Connect with us
Soča, úvodní fotografie

Cestopisy

Představujeme vám nejkrásnější řeky světa

Představujeme vám nejkrásnější řeky světa

Řeky jsou ukázkou dokonalé krásy a zároveň nespoutané živelné síly přírody. Lidé si už po tisíciletí budují u jejich břehů svá obydlí. Fascinují nás, uklidňují, ale také pokoušejí. Řeka je jednoduše synonymem života. V moderní době řeky lákají stále vyšší počet fanoušků outdoorových aktivit, kteří v divokých, křišťálově čistých, řekách zažívají pocit stoupajícího adrenalinu a naprostého propojení s přírodou. A co že na nich vůbec vidí? Posuďte sami a podívejte se na seznam deseti řek, které patří k těm nejkrásnějším na naší planetě.

Reklama

10. Caño Cristales, Kolumbie

Řeka Caño Cristales, známá také jako Řeka pěti barev nebo také jako Tekutá duha, je jedním z nejpozoruhodnějších přírodních divů Kolumbie. Řeku naleznete v pohoří Serranía de la Macarena. Dostat se k ní ale není dvakrát jednoduché a musíte počítat s několikakilometrovou procházkou skrz deštný prales. Námaha vložená do cesty ale rozhodně stojí za to. Caño Cristales se svým červeným, žlutým a černým zbarvením (s odstíny modré a zelené) vypadá, jako by patřila do jiného světa. Za své zbarvení vděčí roslině Macarenia Clavigera, které se na dně řeky náramně daří. A protože v řece nežijí žádné ryby, je Caño Cristales jedno z mála míst Latinské Ameriky, kde se můžete bez jakýchkoliv obav vykoupat.

YouTube – Últimos Tiempos

9. Gros Ventre, Wyoming

Pouhých 120 km dlouhý přítok Hadí řeky udivuje svým překrásným okolím. Přechází přes divočinu Gros Ventre, která je známá zejména svojí nedotknutelnou přírodou. Řeka Gros Ventre je populární hlavně mezi rybáři, kteří se sem vydávají lovit obří pstruhy. Stejně tak je místo oblíbenou lokalitou pro fanoušky kayakingu  a turistiky.

Řeka ve Wyomingu

8. Radovna, Slovinsko

Řeka Radovna teče skrz majestátní roklinu Vintgar priam, která je jako stvořená pro turistiku. Behem dovolené ve Slovinsku ji najdete několik kilometrů od města Bled, které je slavné zejména svým jezerem s ostrůvkem uprostřed. Roklina je průchodná díky dřevěným můstkům, kterém vytváří překrásný, přibližně tří kilometrový turistický chodník. Ten končí až při malebném 13 metrovém vodopádu Šum.

7. Rapa, Švédsko

Řeka Rapa se svými 75 km protéká přes opravdu jedinečnou přírodní scenérii, dokud se nevlije do jezera Tjakjajaure. Delta Rapy obklopená vysokým pohořím bývá často označována za jedno z nejkrásnějších míst Evropy. V jejím okolí se totiž nachází národní park Sarek a s ním i množství mohutných hor s výškou přes 2000 m. n. m. Právě díky nedotknutelné přírodě bývá oblast někdy přezdívána Aljaškou Evropy.

A post shared by Spottocamp (@spottocamp) on

6. Reuss, Švýcarsko

Čtvrtá největší řeky země protéká skrz historické město Lucerne a scenerickou dolinu Reuss a její roklinu Schöllenen. Právě zde se nachází jeden ze slavných evropských ďáblových mostů, což je pojem používaný v souvislosti s mosty, jejichž výstavba vyžadovala přímo nadlidské úsilí. Legenda říká, že tento most postavil samotný ďábel pod podmínkou, že mu bude patřit duše prvního smrtelníka, který přes most přejde. Po výstavbě mostu však vesničané ďábla přelstili tak, že na most poslali kozu. Ďábel, kterého obalamutění rozhněvalo, se chytal na most shodit obrovský kámen, ale během cesty potkal ženu s křížem. Ten splnil svůj účel, ďábel se lekl a utekl.

Ďáblův most ve Švýcarsku

5. Li, Čína

Plavba po řece Li je jednou z nejpopulárnějších turistických aktivit regionu Guangxi a stejně tak v celé Číně. Během plavby můžete pozorovat opravdu autentické rybaření. Místní rybáři totiž ryby loví vycvičenými kormorány, kteří se potápějí do vody a ulovené ryby nosí přímo k rybáři na loďku.

Zdroj: YouTube – Shiran De Silva

Řeka Li v Číně

4. Fjaðrá, Island

Nad řekou se tyčí jeden z nejkrásnějších kaňonů na světě. Jmenuje se Fjaðrárgljúfur. Cestující po Islandu velmi často stoupají kaňonem vzhůru. Odsud mohou vidět přímo dechberoucí scenérii. Při této návštěvě se ujistěte, že máte pevnou turistickou obuv, protože povrch je opravdu drsný a Island je obecně známý svým nevyzpytatelným počasím.

3. Krka, Chorvatsko

Národní park Krka je jedním z nejznámějších přírodních lákadel Chorvatska. Rozkládá se na březích řeky Krka, která dala parku jméno. Park je proslavený zejména kaskádovými vodopády a lesními turistickými trasami. Jako bonus, který odlišuje Krku od jiných národních parků, se tu můžete i vykoupat.

Řeka Krka

2. Soča, Slovinsko

138 km dlouhá Soča protéká západní Slovinskem a severovýchodní Itálií. Jedná se o alpskou řeku, jejíž pramen leží v dolině Trenta v Juliánských Alpách. Soči se s její křišťálově čistou vodou přezdívá Smaragdová řeka. Nedají na ni dopustit hlavně fanoušci raftingu, pro které je Soča přímo ztělesněným rájem. Na rafting si vody s pitnou vodou brát nemusíte. Můžete se napít přímo z řeky.

Řeka Soča

1. Verdon, Francie

Nejhlubší roklina Francie (700 metrů), les Gorges du Verdon, je přírodním zázrakem střední Provence. Stejně pojmenovaný kaňon v jihovýchodní Francii patří k nejkrásnějším v Evropě. Měří více než 25 kilometrů. Horolezci a turisté si tu mohou vybrat z více než 1500 tras. Lokalita je známá i skvělými možnosti pro rafting, kaňoning, bungee jumping, paragliding a horskou cyklistiku.

Řeka Verdun

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    1/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru