Connect with us

Cestopisy

8 nejlepších destinací pro milovníky knih

8 nejlepších destinací pro milovníky knih

Znáš ty momenty, kdy nedokážeš dát knihu z ruky, protože to prostě musíš dočíst? Na světě je tolik nesmrtelných příběhů, které milujeme. O to lepší je, že mnohé z nich jsou inspirovány skutečnými místy a ty je můžeš navštívit!

Reklama

Literární destinace, které by měly být na seznamu každého knihomola:

Edinburgh, Skotsko

Pokud je dobrá knížka tvojí kámoškou, pak se ti určitě bude líbit Edinburgh – první světové UNESCO město literatury! Od filozofa Davida Huma, přes krásné básně Roberta Burna až po drsný svět Trainspottingu či světoznámého Harryho Pottera. Mnoho nedocenitelné literatury se zrodilo v tomto městě. Edinburgh byl rovněž inspirací pro některé z příběhů Sherlocka Holmese.

Tipy:

 • V srpnu se v Edinburghu každoročně koná Mezinárodní festival knih.
 • Jdi na čaj nebo kávu do kavárny The Elephant House, kde byla napsána většina Harryho Pottera.
 • Navštiv Muzeum spisovatelů. Je v krásné útulné budově ze 17. století a nacházejí se zde mnohé historické rukopisy, první edice knih a portréty.
Kavárna The Elephant House

Paříž, Francie

Další literární ráj s množstvím klikatých ulic a útulných kaváren. Paříž byla dlouho centrem nejen francouzské, ale i evropské kultury. Scházeli se zde umělci z celého světa. Paříž inspirovala velikány jako Victor Hugo, Jean-Paul Sartre, Oscar Wilde či Ernest Hemingway.

Tipy:

 • Vydej se k úzkému domu, v němž svého času bydlel sám Hemingway. Navštiv muzejní domy Victora Huga nebo Balzaca.
 • Projdi se podél Seiny a zastav se u jednoho ze stovek pouličních knihkupectví, která prodávají použité knihy.
 • Must-see na tvé knižní tour je knihkupectví Shakespeare & Company z roku 1951. Mají tu úžasnou nabídku knih v anglickém jazyce.
Most Saint-Michel – Victor Hugo ho zmiňuje v jedné ze svých novel

Londýn, Anglie

Hlavní město Velké Británie je i hlavním městem světové literatury. Mnoho slavných autorů se zde buď narodilo, nebo minimálně strávilo část života. Ještě více z nich si zvolilo Londýn za dějiště svých nezapomenutelných příběhů. Město je domovem fiktivních postav jako Sherlock Holmes či Paddington. Jména jako Dickens či Shakespeare jsou samozřejmostí.

Tipy:

 • Nezapomeň na dům Charlese Dickense, který je dnes muzeem pro milovníky jeho nesmrtelných knih.
 • Detektivky Sira Arthura Conana Doyla ožijí na prohlídce s průvodcem po místech, která navštívil Sherlock Holmes.
 • Zajdi na Shakespearovy hry do slavného divadla Globe.
 • Navštiv krásnou Britskou knihovnu, kde se pravidelně konají i knižní výstavy, které stojí za návštěvu.
 • „Protřepat, nemíchat“. Dej si drink v Dukes Bar – v baru, jehož Martini inspirovalo autora Iana Fleminga k oblíbenému drinku a ještě oblíbenější frázi Jamese Bonda.
Dukes Bar Jamese Bonda na James street

Dublin, Irsko

V hlavním městě Irska je psané slovo oslavované se stejnou vášní jako dokonale načepované pivo. Dublin, spojovaný se jmény jako Oscar Wilde či James Joyce (jeden z nejinovativnějších a nejvlivnějších autorů všech dob), je plný úžasných muzeí a krásných knihoven. Impozantní Stará knihovna v Trinity College je největší v Irsku. Byla postavena v 18. století a je domovem více než 200 tisíc knih.

Tipy:

 • Navštiv Muzeum spisovatelů. Kromě jiných skvostů tu mají sbírku keltských příběhů.
 • Zúčastni se dublinského literárního pub crawl.
Dlouhá místnost Staré knihovny v Trinity College

Amsterdam, Holandsko

Amsterdam je centrem nejen literární kreativity. V roce 2008 dostal dokonce titul Světové hlavní město knih. Ve městě je množství malých knihkupectví, která stojí za prozkoumání. Kromě toho se zde koná mnoho literárních festivalů. Dívka jménem Anne Franková je jednou z nejznámějších skutečných literárních postav města.

Tip:

 • Zajdi do domu Anny Frankové. Během prohlídky, při které mrazí, uvidíš například značky na stěně, kterými si její otec značil Anninu výšku, a samozřejmě originální deník.
Před domem Anny Frankové

Ostrov Prince Edwarda, Kanada

Zrzavé děvče s pihami, které dokázalo snít od rána do večera. Všichni milovníci Anny ze Zeleného domu určitě vědí, o kom mluvíme. Právě knižní dílo Lucy Maud Montgomeryové, podle kterého byl natočen i velmi úspěšný stejnojmenný seriál, proslavilo kanadský Ostrov Prince Edwarda. Krásný ostrov je často vyhledáván právě fanoušky příběhu o naivní dívce s krásnou duší. Proslulý Zelený dům je dnes muzeum, které můžeš navštívit. Nejen tím se může místo pyšnit. Je pokryto kilometry zelených plání a romantických farmářských domů.

Tipy:

 • Nasedni na kolo a prozkoumej zelené okolí ostrova.
 • Ochutnej v jedné z místních restaurací humra, kterými je ostrov známý.
Zelený dům

Bukurešť, Rumunsko

V centru Bukurešti se nachází impozantní Národní muzeum rumunské literatury věnované knihám. Je tu více než 300 tisíc předmětů, z nichž mnohé mají fascinující minulost. Ve Starém městě je zase jedno z nejkrásnějších knihkupectví v Evropě – Carturesti Carusel. Budova má 6 pater, více než 10 tisíc knih, 5 tisíc CD alb a DVD, místo pro workshopy i kavárnu. Secesní stavba byla původně rodinnou bankou.

Tip:

 • V knihkupectví nevynechej Bistro Carusel s krásným výhledem, vegetariánskou nabídkou jídla, skvělou vůní kávy a knih.
Knihkupectví Carturesti Carusel

Petrohrad, Rusko

Tolstoj, Puškin, Nabokov či Dostojevskij. Někteří z nejdůležitějších autorů všech dob se narodili nebo žili v Petrohradě. Domov mistrovských kousků klasické i moderní literatury je plný literárních muzeí. Okolní scenérie inspirovaly ruské velmistry k mnohým z jejich děl. Určitě inspirují ke kreativním myšlenkám i tebe.

Tipy:

 • Navštiv muzea / domy Puškina (tvořil zde a zemřel), Dostojevského (napsal zde dílo Bratři Karamazovi), Nabokova (narodil se zde).
 • Dej si kávu v Literární kavárně, ve které tvořili Puškin či Dostojevskij. Nabízejí tu menu inspirované jejich chutěmi.
Dům a muzem Puškina, Petrohrad

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
3.7/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru