Connect with us

Cestopisy

10 důvodů, proč navštívit Skotsko

10 důvodů, proč navštívit Skotsko

Rozhodli jste se letos vyměnit dovolenou v all inclusive rezortu a celodenní válení se po pláži za pořádný zážitek? Nabízíme osvědčený tip – Skotsko! Nabízí mnohem víc než jen Lochnesskou příšeru a Seana Conneryho (i když ani ty nejsou k zahození.) Věděli jste třeba, že tu vznikl golf? Že tu v jednom malém městečku naklonovali ovci Dolly? Anebo, že nejvíce zrzavých lidí žije právě zde? Když Skotsko skrývá tolik, podívejte se, co vše se vyplatí vidět!

Reklama

1. Tajuplná Edinbura

Když poprvé vystoupíte ve skotském hlavním městě, rázem zjistíte dvě věci: vypadá to tu jako v temné stylové pohádce a každý to nazývá „Edinbura“. Hvězdou Edinburghu je jednoznačně středověký hrad, který se majestátně tyčí na vysoké skále nad městem. Návštěva určitě stojí za to. Pokud se rozhodnete projít se vnitřkem hradu sami, doplatíte si pár liber a zapůjčí vám audioguide. Na pozadí dunících děl se tak zaposloucháte do dramatické historie nejen samotného hradu, ale i celého Skotska.

Kromě dalších známých míst, jakými jsou konkrétně mílová ulice Royal Mille, moderní budova parlamentu, královská rezidence Holyrood Palace anebo vyhaslý vulkán Arhur’s Seat, se nezapomeňte toulat po různých zákoutích. Právě v zašitých uličkách získává Edinburgh své největší kouzlo. Ve městě najdete kopu lákavých pubů a restaurací a na své si přijdete i když plánujete nějaký ten shopping. Je tu totiž skvělý výběr známých britských značek jako Topshop, River Island nebo známý Primark.

2. Bojíte se tmy?

Jestli patříte mezi ty, kteří se rádi bojí, jste na správném místě! Edinburgh nabízí širokou paletu tzv. Ghost tours, stačí si jen vybrat. Za tmy tak můžete navštívit jinak nepřístupné hřbitovy, podzemní chodby, žaláře nebo strašidelné domy. Každé místo je opředené hroznými příběhy, ze kterých vám budou vlasy vstávat na hlavě a nejbližší dni budete usínat se zapnutou lampičkou.

3. Světová nálož umění

Chcete zažít něco opravdu neobyčejného a světového? Vydejte se do Edingburghu v srpnu. Každoročně se tu organizuje festival Fringe, na němž vystupují desetitisíce světových umělců. Zhlédnout zde můžete nejrůznější divadelní, taneční, komediální, cirkusové, artistické nebo i kabaretní kousky. Událost se koná celkem 3 týdny a je největší svého druhu na celém světě. Plus tu můžete naživo potkat i známé herce nebo zpěváky.

4. Kilty, dudy a libry bez Alžběty

Skoti jsou velcí vlastenci a jsou velmi hrdí na všechny své tradice. Proto na procházce městem anebo večer v pubech nejsou páni v kiltech hrající na dudy žádnou kuriozitou. Co se týče kiltů, jejich vzorů a barevností existuje dokonce přes 7000 variant a každý klan má vlastní.

Ovšem v celé zemi je velmi háklivým tématem jejich příslušnost ve Velké Británii. Nevěříte, že je to až tak vážné? Podívejte se na jejich bankovky, které vám tam vydají. Královnu Alžbětu byste na nich hledali marně. Skotsko se vidiny osamostatnění nevzdalo ani po neúspěšném referendu, proto se při debatách s místními raději vyvarujte řečí jako: I tak jste všichni Briti!

5. Staňte se svědkem přípravy pravé skotské whisky

Výlet do Skotska by bez návštěvy destilárny na výrobu whiskey nebyl plnohodnotný. Zážitek je to jedinečný. Pokud nechcete domácí pohoršit, určitě si whiskey nežádejte s ledem. Budete zaškatulkováni jako barbaři z amerikanizovaného světa. Součástí návštěvy jako destilárny je i degustace, takže pokud máte whiskey rádi, o zábavu budete mít postaráno.

6. Hrady, hrady a hrady

Nemusíte být povoláním historik ani filosof, abyste naplno propadli kouzlu skotských hradů. Žádné nadčasové uhlazené zámečky ani kostelíky nečekejte, nýbrž masivní, mohutné a silné středověké stavby. Chvílemi máte pocit, že jsou všude a ke každému se váže nějaká fantastická, ale mrazivá historie. Velmi lehko uvěříte, že se nacházíte v jiném století.

7. Drsná divočina

Jelikož je ve Skotsku vlhko, všechno je stále zelené. Je jedno, zda se vydáte na Skotskou vysočinu, nebo se rozhodnete cestovat po pobřeží, případně se vypravíte na jeden z mnohých ostrovů. Připravte se, že si domů přivezete úžasné zážitky a až kýčovité, nicméně nádherné fotky (tedy, pokud zrovna nebude mlha). Příroda je ve Skotsku opravdu až neskutečná a drsná. Ale pokud vyhledáváte místa, která se turisty nehemží – tadááá, máte vyhráno! Můžete se tu vydat po stopách kosatek, velryb, tuleňů, tučňáků, nebo i jelenů.

8. Nessie, Haggis a jiné příšery

Ve Skotsku najdete množství obrovských jezer ledovcového původu, které nesou originální název „loch“. Nejznámější z nich, Lochnesské jezero, asi nikomu netřeba představovat. Bez jeho návštěvy se domů nevracejte. Vědcům se totiž dodnes nepodařilo naplno vyvrátit existenci bájné Lochnesské příšery, takže milovníci tajemna si přijdou na své. Dokonce i kormidelníci výletních lodí vám potvrdí, že na sonarech občas vidí zatím neidentifikovaný jev. Můžete zkusit své štěstí a třeba se vám Nessie vynoří před očima.

Když už se vydáte mimo hlavní město, stálo by za to vyzkoušet místní kulinářskou specialitu – HAGGIS. Podle klasické receptury se skládá z ovčích vnitřností, ovesných vloček a ječné krupice. Toto vše se nakonec uvaří v ovčím žaludku. Krčíte znechuceně tvář a říkáte si, jaké to není zvěrstvo? Nemusíte – údajně chutná podobně jako naše jitrnice.

9. Noc v hobití noře

Pokud byste měli potřebu ještě autentičtějšího skotského zážitku – známe lék. Můžete se ubytovat v nízkých kamenných domcích obrostlých trávou, které tak trochu připomínají příbytek Bilba Pytlíka. Původní obyvatelé bydleli v podobných obydlích nazývaných „brochs a black houses“ už před rokem 100 př.n.l. Tyhle domky dnes zažívají opětovný nástup, neboť se těší velké oblibě. Ale pro případ, že by vám to bylo přeci jen trochu málo, nocleh s jistotou najdete i na nějakém hradě nebo v majáku.

10. Co mají společné Harry Potter, James Bond a Šifra mistra Leonarda ?

No přece Skotsko! Na všechny nadšence čeká v centru Edinburghu, už ne tak nenápadná, kavárna Elephant House, v níž J. K. Rowling napsala první díl celé ságy Harryho Pottera. Skalní fanoušci se můžou vydat směrem na sever a projet si slavný železniční Glenfinnanský viadukt, po němž se dvakrát ročně přehnal Bradavický expres.

A ani ne půl hodiny od Edinburghu se nachází Rosslyn Chapel, proslavená finální scénou snímku Šifra mistra Leonarda. Svatý grál tu neúspěšně hledali už mnozí, ale kaplička sama o sobě je vskutku nádherná. Skotské hrady si zase zahrály ve filmech jako Highlander, nebo třeba ve slavných Monty Pythonech a Jamesi Bondovi.

Přeloženo z Pelipesky.sk, autor původního článku Barbora Schillerová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru