Connect with us
Lidé s knihou sedící na lavičce.

Cestopisy

5 ideálních knih pro cestování

Spojovat cestování s knihami, o cestování číst, koupit si v destinaci knihu, kterou jinde neseženete. Číst ve vlaku, číst v letadle, číst při několikahodinovém čekání na letišti. Koupit si na objevování neznámého místa bedekr. Cestování inspiruje spisovatele už po staletí.

Reklama

Jack Kerouac – Na cestě

Beat generation bylo hnutí amerických spisovatelů 50. a 60. let minulého století. Tato literární vlna se ohrazovala proti konzumní společnosti, ve které umění a kultura zůstávala na úplném konci všech zájmů. Kultovní knihou nejen Jacka Kerouaca, ale i celé beat generace je určitě publikace Na cestě. Nespoutaný život, fiktivní i autobiografické prvky. Vydejte se s tímto titulem k nalezení vlastní svobodné cesty bez hranic.

Muž jdoucí po cestě.

Nick Middleton – Atlas zemí, které neexistují

Země, které jsou spíš politickými vizemi, národy, na které se zapomnělo nebo geograficky nevymezené hranice. To všechno objevíte v knize Atlas zemí, které neexistují, jejímž autorem je Nick Middleton. Tento zkušený geograf a novinář působí například i na Oxfordské univerzitě. Krym, Tibet nebo Katalánsko. Graficky velmi zajímavě zpracovaná kniha obsahuje padesát map, které sice reálně existují, ale nejsou diplomaticky uznané. Opravdu nevšední pohled na tento svět je vhodný pro všechny, které zajímají dějiny, geografie i poutavé historické příběhy.

Stará mapa a lupa.

Příběhy Lonely Planet

Tony a Maureen Wheelerovi neměli na začátku připravený žádný business plán. Jen pár dolarů, staré auto a velkou chuť objevovat svět. I přesto se vydali na cestu svého života, aby jednou mohli stát za revolučním vydavatelstvím cestovatelských knih. Příběh začal v sedmdesátých letech, kdy se dvojice vydala na svoji finančně nenáročnou svatební cestu po Evropě, Asii, směrem do Austrálie. Svoje zápisky z cest svázali dohromady a s malou dušičkou je nabízeli knihkupectvím v Sydney. Pro velký zájem se jich poté rozhodli vydat knižně. Po týdnu se prodalo asi 1500 kusů. To byl první krok ke vzniku knižního fenoménu Lonely Planet, který navždy změnil způsob, kterým cestujeme.

Žena píšící si denník.

Stefan Ulrich – Rok v Paříži

Představte si přestěhovat se na rok do Paříže. Celé dny ve vzduchu cítit lásku a ve tvářích lidí nacházet radost ze života. Ve skutečnosti jsou tyto stereotypní představy o nejromantičtějším městě světa tak trochu přehnané. Svoje by vám o tom mohla povyprávět rodina Ulrichů. Stefan Ulrich, autor knihy, zažívá v Paříži po letech strávených v Římě, těžkosti s jazykem, ale například i s hledáním bydlení v nabídce předražených nájmů. Kniha Rok v Paříži je místy trochu tragikomickým vyprávěním o nacházení kouzla francouzského národa.

Lidé chodící kolem Eiffelovy věže.

Pawel Smolenski – Oči zasypané pískem

Reportáže s podtitulem Zápisky z Palestiny nahlíží do života obyvatel Izraele a Palestiny, kterých dlouhodobý konflikt výrazně poznačil. Polský novinář a spisovatel Pawel Smolenski ve svých rozhovorech přináší nejen otázky o tomto židovsko-palestinském konfliktu, ale zejména hodně emocí. Sbírka příběhů Oči zasypané pískem vyšla v roce 2015, jako první publikace edice „Prokletí reportéři“ vydavatelství Absynt.

Lidé v Izraeli.

Zdroj: zefart / Shutterstock.com 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru