Connect with us
New York taxi

Cestopisy

New York: cestování po Velkém jablku

Zdroj úvodní fotografie: Erika Cross / Shutterstock.com 

Reklama

New York a pověry o něm. New York nikdy nespí. New York je nebezpečný. Při jízdě metrem vás okradou, ne-li hůř. Některé jsou pravdivé a některé jsou pravým opakem. New York se například suverénně zařadil mezi TOP 10 nejbezpečnějších metropolí na světě. Taky jízda metrem nemusí nutně znamenat, že přijdete o peněženku. Třeba tvrzení, že Velké jablko nikdy nespí, je skutečně pravda. A přesvědčit nás o tom může už samotná veřejná doprava. Například ale při teorii, že přivolat si tradiční žlutý taxík je lehké jako facka, můžete snadno narazit.

Metro

Metro je v provozu 24/7, 365 dní v roce. A nejsou to ty posprejované vozy plné gangsterů, jak nám tak rádi ukazují ve filmech. Dokonce můžete být svědky představení pouličních umělců, kteří tancují napříč vagóny a dělají parádní show. Samozřejmě, že jako všechna přeplněná místa, i metro v dopravní špičce láká kapesní zloděje. Tomu se ale nevyhnete nikde. Stačí mít všechny své cennosti na místě, o kterém máte dobrý přehled. Pohyb newyorským metrem není žádný oříšek. Vchody jsou většinou jasně označeny nápisem „subway“, spolu s čísly linek, které tam zastavují. Je důležité rozlišovat vchody od východů, abyste se k vlaku vůbec dostali. Kromě popisků vám mohou pomoct také lampy, které tato místa doplňují. U vchodů bývá osvětlení s bílým sklem a východům bylo naděleno červené. Mimo jiné bývají nad východy značky, které znáte i z našich silnic – zákaz vjezdu. A to už by neměl poplést nikdo. K využití metra pak potřebujete jen jednu věc – MetroCard. Je to kus měkkého plastu ve tvaru platební karty. Lze ji pořídit v jednom z automatů, kterých je na každé stanici hned několik. MetroCard funguje ve dvou módech. Jedna z možností je, že si ji nabijete na určitou částku a při každé cestě se vám strhne $2,75, bez ohledu na počet zastávek. Pokud se vám ale nechce sledovat, kolik vám ještě na kartě zbývá a hodláte jezdit často, toto nebude úplně nejekonomičtější varianta. Naštěstí existuje i takzvaný neomezený lístek, na sedm nebo třicet dní. Žádné víkendovky nehledejte. Na týden zaplatíte $31 a můžete si jezdit z jednoho konce města na druhý. Mějte ale na paměti, že metro obsluhuje pouze Manhattan, Queens, Brooklyn a Bronx. Nespadá do něj vlak z letiště JFK, případně Newarku (Air Train), a ani vlaky, které jezdí do odlehlejších míst, jako je například Long Island (LIRR) nebo New Jersey. Poslední vychytávka, která vám pomůže k tomu, abyste zapadli – před příchodem k turniketu si svou kartu připravte. Přijít ke vchodu a začít ji lovit na poslední chvíli vám totiž vyslouží pěknou nervozitu v řadě za vámi.

Vchod do metra v New Yorku.

Zdroj: pio3 / Shutterstock.com

Taxi, taxi!

Pro milovníky klasiky jsou zde samozřejmě i žluté taxíky. Přesně jako ty, které vídáte ve filmech. Pokud si chcete jeden takový opatřit, je třeba myslet na pár základních pravidel. Nemávejte na vozidla, kterým na střeše nesvítí licenční číslo. Jsou mimo službu. Někdy se stane, že u vás přistaví i takovéto taxi a zeptá se, kam jedete. Pokud máte štěstí a míříte jeho směrem, s vidinou zisku vás sveze. Většina z aut už má v dnešní době platební terminál, kde se na konci jízdy sami obsloužíte. Očekává se spropitné v hodnotě 15-30% z celkové částky. Vždy je ale dobré u sebe mít i nějakou hotovost v menších bankovkách, pro případ výpadku nebo úplné absence zařízení. A kromě toho si nachystejte přesnou adresu místa, kam se chcete dostat. I když je to nějaká vyhlášená restaurace, newyorští taxikáři nejsou tak naučení jako například ti londýnští. Poslední a nejdůležitější tip pro vás – nejdřív nasedněte a až pak oznamte řidiči svou konečnou destinaci. V New Yorku je nelegální odmítnout zákazníkovi jízdu jen proto, že to pro řidiče není finančně nejvýhodnější. Mnohdy se ale stává, že řidič nejdřív jen stáhne okénko, zeptá se vás, kam jedete, a když zjistí, že mu z toho moc nekápne, stočí ho zase nazpět a odjede hledat jiný kšeft. Stává se to jak turistům, tak domácím. Když si stihnete zapamatovat jeho licenční číslo, můžete podat stížnost a společnost se vám bude určitě revanšovat.

Žena zastavující taxi.

Po svých

Jednoznačně nejkrásnější je ale objevovat New York po svých. Jen tak nepřijdete o spoustu detailů, které dělají toto město jedinečným. Nezaměnitelná architektura, překrásné parky, nejlepší lívance s javorovým sirupem a slaninou v odlehlých uličkách, a ze zadních vchodů divadel vybíhající celebrity. Taky je zde nespočet pěších túr, které si můžete vybrat podle svých zájmů. Jedna vás provede kolem domů slavných v Soho, jiná vám ukáže, kde jsou nejlepší burgery. Pokud si na to troufáte sólo, je dobré znát aspoň základní pravidla orientace mezi ulicemi. Na Manhattanu je to opravdu snadné. Ulice se dělí na „streets“ a „avenues“. Avenues běží od východu k západu a jejich číslování narůstá ve stejném směru. Streets se rozprostírají od severu k jihu s nejvyššími čísly na vrchu ostrova. Když se ztratíte, určitě vám tento jednoduchý fígl může pomoct s orientací. A přinejhorším zastavíte někoho z domácích. Ať se o nich říká cokoliv, určitě vás nikdy neodmítnou. Jen to pravděpodobně odbydou v pár slovech, protože budou ve spěchu. Každý kromě turistů tam totiž stále za něčím spěchá.

Lidé hledající v mapě.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru