Connect with us

Cestopisy

Na kolika kopcích vlastně leží? S Pelikánem napříč Lisabonem

Na kolika kopcích vlastně leží? S Pelikánem napříč Lisabonem

Místní tvrdí, že Lisabon leží na sedmi pahorcích. Při pohledu směrem od řeky působí jako impresionistická malba. V hlavním městě Portugalska je prý nemožné se nudit. Už teď cítím vůni pečiva a nadýchaných koláčků z Pastéis de Belém a před očima mám barevné dlaždice muzea Azulejo, které by se skvěle vyjímaly v naší kuchyni! Vydejme se tedy do ulic Lisabonu, abychom se společně podívali na to, co nabízí.

Reklama

Víš, že…?

Lisabon ve skutečnosti není městem na sedmi pahorcích. Jde o historicky nepřesný údaj. Možná proto, aby se město více podobalo Římu, známému jako město sedmi kopců. Portugalcům se podařila ještě jedna poměrně úsměvná nepřesnost. Mezi pomyslných sedm pahorků, na kterých by mělo město stát, ve skutečnosti zapomněli zahrnout ten nejvyšší kopec, Graça.

Pět míst, kam v Lisabonu

Poslední zastávka před plavbou

Pokud byste měli v Lisabonu navštívit jen jedno místo, ať je to středověká věž Torre de Belém na severním břehu řeky Tajo, která byla postavena v první polovině 16. století. Sloužila jako pevnost, i jako přístav a maják. Odsud vyráželi portugalští mořeplavci na své cesty. Pro mnohé byl Belém posledním místem na pevnině, na kterém před hlubokým Atlantikem stanuli. Mezi dotčené patřil i slavný Vasco de Gama. Dodnes je tento monument symbolem města. Z centra vzdáleného šest kilometrů se sem dostanete tramvají, autobusem nebo vlakem.

Remodelado 28

V Belému můžete nasednout i na známou žlutou tramvaj číslo 28. Užijete si krátký návrat do éry minulého století, kdy ulice města brázdily manuálně řízené dřevěné tramvaje. Vznik těch lisabonských se datuje až do roku 1873, ale vy se pravděpodobně svezete modelem tramvaje Remodelado z roku 1930. Tramvaj vyjíždí z náměstí Martim Moniz, odkud směřuje do sousedních čtvrtí Graça, Alfama, Baixa, Chiado a São Bento. Z tramvaje si vychutnáte pohled na lisabonskou katedrálu i budovu portugalského parlamentu.

Pokud se do Lisabonu chystáte v rámci hlavní turistické sezóny, je potřeba počítat s tím, že na tramvaj můžete čekat i hodinu. Časně ráno nebo v podvečer byste mohli mít více štěstí. Pokud nechytíte místo k sezení, pevně se držte. Jízda touto tramvají věru není natolik plynulá a hladká, jako jsme zvyklí u vozů z 21. století.

Na kávu do minulého století

Na ulici R. Garrett najdete jednu z nejznámějších kaváren, Café a Brasileira, která funguje již více než sto let. Po svém otevření v roce 1905 se kavárna stala místem, kde se scházeli portugalští spisovatelé a intelektuálové, aby popíjeli absint. Už u vstupu vás přivítá bronzová socha Fernanda Pessoa, Portugalci milovaného básníka. Ačkoli zde nyní najdete spíše více turistů než místních, toto místo má stále tak trochu spisovatelskou duši.

Ani Paříž už přece není ta stejná Paříž, jako když jejími ulicemi a podniky procházeli podnapilí Hemingway se Scottem Fitzgeraldem. Stačí nasávat atmosféru a použít představivost.  V Café a Brasileira si určitě dejte „bica“ – silnější verzi espresso kávy, místní specialitu. Pokud si budete chtít dopřát něco na zub, o patro níže vám naservírují skvělé pastéis de nata nebo křupavý croissant.

Lisabon na dlani

Hrad s muzeem São Jorge na vyvýšeném kopci je jednou z nejznámějších scenérii města. Projděte se bludištěm věží a hradeb a nádvořím hradu postaveného v pátém století a vychutnejte si skutečně překrásné výhledy na červené střechy Lisabonu a řeku Tajo. Hrad obývali Vizigóti a Maurové, pak se stal doménou králů a sídlem šlechty.  

Dnes je muzeem s archeologickým nalezištěm ze tří různých historických období a s ruinami bývalého královského paláce, který téměř celý spadl během zemětřesení v roce 1755. Nejvyšší panoramatickou vyhlídkou města, paradoxně méně známou než São Jorge, je Miradouro da Senhora do Monte. Pokud budete mít štěstí, je možné, že budete na tomto místě úplně sami. Proslýchá se také, že štěstí budou mít všechny těhotné ženy, které toto místo navštíví.

Zajděte si do Parku

Lisabon je obzvláště krásný shora. Proto doporučujeme zajít na drink do rooftop baru s názvem Park nad garážemi na ulici Silo da Calçada do Combro. Venkovní terasu tvoří kouzelná městská zahrada s patinovaným dřevěným nábytkem a klasickému dřevěnému interiéru dominují bílá závěsná svítidla. Toto místo navštěvují zejména mladí lidé, atmosféra je vždy uvolněná.

 Po večerech hraje v Parku živá hudba, především DJs. Návštěvníci popíjejí margaritu a mojito. Pokud vás přepadne hlad, můžete si zde dát například domácí burger se špenátem nebo s vajíčkem. Atmosféru baru asi nejlépe popisuje jedna z recenzí na něj: V Parku ztratíte pojem o čase. Panoramatický výhled na západ slunce se rychle změní na dlouhou noc plnou hudby a drinků.

Netradiční turista

Pokud se po Lisabonu nechcete toulat o samotě, pak zvolte pěší komentovanou prohlídku čtvrtí Chiado, Bairro Alto, Baixa Pombalina a Alfama. Průvodce vás zasvětí do kultury Lisabonu, jeho historie i gastronomie.

Pokud máte rádi víno, pak se můžete na chvíli stát degustátorem těch portugalských a navštívit nejstarší lisabonský vinný sklep. V ceně je samozřejmě i ochutnávka klobás, salámů a sýrů.  

Samostatnou pozornost si zaslouží nejstarší čtvrt Lisabonu – Alfama. Jsem si jistá, že i vás okouzlí labyrinty ulic, vnitřních teras, schodišť a malých náměstí. V maurských dobách ji obývali aristokraté, dodnes v ní proto najdete honosná sídla. Je to místo, kde se v Lisabonu potkávají tři náboženství – judaismus, islám a křesťanství. Čtvrtí Alfama vás rádi provedou naši přátelé – průvodci.

S Pelikánem nejen do Lisabonu

Pokud se vám Portugalsko líbí natolik, že vidět a zažít jen Lisabon vám nestačí, máme pro vás letenky v kombinaci multicity. Díky nim navštívíte nejen Lisabon, ale také Porto a Ponta Delgado na Azorských ostrovech.  

Pokud přemýšlíte nad tím, že po Lisabonu nebo Portugalsku budete cestovat na vlastní pěst, zvažte pronájem auta. Kamkoli se tak dostanete snadno a rychle, ve městě i mimo něj. My vám s tím rádi pomůžeme – spolupracujeme hned s několika autopůjčovnami.

Kvalitní bydlení v blízkosti dění

Víme, že s ubytováním bývají často patálie a když se očekávání nesetkají s realitou, člověku to, chtě nechtě, dokáže pokazit jinak skvělou dovolenou. Proto v Lisabonu doporučujeme dvě místa, kde se vám bude dobře spát a kde se vám za dobrou cenu dostane kvalitního servisu.

Hostel Crespo je takový malý hostelový zázrak. V jeho blízkosti se nachází množství památek, horní patra nabízí skvělý výhled a pokud máte rádi barvy, potěší vás útulné pokoje s azurovou, žlutou a tmavomodrou výmalbou nebo veselé květinové vzory.   

Pokud Crespo není zrovna váš šálek čaje, dovolíme si nabídnout ještě jednu možnost ubytování – dům pro hosty Boa Nova. Toto místo si můžete pronajmout jako skupina, pokud rádi cestujete s přáteli nebo třeba s dětmi. K dispozici je sdílená kuchyňka, ve které si můžete uvařit něco k snědku. Dům je vzdálen necelé tři kilometry od jedné z nejkrásnějších vyhlídek Miradouro da Senhora do Monte.

Vypelikánovali jsme pro vás ale i speciální nabídku na pobyty v hotelu s letenkou už od 7 990 Kč.

Pokoj hotelu Expo Astoria v Lisabonu.

Užitečné aplikace

Na toulkách Lisabonem vám určitě přijdou vhod mobilní pomocníci, například aplikace Lisboa Cool. Zeptá se vás na několik otázek typu: kdy do Lisabonu přijedete, jak dlouho se zdržíte, jaké máte koníčky nebo co rádi děláte. Aplikace vám následně nabídne itinerář a seznam události, které se během vašeho pobytu ve městě konají. Bonusem je i mapa města, která je k dispozici offline.

Pokud se do Lisabonu nechystáte autem, ani si ho neplánujete ve městě pronajmout, stáhněte si aplikaci Lisbon Metro. Obecně platí, že město je velmi přátelské k chodcům, ale také k uživatelům veřejné dopravy. Lisabonská trať metra není příliš široká ani dlouhá, ale na výletech do odlehlejších částí města vám pomůže se lépe orientovat a navíc ušetříte čas. Aplikace vám ukáže, kterou linkou se dostanete na požadovaná místa v co nejkratším době.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru