Connect with us
Notre Dame

Novinky

Katedrálu Notre Dame otevřou veřejnosti koncem roku 2024. Před pár dny spustili výstavu v podzemí

Katedrálu Notre Dame otevřou veřejnosti koncem roku 2024. Před pár dny spustili výstavu v podzemí

Rekonstrukce katedrály Notre Dame v Paříži postupuje po devastačním požáru z roku 2019 dost rychle na to, aby mohla být pro veřejnost brzy opět otevřena. Mělo by se tak stát v prosinci 2024.

Reklama

Otevření zničené katedrály v roce 2024 sliboval rovněž francouzský prezident Emmanuel Macron. Nestane se však před letními Olympijskými hrami, jak to bylo v plánu. Za rekonstrukci historické památky je zodpovědný generál Georgelin. Ikonická věž katedrály, která se zřítila v plamenech, se letos začne nad světoznámým monumentem postupně znovu objevovat. „Návrat věže na pařížskou oblohu bude podle mého názoru symbolem toho, že vyhráváme bitvu u Notre Dame,“ uvedl generál.

Samotná rekonstrukce začala loni, po více než dvou letech prací. Ty měly zajistit dostatečnou stabilitu pro další činnosti. Úřady se rozhodly zrekonstruovat památník z 12. století, mistrovské dílo gotické architektury, do takové podoby, jakou měl před požárem. To zahrnuje znovupostavení 93 metrů vysoké věže, kterou ke stavbě v 19. století přidal architekt Eugene Viollet-le-Duc.

Pokud se chystáš do Paříže ještě před velkým otevřením katedrály Notre Dame, můžeš ji zastihnout díky nové výstavě. 7. března 2023 totiž v podzemních prostorách před katedrálou otevřeli výstavu s názvem Notre-Dame de Paris: v srdci staveniště. Vstup je zdarma a můžeš zde nahlédnout do srdce rekonstrukčních prací. Vystavují zde dokonce některé pozůstatky katedrály z požáru.

Notre Dame chtějí sice otevřít koncem příštího roku, neznamená to však, že celá rekonstrukce bude dokončena, píše France 24.

Akční letenky do Paříže

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru