Connect with us
Město Almaty

Cestopisy

Netradiční dovolená? Kazachstán a Kyrgyzstán jednou cestou.

Ne každý se v létě touží koupat v azurovém moři a rožnit se na písečných plážích. Pokud vás jednoduše omrzely tradiční letní destinace, měli byste vyzkoušet něco neotřelého, za to plné dobrodružství a nezapomenutelných scenérií. Kazachstán a Kyrgyzstán nepatří mezi destinace, kam si zaletíte odpočinou k moři, jsou to místa, určená skutečných cestovatelům, kteří vyhledávají majestátní hory, panenskou přírodu, nekonečná údolí a divoké řeky. Jak tedy na to? Začněme letenkami. Ty si můžete nyní nezávazně rezervovat díky Multicity novince od Pelikan.cz. Stačí pár kliknutí a v dotazníku si můžete vše nastavit přesně tak, jak vám to vyhovuje.

Reklama

Někdejší sovětské republiky jsou aktuálně jedny z nejoblíbenějších netradičních destinací a jsou v hledáčku Evropanů. Proč? Hodně muziky za málo peněz.

Kazachstán a Kyrgyzstán jednou cestou

Rezervujte nezávazně od již od 11 999 Kč

Almaty jako město jablek a výhledů

Bývalé hlavní město Kazachstánu, Almaty, se nachází na úpatí pohoří Ťan Šan. Věděli jste, že Almaty v překladu znamená jablko? Přímo z města máte nádherný výhled na zasněžené vrcholy hor. Jedná se o ideální výchozí bod pro turistiku a poznávání nádherného a nedoceněného Kazachstánu.

Hory v okolí města Almaty

Město Almaty má 1,7 milionu obyvatel, a i když je od roku 1997 hlavním městem Kazachstánu „umělá“ Astana, Almaty je moderní metropolí, která je podle mnohých i srdcem celé země.

Kostel v Almaty

Hlavní tepnou Almaty je ulice Žibek Žoli, což se dá přeložit jako Hedvábná cesta a připomíná i dnes období mezi 10. a 14. stoletím. Almaty tehdy leželo na jedné z hlavních tras této jedinečné obchodní cesty, kterou v Evropě zpopularizoval Marco Polo.  Je zde rušno a krásně živo, a to i s přibývajícím zubem času.

Centrum města Almaty

Nejvíc živo je v oblasti Kok Bazar, která už svým názvem napovídá, že sem může vyrazit každý s úmyslem nákupu či prodeje. Seženete tu úplně vše, což v podstatě charakterizuje celou Střední Asii.

Panorama Amlaty

Nedaleko stojí největší mešita Almaty. Možná jste to ani nevěděli, ale Kazachstán je muslimskou zemí, i když se tu toto náboženství bere spíše vlažně, podobně jako tomu je v celé Střední Asii. Pod její zlatou kupolí se modlí jen hrstka mužů s dlouhými bílými vousy.

Mešita v Kazachstánu

Pokud si toužíte odpočinout od městského shonu, vydejte se na pahorek Kok Tepe. Zvedá se doslova nad centrem Almaty a vzhůru vás dnes opět vyveze po rekonstrukci znovuotevřená lanovka.

Lanovka na Kok Tepe

V zimě přeje Almaty i milovníkům lyžování, v létě je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku. Lyžařské středisko Šymbulak ve výšce 2 260 m. n. m. se nachází méně než hodinu jízdy autem z města.

Lyžování v Kazachstánu

V rámci vnitrostátní dopravy jsou ideální volbou vlaky, na kratší vzdálenosti potom maršrutky (minibusy), které většinou staví v blízkosti bazarů a vyráží v moment, kdy se jejich kapacita zaplní. Vlakové lístky je dobré koupit si v několikadenním předstihu.

Vlaková doprava v Kazachstánu

Kazachstán je zkrátka nádherná a cenově velmi dostupná země, a stejně jako v Kyrgyzstánu si tu budete užívat i s malým finančním obnosem. A jak je na tom místní kuchyně? Obsahuje mnoho masa, hlavně toho jehněčího a koňského (ano, čtete dobře). Typickými jídly jsou plov, šašlik, pirožky, lepjošky nebo boršč.

Kazašské jídlo

Kazachstán a Kyrgyzstán jednou cestou

Rezervujte nezávazně od již od 11 999 Kč

Kyrgyzstán? To je Švýcarsko Střední Asie

Hledáte panenskou přírodu? Hluboká údolí s ohromnými jezery? Chcete se toulat po vylidněných turistických trasách? Kyrgyzstán si získá vaše srdce v tom případě, pokud toužíte po neodolatelném trekingu, horském prostředí a vynikajícím středoasijském jídle.

Kyrgyzstán

Země, která je pro mnohé ještě stále velkou neznámou vás přivítá ve velkém stylu. Příchod do Biškeku totiž patří do kategorie nezapomenutelných. Letiště leží půlhodiny cesty od centra města, které se schovává pod nádherným panoramatem zasněžených štítů pohoří Altaj.

Altaj

Pokud se budete držet hlavní dopravní tepny města (Chui), dovede vás k těm nejkrásnějším a nejvýznamnějším památkám. To, že výjimka potvrzuje pravidlo, platí i v Kyrgyzstánu, jednoduše se na chvíli zatoulejte v otřepaných vedlejších uličkách a sami uvidíte.

Hlavní město Biškek

Biškek je nádherné město plné zeleně. Doporučujeme se podívat hlavně do Dubového parku, který patří mezi nejstarší v tomto městě. Je ale potřeba dodat, že Biškek není vůbec staré město. Přibližně před 200 lety o tomto městě nebo jeho základech nebyla nikde ani zmínka.

Zahrada v Biškeku

Dodnes působí, jako by se v něm zastavil čas. Má sice moderní směřování, ale téměř celému městu dominuje socialistická výstavba. Kyrgyzstán je dodnes zemí, kde najdete nejvíc Leninových soch na světě.

Park v Biškeku

Pokud se vám Biškek zalíbil přes den, v noci to pravé teprve jen přijde. Celé město ožívá díky velkému množství mladých lidí, kteří zaplní náměstí, ulice a obchodní domy v celém městě.

Noční život v Biškeku

Zdroj fotografie: Elena Lar / Shutterstock.com

Kyrgyzstán disponuje úžasnými horami, jezery a ledovci, a i přes to je téměř nedotknutý turismem. Hranice má společné s Čínou, Kazachstánem, Tádžikistánem, Uzbekistánem a téměř celou zemi pokrývají vysoká pohoří, čehož by byla škoda nevyužít. V tomto případě toho ale více řeknou fotografie:

Pohoří

Příroda kolem Almaty

Letící orel

Kazachstán a Kyrgyzstán jednou cestou

Rezervujte nezávazně od již od 11 999 Kč

Kdy vycestovat?

Kdy vycestovat do Kazachstánu a Kyrgyzstánu? Nejvhodnější na cestování se jeví měsíce květen – červen, nebo září – říjen. Teploty se pohybují kolem 30 °C a je tu velmi sucho. Pokud se do této oblasti vydáte v letních měsících (červenec, srpen) můžete očekávat teploty až kolem 50 °C. Listopad až duben se vyznačují diametrálně odlišným počasím, teploty jsou mnohem nižší, často prší nebo sněží. V prosinci a lednu můžete v oblasti Astany zažít teploty až kolem -30 °C.

Víza do Kazachstánu a Kyrgyzstánu

Pro vstup českých občanů do Kazachstánu a Kyrgyzstánu je potřebný platný cestovní pas. V případě vstupu a pobytu v Kazachstánu nepřesahujícího 30 dní nepotřebují čeští občané víza. Pokud je plánovaný pobyt delší 30 dnů je zapotřebí jednovstupné či vícevstupné vízum na 90 dní, o které je možné osobně zažádat na Velvyslanectví Republiky Kazachstán v Praze. Posouzení žádosti trvá nejméně 5 pracovních dní.

Pro turistické cesty do Kyrgyzstánu nepřesahující 60 dní není zapotřebí vízová povinnost. V případě delšího pobytu je zapotřebí zažádat o vízum na jakémkoliv zastupitelském úřadě Kyrgyzstánu v zahraničí.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
1 Comment

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru