Connect with us

Cestopisy

Miluješ adrenalin? Podívej se na nejzábavnější lunaparky v Evropě

Vůně cukrové vaty, hudba puštěná na maximum a všude okolo plno světel zářících z podivně vyhlížejících atrakcí. Kdo by tuhle zábavu nemiloval? Dnešní doba ale nabízí mnohem lepší „poutě“, než na které jsme byli zvyklí z dob těch našich tradičních vesnických. I když i ty mají něco do sebe. Lunapark, nebo chceš-li zábavní park, je místem, kde se můžeš vrátit do dětských let a opět cítit vítr ve vlasech a úsměv na tváři. My jsme pro tebe sepsali ty z nich, které patří v Evropě k úplné špičce, a jejichž návštěva rozhodně stojí za to!

Reklama

Energylandia, Polsko

Za skvělou zábavou nemusíš jezdit nikam daleko. U našich sousedů se najdou celkem perly, tedy pokud miluješ adrenalin a rychlou jízdu. Polskou Energylandiu najdeš v obci Zator, která leží mezi Katovicemi a Krakovem. Z obou měst se do parku dostaneš do půl hodiny, a je fakt o co stát! Na ploše 26 hektarů najdeš více než 60 různých atrakcí. Od horských drah, ze kterých ti bude ještě týden špatně, až po housenkové dráhy pro nejmenší děti. Zábavu si užije opravdu celá rodina. Lunapark je totiž postaven jako jedno menší městečko, ve kterém se můžeš se svojí rodinou ubytovat.

Rozdělen je do sekcí pro nejmenší, rodinné a extrémní. K tomu je ve městečku také vodní park s více než 1800 metry čtverečními vodní plochy a množstvím kulturních a uměleckých představení v divadelní zóně. Největším lákadlem je bezpochyby novinka tohoto roku s názvem Hyperion. Jedná se o nejvyšší a nejrychlejší horskou dráhu v Evropě. Má více než 80 metrový spád, řítí se rychlostí přes 140 km/h, projíždíš na ní panoramatické vlny, zaručen je efekt bezvládnosti, kladné i záporné přetížení, vodní efekty a mnoho dalších vychytávek. Jednodenní vstupné, zahrnující vstup na všechny atrakce i představení a projekce, tě vyjde na cca 700 Kč.

Prátr, Rakousko

Rakousko se může pyšnit nejstarším zábavním parkem na světě. To o něm alespoň tvrdí „historické prameny alá google“ 😉 Tak, či onak, jedno se mu odepřít nedá, a to skutečnost, že se tam lidé baví už opravdu dlouhá léta. Vše začalo jednoho krásného dne roku 1766, kdy se tehdejší císař Josef II. rozhodl otevřít svůj, doposud lovecký revír, který stál na místě dnešního Prátru, všem občanům Vídně. Povolil tam zřizování stánků, kaváren a podobných míst, kde se lidé mohli setkávat, a tak vlastně postupně začal vznikat Prátr, jak jej známe dnes. Obrovské ruské kolo, dnes už ale není lákadlem číslo jedna, i když výhled z něj stále láká mnoho návštěvníků. Pozornosti se dnes těší hlavně adrenalinové atrakce, jako 117 metrů vysoký „řetízkáč“ nebo atrakce Windobona slibující pocit volného pádu. Nechybí strašidelný hrad, horské dráhy všemožných velikostí, 5D kino, nebo kabinet voskových figurín. Vstup do lunaparku je volný, zaplatíš si jen za takovou atrakci, na které se chceš svézt. Ceny se pohybují od 40 Kč až po 130 Kč, záleží na druhu atrakce.

Europa park, Německo

Naši němečtí sousedé se mohou pyšnit hned několika super zábavními parky. Legoland, Tropical Island Resort, ale ten údajně nejlepší je podle všeho právě Europa Park. Jistě v tom hraje roli jeho velikost. Projít všechny atrakce by ti trvalo aspoň týden! Park je v tomto případě rozdělen do několika sekcí. Tady to je uděláno podle evropských zemí. Skoro každá větší krajina má v parku své zastoupení, které obsahují nejen tematické atrakce, ale také stánky s občerstvením, typickým pro danou zemi.

Europa Parku dominují šílené horské dráhy. Rychlost více než 130 km/h a přetížení 4G fakt nezažiješ jen tak někde. Jediné negativum tohoto parku je podle nás pouze v jeho vzdálenosti. I když patří do země našich sousedů, jeho poloha je v podstatě až u francouzských hranic, což je celkem z ruky, ale i tady platí, že to za to rozhodně stojí. V parku je připraveno několik hotelů v různých tematických zpracováních, takže nudit se určitě nebudeš ani na pokoji. Europa Park je otevřený celoročně, a na základě sezóny se mění také výška vstupného. V hlavní sezóně je o něco vyšší, než v zimě. Stejně tak jsou některé atrakce v zimě zavřené. To ale na kvalitním zážitku z pobytu rozhodně nic nemění.

Park Asterix, Francie

Pravdou je, že Francie je známá hlavně svým Disneylandem, který je sice super, úžasný, ale informací je o něm všude dost, takže my ti dáme „info“ i o jiné možnosti. Co takhle navštívit park, který patří dvěma oblíbeným galským válečníkům, malému fousatému Asterixovi a buclatému popletovi Obelixovi. Park se nachází zhruba 30 kilometrů od Paříže a ve své nabídce má více než 30 atrakcí pro malé i velké. K tomu je připraveno hned několik vystoupení, od kouzelnických show, galských představení, až po delfíní show!

Park je rozdělen do 6 tzv. světů. Vítejte v Gálii, která tě provede životem Galů prostřednictvím atrakcí. Dále na tebe čeká Svět Vikingů s obrovskou horskou dráhou a houpající se lodí. Úžasný Egypt je úžasný pro všechny, kteří milují pumpování adrenalinu v žilách, právě tam totiž najdeš tu nejděsivější horskou dráhu z celého parku. Římská říše nabízí svět pohádek, kde pod dohledem Caesara můžeš plnit nejrůznější úkoly a získat hezké ocenění. Cesta časem tě provede středověkou dobou až do 19. století. Poslední ze světů se jmenuje Starověké Řecko, kde najdeš amfiteátr s delfíní a lachtaní show.

PortAventura, Španělsko

Zábavní park PortAventura leží ve španělském letovisku Salou, které je vzdálené asi 1,5 hodiny cesty autem od Barcelony. I když je tento park určený pro celou rodinu, jestli si fakt „fajnšmekr“, co se adrenalinových zážitků týče, PortAventura je na 100 % pro tebe! Tady je hned několik důvodů. Furius Baco, vystřelovací horská dráha s akcelerací z 0 na 135 km/h za pouhé 3,5 vteřiny! Dragon Khan, další horská dráha, která tě pořádně zamotá, a to doslova. V rychlosti 110 km/h tě všemožně přes hlavu přetočí 8x, takže těžká jídla bychom před návštěvou této atrakce nedoporučovali. Za zmínku pak také stojí horská dráha konstruovaná ze dřeva, jejíž podstatou je, že na dráhu vyjíždí najednou dva vagóny, které mezi sebou soutěží, který dojede do cíle jako první. Svoji návštěvu můžeš zakončit na 100 metrové věži, ze které se dolů dostaneš volným pádem.

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru