Connect with us
Panorama města Kolína

Cestopisy

Kolín: Místa, která se vyplatí navštívit

Když se řekne Kolín, většina z nás si zřejmě vybaví kultovní kolínskou katedrálu. Její stavba zabrala více jak šest století a dodnes je třetí nejvyšší katedrálou světa. Krom jiného v ní naleznete i největší funkční zvon, který nese jméno Petr a váží 22 tun. Kolín nad Rýnem je oficiálně hlavním městem karnevalů Německa a sídlí tu i jedna z nejstarších parfémových továren v Evropě. Krom jiného svým návštěvníkům nabízí k zakoupení i světově proslavenou kolínskou vodu – Eau de Cologne, která se začala vyrábět právě v tomto městě. Podle něj nese i svůj název. Kolín nad Rýnem je čtvrté největší město Německa. Je známý množstvím kostelů; uvnitř středověkých městských hradeb jich napočítáte až dvanáct. Kolín je i skvělým místem pro všechny milovníky umění a kultury, o čemž svědčí 44 muzeí a více jak 110 galerií. Toto jsou místa, která se v Kolíně vyplatí vidět.

Reklama

Kolín nad Rýnem při západu slunce

Muzem čokolády

Představte si 4000 m2, na kterých se rozkládá muzeum věnované výhradně té nejjemnější čokoládové pochoutce. Celý nápad se zrodil v jedné hlavě, když chtěl založit čokoládové muzeum s fontánou, ze které by proudila kakaová pochoutka. Hans Imhoff získal v roce 1972 továrnu Stollwerck v jižní části Kolína, o které byl přesvědčený, že je pravým pokladem. S nadšením se pustil do obnovy prostorů. Trvalo ovšem ještě několik let, než se ze snu stala skutečnost. V roce 1992 objevila jeho manželka pro muzeum čokolády dokonalé místo. Po jednom roce a jednom měsíci stavebních úprav vzniklo v Rýnském přístavu muzeum, které v současnosti navštíví zhruba 600 000 návštěvníků ročně. Muzem čokolády najdete na příznačné adrese Am Schokoladenmuseum 1A.

Muzeum čokolády v Kolíně

Street Food Festival

Veganský burger, grilované mořské příšery, domácí pita chléb, plněné vepřové a k tomu co jiného než pivo vychlazené tak akorát. Street Food Festival v Kolíně je kumulací kultur, čerstvých ingrediencí, autentických kuchyní a lidí, kteří si potrpí na ty nejchutnější pokrmy. Omamné vůně pochoutek jakými jsou Zuzumi, japonsko-evropský mix sýru a masa; Aritochia, libanonský chléb plněný variací kuskusových receptů; Dehli a Desaner, makaróny a muffiny s duhovou polevou; nebo Saftladen, kde se lesní ovoce mění přímo na smoothie. Nejbližší kolínský street food festival můžete navštívit 9. a 10. září v Jack-in-the-Box-Hallen.

Pouliční občerstvení

Pivní zahrada v Aachener Weiher

Jedna z nejoblíbenějších pivních zahrad a zbožňovaný exteriérový prostor v Kolíně se nazývá Bier Carten v Aachener Weiher. Komplexní prostranství, které sdružuje všechny návštěvníky, běžce, cyklisty, nebo muzikanty na jednom místě – v parku Hiroshima Nagasaki. Ten je rozšířen mezi tisíce laviček s deštníky. Pivní zahrady nabízejí výjimečné panorama rekreačního prostoru v celém okolí. Pokud vás během návštěvy přepadne hlad a nemáte s sebou zrovna piknikový koš plný obložených sendvičů, neváhejte a nabízené jídlo ochutnejte přímo ve městě!

Pivní zahrada v Kolíně

 

Fernwärmetunnel

Jedno z nejméně známých míst v Kolíně se nachází asi 80 m pod zemi a křižuje řeku Rýn směrem k Breslauer Platz. Tento průkopnický projekt dosahuje délky 461 metrů a fascinuje inženýry široko daleko. Za prohlídkou vytápěcí sítě Kolína se vypravte na pravý břeh řeky za most Hohenzollern, kde se nachází vchod.

Lindenthaler Tierpark

Jeho rekreační oblast dosahuje přibližně 20 akrů, na kterých naleznete přes 500 druhů zvířat z celého světa. Ačkoliv se jedná o tradiční ZOO, chválí se volným přístupem a rozsáhlým prostorem pro zvířata. Jeho pýchou je zkrocený jelen, kterého můžete krmit i hladit, ale najdete tu i poníky, osly, pávy, kozy a mnoho dalších. Za Lindenthaler Tierparkem se vydejte na ulici Kitschburger Strasse.

Malé kůzle

Ludwig muzeum

Pop-art, abstraktní umění, surrealismus. Kultovní jména jako Picasso, Roy Lichtenstein nebo Salvador Dalí, jejichž díla rozeznáte mezi mnoha dalšími. Autory exteriéru z kovu a skla jsou Peter Busman a Godfrid Haberer, kteří stavbu z roku 1976 navrhli. Nepravidelné tvary se stoupající střechou přispívají k působivému dojmu budovy. Umělecká sbírka pop-artu je druhá největší na světě hned za tou v USA.

Ludwing Musem v Kolíně

Zdroj fotografie – kristof lauwers / Shutterstock.com

CityLeaks Urban Festival

Městská umělecká nezisková organizace, fungující v Kolíně, přináší každé dva roky festival umění, které spojuje více jak 400 umělců z celého světa. Umělecké zásahy do urbanistické zástavby, pouliční umělci ze všech koutů světa, zvučná jména jako ARYZ, Axel Void, BLU, Boris Tellegen, Brad Downey, Franco Fasoli, Faith47, Herakut, Mark Jenkins, Maya Hayuk nebo stejně tak Dorner Company (performance), Xenorama (nová média), Labor Fou (socha/interaktivní projekty). Akce zaměřená na tvořivé úsilí veřejného umění je poučně zaměřená. Tento rok ho můžete navštívit od 1. do 24. září. Jeho současné motto nese odkaz vzájemného sdílení míst. Pokud jste nadšencem pouličního umění, využijete také možnosti prohlídky města, která se právě na tento druh umění zaměřuje.

 

Čtvrť Ehrenfeld

Součástí Kolína je od roku 1888. V současnosti známá jako umělecká čtvrť s množstvím společenských klubů, uměleckých galerií, divadel a podzemních barů. Dostupná je linkou metra Ubahn č.3, č.4, č.5. Do ruky si vezměte voňavou kávu z podniku van Dyck nebo Cadé Sehensucht a pokračujte v objevování početných interiérových designových butiků, jakými jsou třeba Utensil nebo Lederer, po okolí. Předtím, než se vydáte za noční zábavou do ulic Kolína, načerpejte síly ve fantastickém wellness komplexu Neptunbad, kde plavky potřebovat nebudete.

Kolínská čtvrť s majákem

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru