Connect with us
Lidé v kavárně.

Cestopisy

Nejpopulárnější čtvrť Kodaně: Vesterbro

Zdroj titulní fotografie:  Julie Mayfeng / Shutterstock.com

Reklama

Kodaňská čtvrť Vesterbro se nachází hned za proslulým zábavním parkem Tivoli. Kdysi byla známá zejména pro své „vykřičené domy“, ale nyní se řadí mezi nejpopulárnější oblasti Kodaně a přirovnává se k newyorskému Brooklynu nebo berlínskému Kreuzbergu. V našem článku vám poradíme, jak si to tam užít co nejlépe.

Jděte si zaběhat

Lidé v Kodani byli odjakživa doslova posedlí jezděním po městě na kole, namísto auta. Nyní ale přichází nový fenomén – běh. Dokonce se pořádají běžecké prohlídky města, s místním průvodcem. Můžete si to odběhnout se skupinou dalších turistů, nebo soukromě. Existuje přes deset různých variant. Například běžecká prohlídka zaměřená na architekturu, případně přírodu, běh při východu slunce, a dokonce mají i jeden balíček, kde vás po konci běhu vezmou do sauny.

Běžci v parku.

Zdroj: Evikka / Shutterstock.com

Proměňte svou kávu v umění

Dánové berou svou kávu extrémně seriózně. Proto je hlavní ulice městské části Vesterbro – Istedgade, plná malých alternativních kaváren. Že vám káva nevoní? Zkuste zelený čaj v prvním dánském matcha baru s názvem Byoh. Jsou otevřeni od pondělí do soboty a kromě čaje si tam v zeleném stylu můžete dát i mnoho jiných dobrot. Čerstvé šťávy, wrapy a nezapomenutelné dezerty.

Matcha dezert.

Dejte si pizzu na snídani

Ano, možná trochu hipsteřina, ale do tohoto města se to vyloženě hodí. A po tom běhu si určitě nějaké kalorie zasloužíte! Ulice Istedgade je k tomu jako stvořená. Například v podniku Neighbourhood vám naservírují „snídaňovou“ pizzu s vajíčky, bramborami, grilovanou pančetou, červenou cibulkou a uzeným sýrem. Navíc je to všechno z lokálních organických surovin.

Snídaňová pizza.

Na oběd jděte do části Kødbyen

Přes sto let byla oblast Kødbyen tvrdým industriálním centrem. Nyní se ale bílé budovy z třicátých let, které kdysi sloužily třeba jako jatka, proměnily v umělecký skvost funkcionalistické architektury. Na oběd si zajděte do bývalého skladu firmy Bosch. Nyní je tam největší dánská organická restaurace s názvem Bio Mio Organic Bistro, která usadí až dvě stě hladových krků. A po dobrém jídle to chce něco na trávení! Z pivního podniku War Pigs určitě neodejdete zklamaní.Restaurace v oblasti Kødbyen.

Zdroj: Oliver Foerstner / Shutterstock.com

Pohlaďte svou duši uměním

Od úterý do neděle se můžete v poobědních hodinách vydat do Centra fotografie, které je hned vedle části Kødbyen. Nachází se v obrovských hangárech a vystavovaná díla se zaměřují především na současnou severskou fotografii. Nebo navštivte Galerii V1, která jako první ve Skandinávii představila tvorbu pouličních umělců, jako je Banksy nebo Ben Eine.

Banksy.

Zdroj: Jeremy Reddington / Shutterstock.com

Sledujte výrobu čokolády naživo

Na ulici Godsbanegade najdete „živou kuchyni“, kde michelinský kuchař Mikkel Anker vytváří čokoládové umění přímo před vašima očima. Mezi jeho ingredience se kromě tradičních surovin často přimotávají i rajčata nebo šampaňské.

Kuchař připravující čokoládový dezert.

Vyhoďte si z kopýtka

Kodaň se považuje za hlavní město evropského jazzu. Proto se tam v době 7.-16. července pořádá velký jazzový festival, kde letos vystoupí například Dee Dee Bridgewater, Anoushka Shankar a Herbie Hancock.

Muzikanti hrající na nástroje.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru