Connect with us

Cestopisy

Myanmar: země melancholie i zlatého lesku

Země s více než sto etnickými skupinami, kde se muži stále ještě oblékají do tradičních košil logyi a ženy si už stovky let krášlí tváře ve stylu thanakha. Takový je Myanmar. Místo, kde se lidé převáží takzvaným tricyklem trishaw a na venkově dokonce na vozech s koňmi. Obrovský počet čajoven je v této oblasti výsledek vlivu britské koloniální správy. Přečtěte si náš článek a objevujte toto čarovné místo. Myanmar, země melancholie i zlatého lesku.

Reklama

Děvčata z Myanmaru.

Malé radosti

V Myanmaru to vypadá, jako by se tam zastavil čas. Nebo přinejmenším trochu zpomalil. Tempo změn, kterým země podléhá naštěstí není natolik ohromující, aby zkomplikovalo jednoduché potěšení z cestování. Ještě stále si můžete vychutnat plavbu starým parníkem po řece Iravadi, kousek pláže u Bengálského zálivu či túru napříč borovicovými lesy v horském pásmu Shan Hills. To vše navíc bez toho, abyste se přitom strkali s desítkami dalších turistů. Velkým zážitkem pro vás určitě bude i střetnutí s místními obyvateli. Jsou jemní, vtipní, poutaví, ohleduplní a nadchnutí světem, do kterého chtějí patřit a stát se tak součástí i toho vašeho.

Vršky hor v Myanmaru.

Jak se z Barmy stal Myanmar

Barmánci se v této zemi usídlili v 8. století. Mongolové si je podmanili ve 13. století. Mocenské boje, které mezi sebou vedly víceré panovnické rody skončily sjednocením jedné z barmských dynastií. V té době ještě pod názvem Barma, byla země v letech 1866-1948 pod britskou koloniální správou. Když po nabytí nezávislosti vypukla občanská válka, jejím vítězem byly vojenské struktury, které od roku 1962 potlačovaly úsilí o demokratizaci země. Koncem 80. let se politická a ekonomická situace v Barmě stále více zhoršovala, kvůli čemu se orgnizovalo mnoho protestů a rebelií. Mnohá hnutí vedli budhističtí mniši a univerzitní studenti. V roce 1989 změnila vláda jméno státu z Barmy na Myanmar. V roce 2005 přesunula centrum moci z Rangúnu na Nay Pyi Taw, které se stalo novým hlavním městem. V tom samém roce čelila země i silnému monzunu Nargis, který po sobě zanechal 134 tisíc obětí. O pět let později se po dvou dekádách konaly v Myanmaru parlamentní volby. Myanmarský svaz se stal Myanmarskou svazovou republikou. Napětí v zemi se začalo mírně uvolňovat a začala ji podporovat i OSN a Evropská unie. Ještě stále však občas docházelo ke konfliktům mezi skupinami muslimů Rohygya a budhistů Rakhina. Myanmarská opiziční Národní liga za demokracii (NLD) získala ve volbách v roce 2015 dostatečnou většinu mandátů na to, aby měla v zemi silný vliv. Myanmaru tedy svítá na lepší časy a skutečnou demokratizaci země.

Vlajka Myanmaru.

Jedny z největších rýžových polí na světě

Oficiálním jazykem je barmština. Ve větších centrech se však domluvíte i anglicky. Měna je 1 myanmarský kyat (MMK), což je 100 pyatů. Za jednu českou korunu dostanete zhruba 64 kyatů. Myanmar obklopují vysoké pohraniční vrchy a země se tak otvírá pouze směrem k pobřeží. Nejvyšší vrch je Hkakabo Razi v Arkanských vrších, a dosahuje 5881 m. Delta řeky Iravadi ústí do Martabanského zálivu a její voda zavlažuje jedny z největších rýžových polí na světě. Klimatické podmínky se pro různorodost země v jednotlivých oblastech od sebe velmi liší. Blízko pobřeží převládá rovníkové, ale na severu už spíš subtropické podnebí. Monzuny tu přetrvávají od května do října a nejvhodnější doba na cestování je proto listopad až březen. Myanmar obklopuje ze severovýchodu Čína, ze severozápadu Indie a Bangladéš, jeho jižní hranice lemuje Thajsko a na východní straně s ním sousedí Laos.

Farmář na rýžových polích.

„Je to místo, které je úplně jiné než všechna, která znáte.“

Joseph Rudyard Kipling byl britský spisovatel, novinář a básník, a kromě toho i první britský nositel Nobelovy ceny za literaturu. „Toto je Barma,“ jednou napsal. „Je to místo, které je úplně jiné než všechna, která znáte. Velkolepá Šwetigoumská pagoda je jednou z nejdůležitějších památek v zemi a zaručeně byla jednou z těch, které oslnily i tohoto umělce. Je pokrytá čistým zlatem a osazená 4000 diamanty. Její obvod dosahuje 450 metrů a sahá do výšky 116 metrů. Bagan je starobylé město v regionu Mandalay. Stúpy jsou budhistické stavby, které jsou symbolem klidu a míru a jsou plné budhistických relikvií. Právě v Baganě se jich nachází přes 4000 a jsou výsostně kontemplativním místem. Skála Kyaiktiyo je známá především díky svému Zlatému kameni, umístěnému na jejím vrchu a balancujícímu na okraji propasti. Toto jsou nejdůležitější památky v zemi, kde jsou zbožní mniši velmi vážení.

Chrámy v Myanmaru.

Chrámy v Myanmaru.

Modernizace země

Tak jak dělal Myanmar nesmělé krůčky k demokracii, spolu s ní se tu začal rozbíhat také byznys. V posledních letech tu nejsou žádnou raritou mobilní telefony, internetové připojení a mezinárodně fungující bankomaty. Uvolnění cenzury vedlo k explozi nových médií a rázem otevřelo dveře veřejným diskuzím o tabu tématech, včetně politiky. Pro svoji neobvyklou krásu, turisty neprozkoumané území a potenciál je Myanmar považován za jednu z destinací budoucnosti.

Cestování

V Myanmaru máte několik možností, jak cestovat. Můžete si vzít místní autobus, celonoční autobus (například z Rangúnu do Baganu), koněm tažený vůz, taxi sdílené s vícero pasažéry, dálkový autobus, celodenní výlet lodí, luxusní autobus či obyčejný taxík. Kromě toho městem jezdí i již zmiňovaný trishaw. Zpevněné cesty jsou však pouze v okolí měst. Nejčastěji využívaná je železniční doprava, díky které se můžete dostat i do odlehlých oblastí. Dobře rozvinutá je síť leteckých linek. Mezinárodní letiště se nachází v Ragúnu.

Doprava v Myanmaru.

Další zajímavá místa

Nejatraktivnějším prvkem této země jsou výše zmiňované budhistické pamětihodnosti, zejména ve městě Ragún a v chrámových městech Pagan a Mandalay. Velmi působivá je taky přírodní scenérie náhorní plošiny Šan. Po Rangúnu je druhým největším městem Myanmaru Mandalay. Bylo posledním královským městem před britským anektováním a v současnosti je centrem mandalské oblasti. Bývá horké, živé a krásné, ale až na druhý pohled. Indické chrámy, významné mešity, mnoho pagod a zajímavých klášterů však určitě stojí za návštěvu. Dalším nevšedním městem je například Taungii. Podmanivý obrázek tu vytváří především místní rybáři na jezeře Inle. Zaručeně u něj zapomenete na všechny starosti západního světa.

Rybáři

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru