z roku 1521 a je památkou UNESCO.

V kostele by se měly nacházet i ostatky hraběte Tepese, ale když byla hrobka roku 1931 otevřena, byla prázdná. Na ostrově ovšem bylo nalezeno bezhlavé tělo, které je s Vladem spojováno. Nyní se na ostrůvku nachází ještě domek správce kostela, který za vstup vybírá vstupné kolem 140 Kč – na zdejší poměry je poměrně vysoké. Místní sem jezdí za zábavou a koupáním. Můžete si zde vypůjčit loďku (cca za 70 Kč) a objet si 18 km dlouhé Snagovské jezero. Ovšem sama památka je tak trochu v ústraní, navíc je mírně problematické dostat se tam bez vlastního dopravního prostředku.

Historie vs. mýtus v Rumunsku

Příběh o nešťastné lásce a životě slavného hraběte Drákuly byl vskutku inspirován postavou Vlada III. Draculey Tepese, který byl známý jako Napichovač (své oběti často nechával probodnout kůlem, stejně tak se vyžíval v krutostech a mučení, jenže to v té době nebylo nijak neobvyklé).

Rumuni ovšem mají tohoto svého šlechtice ve velké úctě, neboť byl jedním ze bojovníků proti turecké invazi, kteří uchránili Rumunsko od dalších nájezdů. I když si ho Rumuni považují, najdete tu i tak mnoho a mnoho suvenýrů a atrakcí a akcí na vampýrské téma. Berte to ale s jistou rezervou, jako Rumuni. ????

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (10 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru