Connect with us

Cestopisy

Zážitek na celý život: 10 nejkrásnějších treků na světě

Zážitek na celý život: 10 nejkrásnějších treků na světě

Několik dní mimo každodenní realitu. V panenské přírodě, s batohem na zádech a s úžasným výhledem všude naokolo. Pokud i vy toužíte po offline dovolené, kde vám k životu postačí jen pevná obuv, úsměv na tváři a schopnost překonávat samotného sebe, potom určitě čtěte dál. Dovolená totiž nemusí být nutně jen o tom, že ležíte na pláži v luxusním rezortu a u bazénu popíjíte margaritu. Těchto 10 míst vás vytrhne ze stereotypu, přinutí vyčistit si hlavu, zahodit starosti a zažít něco velkolepého!

Reklama

1. Inca Trail

Macchu Picchu

Lokalita: Peru, Jižní Amerika

Vdálenost: 41 km

Potřebný čas: 4 dny

Kdy je nejlepší jít: od května do září

Jeden z nejpopulárnějších treků na světě. Inca Trail měří 41 kilometrů a provede vás nádhernou scenérií Peru, kde budete mít možnost vidět ruiny dávných předků, džungli, nádherné zelené kopce a samozřejmě Machu Picchu!

2. Everest Base Camp Trek

Příroda v Himalájích.

Lokalita: Nepál

Vdálenost: 112 km

Potřebný čas: 16 dní

Kdy je nejlepší jít: od března do května nebo od září do listopadu

Kdysi chodili na Everest jen ti nejzdatnější, dnes se na jeho vrchol čeká v zástupech. Tento trek je však naštěstí o něčem jiném. Do základního tábora ve výšce 5380 m.n.m. se totiž můžete vydat i vy, a čeká vás jedna ohromná cesta, na kterou jen tak nezapomenete. Ocitnete se tváří v tvář největším kopcům na světě. Potřebujete na to sice víc než dva týdny, ale litovat nebudete, vždyť je strávíte v Himálaji!

3. Kilimandžáro

Stany pod Kilimandžárem.

Lokalita: Tanzanie, Afrika

Vdálenost: 56 km

Potřebný čas: 7 dní a víc

Kdy je nejlepší jít: leden, únor nebo září

Velmi populární trek dostupný jen prostřednictvím průvodce je výbornou volbou, pokud chcete spojit exotickou dovolenou s výstupem na velehoru. Budete na to sice potřebovat víc dní, ale věřte, že to bude stát za to. Kilimandžáro se dá vyjít mnoha způsoby, ale co je nejlepší je to, že je to nejvyšší hora, kterou je možné zdolat pěšky.

4. Yosemite Grand Traverse

Národní park Yosemite, USA.

Lokalita: Kalifornie, USA

Vdálenost: 96 km

Potřebný čas: 6-7 dní

Kdy je nejlepší jít: od poloviny července do poloviny září

Tento trek vám ukáže to nejlepší z národního parku Yosemite. Provede vás přes úžasné vodopády, žulové kopce, rozlehlé louky a odnesete si fotoaparát přeplněný nádhernými snímky panenské přírody, kde není nouze o velkolepé zážitky.

5. Tour du Mont Blanc

Mont Blanc.

Lokalita: Francie, Itálie, Švýcarsko

Vdálenost: 170 km

Potřebný čas: 8-11 dní

Kdy je nejlepší jít: od června do září

Tour du Mont Blanc je jeden z nejimpozantnějších, a pro Čechy a Slováky zároveň i nejdostupnějších treků. S délkou 170 kilometrů a převýšením 10 000 výškových metrů vám dá nepochybně zabrat. Výhledy na ledovce, údolí a samotný Mont Blanc vás však budou nutit pokračovat každý den znovu a znovu.

6. Torres del Paine – okruh W

Jezero v Národním parku Torres del Paine.

Lokalita: Národní park Torres del Paine, Patagonie, Chile

Vdálenost: 60-80 km

Potřebný čas: 4-6 dní

Kdy je nejlepší jít: mimořádně oblíbené od října do dubna, my preferujeme červenec (během zimy)

Populární trasa, která svou trajektorií připomíná písmeno W vás provede nádherným Národním parkem Torres del Paine. Budete mít možnost vidět sopečné vrcholy, ledovce a panenská jezera. Patagonie je považována za jedno z nejkrásnějších a nejméně turisticky zdevastovaných míst na této planetě.

7. Snowman Trek

Příroda v Bhútánu.

Lokalita: Bhútán

Vdálenost: 328 km

Potřebný čas: 25 dní a víc

Kdy je nejlepší jít: od dubna do října

Mnozí říkají, že jde o nejnáročnější trail na světě a že ho většina lidí ani nedokončí. Může za to hlavně nepředvídatelné a vrtkavé počasí v Himálaji. I proto je tento trek určený pro zkušenější turisty. Budete se totiž pohybovat ve skutečně vysoké nadmořské výšce, mezi Tibetem a Bhútánem. Po cestě navštívíte magické budhistické kláštery a odlehlé vesnice plné milých úsměvů. Pokud vám nevadí chodit po strmých kopcích šest až osm hodin denně a přizpůsobovat se nadmořské výšce, potom budete Snowman Trek jednoznačně milovat!

8. Annapurna Trek

Annapurna trek.

Lokalita: Nepál

Vdálenost: 160-230 km

Potřebný čas: 15-25 dní

Kdy je nejlepší jít: od října do listopadu nebo od poloviny března do poloviny dubna

Považovaný za jeden z nejkrásnějších treků na světě, okruh Annapurna kopíruje nádhernou a starobylou obchodní cestu vedoucí přes nepálský Himálaj. Přejděte přes 5416 m.n.m. vysoký Thorung La Pass, sledujte východ slunce nad vrcholy Poon Hill a rozjímejte u zářivých vod jezera Tilicho. Délka se může lišit v závislosti na vašich schopnostech, ale doporučuje se minimálně 15 dní.

9. Laugavegurinn/Fimmvörðuháls Pass

Domky na Islandu.

Lokalita: Island

Vdálenost: 56 km

Potřebný čas: 5 dní

Kdy je nejlepší jít: od června do září

Jeden z nejfamóznějších ostrovů na světě – Island. Místo, kde se střetávají největší dobrodruzi kvůli jedinému – být svědkem neskutečného přírodního divadla. Je to přesně to místo, které bude lidi přitahovat vždy, i když tam většinu času vládne nehostinné počasí. Gejzíry, sopky, ledovce, oheň, laguny, a to všechno na jednom místě. Procházíte sopečnou krajinou, skálami pokrytými lišejníky a o úžasné výhledy není nouze během celého treku. Duhové hory jsou jedno z nejkrásnějších míst Islandu.

10. Routeburn Track

Trekové hole na Novém Zélandu.

Lokalita: Nový Zéland

Vdálenost: 32 km

Potřebný čas: 1-5 dní

Kdy je nejlepší jít: od října do dubna

Od nejvyšších horských vrcholů až po nedotknutá jezera a kaskádovité vodopády. Je to úžasný způsob, jak poznat přírodu Nového Zélandu a dostat se hluboko do jejího vnitrozemí. Nepochybně uvidíte to nejlepší, co Nový Zéland nabízí. A k tomu milý bonus – nebe plné miliónů hvězd každou noc.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    3.1/5 - (7 votes)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru