Connect with us
foto vlaku

Novinky

Legendární vlak Orient Express se vrátí v roce 2025

Legendární vlak Orient Express se vrátí v roce 2025

V říjnu 1883 se z Paříže vydal na cestu nejluxusnější vlak na světě. Jeho cílovou destinací byl Istanbul a my jej známe pod jménem Orient Express. Když vlak v roce 2015 objevil jakýsi historik na Youtube, už 10 let ležel zapadený prachem. V roce 2018 jej koupila společnost Acor a dočkal se svého šťastného konce. Brzy by měl totiž opět okupovat vlakové tratě napříč Evropou. Společnost odhalila první fotografie tohoto zázraku na kolejích a je to skutečná nádhera.

Reklama

Přestože pro Orient Express ještě nepotvrdili žádné konkrétní trasy, má se vrátit v roce 2025. Vyrazit by měl opět z Paříže a jeho trať by měla být podobná té z minulosti.

Od zlatých začátků až po oficiální konec

První Orient Express vyvinul belgický inženýr Georges Nagelmackers, kterého inspiroval výlet vlakem napříč Amerikou. Po návratu do Evropy začal spřádat plány na novou službu, jejímž základem mělo být pohodlí a půvab. Před spuštěním Orient Expressu, jež na své inaugurační 13denní cestě vezl 40 cestujících z Paříže do tehdejší Konstantinopole, navrhl několik luxusních evropských vlaků. Služba pokračovala v provozu až do roku 1977, kdy boom rychlé a levné letecké dopravy poptávku po velkých železničních cestách eliminoval.

Orient Express byl následně pozastaven a jeho vozy vydraženy, aby ho v 80. letech oživila dvojice podnikatelů. James Sherwood, americký vlastník hotelu Cipriani, provozoval linky mezi Londýnem a Benátkami. Mezitím švýcarský touroperátor Albert Glatt spustil Nostalgický-Istanbul-Orient-Express se službami z Curychu do Istanbulu. V roce 2009 však vlak opět přestal fungovat.

Nový Orient Express nebude o nic méně luxusní

Nový Orient Express nabídne 14 lůžkových vozů, restauraci, bar či zážitkový salon. Očekává se, že salon bude hostit různá představení a akce, a to s výzdobou výrazně odlišnou od zbytku vlaku, inspirovanou zimními zahradami. K dispozici budou tři druhy apartmánů včetně prezidentského, který zabere celý vůz. Každý apartmán bude mít vlastní koupelnu. Přestože šéfkuchař ještě nebyl oznámen, tým údajně hledá nápady pro restauraci ze starých jídelních lístků Orient Expressu.

Zdroj úvodní fotografie: Shutterstock/Nick Beer
Zdroj informací: Lonely Planet

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru