Connect with us
oktoberfest 2023 mnichov

Evropa

Zažij legendární Oktoberfest: praktický průvodce bavorským festivalem

Zažij legendární Oktoberfest: praktický průvodce bavorským festivalem

Mnichovský Oktoberfest každoročně přivítá více než sedm milionů návštěvníků. Mnichov, malebné bavorské město, se změní na dva a půltýdenní oslavu s průvody, pouličními atrakcemi, tradičním jídlem a hudbou. Po loňském pocovidovém ročníku Oktoberfest opět otevře své brány, a to od 16. září do 3. října 2023.

Reklama

Oktoberfest je vzrušující akcí, která ti umožní poznat bavorskou kulturu. Pokud se na něm máš ovšem orientovat po několika litrech piva Löwenbräu, může být poněkud hektický a náročný. Obzvláště letos se festivalu zúčastní více návštěvníků než kdy jindy.

pivo oktoberfest

Jak tento legendární festival vznikl ?

Oktoberfest byl poprvé zahájen v roce 1810, kdy se konaly koňské dostihy na počest svatby korunního prince Ludwiga a princezny Terezy Sasko-Hildburghausenské. Tato událost měla obrovský úspěch, a tak se z ní stala každoroční akce se spoustou tradičních aktivit. Zajímavostí je, že až koncem 19. století se na ní začaly podávat klobásy a pivo. V současnosti je čepování piva ze sudů a příprava nesčetného množství masitých pokrmů v tradičním bavorském oděvu nejznámější a neodmyslitelnou součástí této akce.

oktoberfesest výzdoba

Pivo, pivo, pivo… všude jen samé pivo!

Jako první je třeba zmínit samotný objem alkoholu – ročně se zde vypije téměř 7 milionů litrů piva a 95 tisíc litrů vína. Číšnice oděné do tradičního oděvu Dirndl a číšníci oblečeni v tvz. Lederhosen jsou neodmyslitelnou součástí festivalu. Žíznivým návštěvníkům roznášejí velké škopky piva s pěnou. Tato jednoduše znějící činnost je skutečným fyzickým uměním, protože číšníci dokáží v jedné ruce unést skutečně obrovské množství piva. Současný světový rekord je 26 plných krýglů piva ve dvou rukou!

roznášení piva oktoberfest

Hlavní jídlo je maso a jako příloha – další maso

Druhou nejzajímavější atrakcí na Oktoberfestu je jídlo. Bavoři obvykle začínají den tradičním Weisswurstem, bílou klobásou sestávající z telecího masa a slaniny. K obědu si můžeš dát polovinu roštěnky (Hendl), pečené vepřové koleno s omáčkou (Schweinhaxen) nebo ještě víc klobás. Pokud tě během dne přemůže vlčí hlad, občerstvi se preclíky, praženými mandlemi nebo tradičním sladkým pokrmem – císařským trhancem zvaným Kaiserschmarrn.

oktoberfest klobásy

Zábavy až až

Pokud se po všem tom pivu a jídle ještě budeš moci hýbat, můžeš se zúčastnit i různých zábavných atrakcí, jako jsou bavorská lidová hudební představení, loutkové hry a několik doprovodných programů. Highlightem je tradice kutálení se z velkého kopce pod vlivem alkoholu. Účast je však na vlastní riziko.

Oktoberfestival Německo

Oktoberfest etiketa a užitečné rady

Toto ti doporučujeme…

 • Obleč se svátečně! Dirndl a Lederhosen by měly být tvým hlavním a jediným outfitem během celého festivalu.
 • Zlaté pravidlo festivalů a obzvlášť to platí pro Oktoberfest – předtím, než začneš pít pivo z litrových krýglů, se určitě najez něčeho sytého.
 • Rezervuj si stůl. Vyhneš se tak stání v dlouhých řadách.
 • Zaměř se na boční vchody do stanů. Vyhneš se davům.
 • Pro ženy – Dbej na to, jak si vážeš tradiční šaty Dirndl. Existuje historický kodex založený na umístění mašle. Přední pravá znamená, že jsi vdaná nebo ve vztahu, přední levá znamená, že jsi svobodná a připravená k seznamování. Přední střední pak znamená, že jsi panna. Ano, toto je stále aktuální, přestože je 21. století.
 • Vezmi si hotovost. Je zde velmi málo dostupných bankomatů, a ty budou při větším návalu lidí rychle prázdné. Měj na paměti, že každé pivo bude stát pravděpodobně od 12,60 do 14,90 EUR.
 • Dávej si pozor na osobní věci a ujisti se, že jsou tvé kapsy pořádně uzavřeny.
 • Vyhni se místu s nápisem Kotzhügel. Tato oblast s laskavým názvem, který doslova znamená zvracící vrch, je místem, kam si lidé chodí ulevit, když to přehnali s jídlem.
pivo na festivalu oktoberfest

Toto ti nedoporučujeme…

 • Určitě se nestav na stůl během tancování. Bavorská ochranka to bere vážně.
 • Neočekávej vrácení peněz od obsluhy. Jakýkoli zbytek ceny za nápoje a jídla se bere jako spropitné.
 • Nenechávej si rezervaci ubytování na poslední chvíli. Ta v centru jsou již měsíc před festivalem beznadějně vyprodána. Případně zkus zarezervovat něco dál od centra.
 • Nejezdi tam autem. Parkování je během festivalu noční můra a navíc střízlivý domů určitě neodejdeš.
 • Ve stanech si cigaretu nezapálíš, protože tam platí přísný zákaz. Jako náhradu používají domácí šňupací tabák.

Zdroj: Lonely Planet

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru