Connect with us
Pohoří v Nepálu

Cestopisy

Proč se vyplatí navštívit Nepál a Indii jednou cestou

 

Reklama

Nepál, jakožto brána k pověstným osmitisícovkám, a Indie, jako naprostý kulturní šok ihned po vystoupení z letadla. Tyto Multicity letenky kombinují dvě, kousek od sebe vzdálené destinace, které ve vás však zanechají diametrálně odlišné dojmy. Leťte pohodlně z Prahy nebo Vídně a naplánujte si jeden z nejdobrodružnějších výletů svého života. Indie a Nepál se nyní dají šikovně zkombinovat s top aerolinkami a za skvělou cenu.

Indie a Nepál jednou cestou

Rezervujte nyní nezávazně od 20 399 Kč

Indie jako nejšťavnatější region Asie

Indie pulzuje pestrobarevným mixem lidí, tradic a přírodních krás. Cesta napříč neuvěřitelnou krajinou se vám zaryje do paměti a budete si ji pamatovat ještě dlouhá léta po vašem návratu. Dillí v sobě ukrývá tisíce let záhad, magickou atmosféru a indickou jednoduchost. Vítejte ve městě, ve kterém žije 25 milionů obyvatel. Dillí je jako Řím na druhém konci světa. Plný starodávných příběhů a ruin. Dillí vás nadchne, zabaví a hned na to šokuje. Možná ho budete nenávidět do konce svého života a možná se do něj zamilujete. Dillí nabízí chaotickou směsici chutí, vůní, zvuků a dělá tak z Indie specifickou destinaci, jakou jinde ve světě nenajdete.

Monument v Dillí

Asi největší část nákladů na cestu do Indie tvoří letenky a víza. Všechno ostatní je v Indii až extrémně levné. Ať už se jedná o dopravu, jídlo nebo památky. Bez potíží se dokážete vejít do denního rozpočtu pod 600 Kč na osobu. V Indii okusíte úžasný street food. Kam se podíváte, tam najdete chutné jídlo. Důležitou informací je, že 70 % Indů patří mezi vegetariány.

Skot v Indii

Budete mít poct, že vše kolem vás je špinavé a zaprášené, ale taková už Indie zkrátka je. Z každého roku ale ucítíte spiritualitu a silnou náboženskou víru (převážně hinduismus). Jedinec tu mnoho neznamená, rodina a víra naopak všechno. Indie je pro Čecha kulturním šokem téměř na každém kroku.

New Delhi

Doprava je tu velmi různorodá a jízda autobusem nebo vlakem je opravdových zážitkem. Klidně se vám může stát, že 300 km pojedete až 10 hodin. Nevyzkoušet v Indii ale jízdu vlakem by bylo téměř hříchem. Navíc, v Indii potkáte mnoho evropských i neevropských cestovatelů, se kterými můžete sdílet své zážitky nebo se společně vydat na cestu.

Indická dívka

Ceny? Měsíc v Indii vás vyjde klidně na tolik, kolik byste nechali za 2 týdny v Chorvatsku. Navíc s dobrým smlouváním ceny srazíte ještě mnohem níže.

Posvátné místo

Indie a Nepál jednou cestou

Rezervujte nyní nezávazně od 20 399 Kč

Přímo po střechou světa

Další zastávkou Multicity letenek je Káthmandu. Hlavní a zároveň největší město Nepálu. Místo, kde vedle sebe na jednom místě žijí hinduisté, buddhisté, křesťané a sikhové v jedné harmonii. Pro někoho místo plné smogu, chaosu, chudoby, troubících aut, vůní smažených jídel, otravných prodejců a pro někoho zase místo odkud se největší dobrodruhové světa přesouvají na nejvýše položená místa na světě. Takový je Nepál. Země, které patří nejvyšší pohoří světa, k sobě láká čím dál více turistů. Někomu učarovala nespoutaná příroda pyšnící se kouzelnými Himalájemi, jiní jsou zvědaví na rozmanitou kulturu ukrývající se v nížinách.

Vysoké hory

Káthmandu se může pochválit několika památkami UNESCO a těmi nejvýznamnějšími buddhistickými a hinduistickými chrámy. Mnohé z nich přitom bylo zničeny v 17. století kvůli zemětřesení. Nejzajímavější chrám se jmenuje Swayambhunath, tedy chrám, kde žije množství svatých opic a vede k němu přesně 365 schodů.

Nepál

Určitě navštivte Bakhtapur. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst v celé Asii. Centrum města historické se stavbami sahajícími až do 17. století, úzkými uličkami, cihlovými domky a krásnými náměstími.

Město Bakthapur

Zdroj fotografie: Noamfein | Dreamstime.com

Nejlepším období na turistiku v Nepálu je mezi měsíci březen až červen a mezi zářím a listopadem. Mějte na paměti, že se pohybujete ve větší nadmořské výšce, a proto vás může překvapit výšková nemoc. Nedá se říct, kdo ji dostane a kdo ne. Jedná se o velmi individuální záležitost, kterou zjistíte až přímo na místě. Slabší příznaky výškové choroby můžete pocítit už od výšky 2 000 m.n.m. Někteří začnou mít potíže od výšky 4000 m a další až později. Mějte s sebou určitě kvalitní spacák s komfortní zónou do mínusových teplot, dobrou obuv, sluneční brýle a opalovací krém.

Trek v Himalájích

Na trek můžete vyrazit sami nebo s místními cestovními kancelářemi, které najdete v každém větším městě. Výhodou těchto kanceláří je, že zabezpečí všechny přesuny, dostanete průvodce, který zná místní zvyky a různé vychytávky. Kromě toho jdete ve skupině a o zážitky se podělíte. Na každý trek ale potřebujete permit (povolení). Tato povinnost se nedá obejít, protože na cestách jsou kontrolní stanoviště. Cena povolení při individuálním treku je 4000 NPR na osobu, což je v přepočtu asi 800 Kč. Mezi nejpopulárnější treky v Nepálu patří ten kolem Annapurny, trek do Base Campu Everestu a trek k vyhlídce Poonhill (Ghorepani).

Tábor v Himalájích

Kdy cestovat do Indie a Nepálu?

Na objevování Indie, resp. Dillí a jeho okolí je vhodné cestovat v zimních měsících, tedy prosinec až březen. Nepanují tu taková vedra a noci jsou chladnější. Teploty začínají stoupat až v únoru. Od července do listopadu je na většině území deštivo kvůli monzunům. Nejlepší období na návštěvu Nepálu je březen až červen, i když na přelomu května a června mohou přijít příležitostné deště. Podzimní měsíce září, říjen a listopad se také považují za ideální období. Výhoda podzimní návštěvy Nepálu spočívá v tom, že počasí je ustálené s dobrou viditelností a i teploty ve vysokých nadmořských výškách bývají příznivé.

Panorama Himalájí

Indie a Nepál jednou cestou

Rezervujte nyní nezávazně od 20 399 Kč

Víza Indie a Nepál

Při cestě do Indie potřebují čeští občané víza. To lze zařídit za určitých podmínek elektronicky díky tzv. e-VISA nebo klasickou formou vízového štítku v cestovním dokladu, které cestující obdrží na příslušném zastupitelském úřadu Indie. Vízum do Nepálu lze získat po příletu do země nebo na ambasádách v zahraničí (např. Velvyslanectví Nepálského Království v Berlíně nebo honorární konzulát ve Vídni).

Víza Indie –  při elektronické formě lze žádat o krátkodobé turistické vízum do 60 dní na oficiální webové stránce. Žádost se vyplňuje anglicky, bez diakritiky a rozhodnutí obdrží cestující do 72 hodin e-mailem. Úplné informace naleznete na stránkách mzv.cz.

 

Pro elektronickou žádost potřebujete:

Čtvercová fotografie cestujícího

Sken datové stránky pasu s platností min. 6 měsíců po příjezdu

Zpáteční letenka z Indie

Dostatečné finanční prostředky pro pobyt

50 USD za zprostředkování žádosti

 

Víza Nepál –  Vízum do Nepálu lze získat po příletu do země nebo na ambasádách v zahraničí (např. Velvyslanectví Nepálského Království v Berlíně nebo honorární konzulát ve Vídni). Platnost pasu při vstupu do země musí být minimálně 6 měsíců. Vízové poplatky se odesílají bezhotovostně na účet velvyslanectví. Úplné informace naleznete na stránkách mzv.cz

Poplatky :

15 denní – 25 USD

30 denní – 40 USD

90 denní – 100 USD

Osoby mladší 10 let – bezplatně.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru