Connect with us

Cestopisy

Multicity: Jak levně ošéfovat Island, Skandinávii a Ameriku jednou cestou

Absolutní protiklady, které se přitahují. Na jedné straně dechberoucí Island a Skandinávie a na druhé straně rušné a kosmopolitní metropole Severní Ameriky. Přednedávnem jsme vyzkoušeli novinku v nabídce Pelikan.cz – Multicity letenky. Přinášíme krátkou reportáž a zároveň pár postřehů, proč je to podle nás výborná nabídka, co všechno máte v ceně letenky a na co se připravit v konkrétních destinacích. Odkaz na objednávku letenek najdete přímo v článku.

Reklama

Odlet z Prahy nebo Vídně

Při vybírání místa odletu není co řešit. Cestující přímo z Prahy nebo Čech jistě vyrazí z hlavního města, obyvatelům Jižní Moravy zase může přijít vhod odlet z Vídně. My jsme zvolili tu první možnost – tedy odlet z Prahy. Ať už autobusem, vlakem nebo vlastní dopravou jste tu cobydup. To stejné ovšem platí i o cestě do Vídně, kam se dopravíte také levně a rychle.

Stockholm: rande se severskou kráskou

První zastávkou je Stockholm. Úžasné město rozprostírající se na čtrnácti ostrovech. Dopravu z letiště Skvasta (tam/zpět) do centra Stockholmu si můžete šikovně zabezpečit předem přes internet, což je zároveň i levnější. Nám se nejlépe osvědčila společnost Flygbussarna, která svými autobusy jezdí i na hlavní a největší letiště v blízkosti Stockholmu – Arlanda. Dá se za to pár korun zvládnout i vlakem, dopravní síť mezi městem a letištěmi je úžasně propojená. Jediné, na co je třeba brát ohled je čas. Pokud máte odlet během dopravní špičky, tedy ráno nebo na oběd a potřebujete se dostat na letiště Skvasta (nebo naopak), naplánujte si cestu raději s několika hodinovým odstupem.

Lidé sedící u fontány ve Stockholmu..

Stockholm přezdívaný jako Kráska na vodě, leží na hranici jezera Mälaren a Baltského moře. Zřejmě nejkrásnější metropole Skandinávie se rozprostírá na čtrnácti ostrovech, které jsou propojené až 57 mosty. Stockholm bývá přezdívaný jako Benátky severu, díky síti malebných kanálů protékajících přes celé město. Od vodní hladiny se odráží oranžovožluté budovy severské architektury, které vypadají jako vystřihnuté z titulní strany cestovatelského magazínu. Krása Stockholmu dostala dokonce i samotné UNESCO, které zapsalo do seznamu Světového dědictví hned tři jeho městské části: Birka, Drottningholm a Woodland Cemetery. Průměrná délka přímého letu do Stockholmu je přibližně dvě hodiny a deset minut. Přímý let do této destinace provozují z Prahy letecké společnosti CSA a Norwegian Air Shuttle, z Vídně společnost Austrian Airlines.

Panorama města Stockholm.

I přes severskou polohu, Stockholm má během roku poměrně mírné teploty. Dramatické změny však můžete vidět v počtu hodin denního světla. Během zimy zažijete jen 6 hodin, a naopak v létě se budete těšit z denního světla až 18 hodin denně. Kdy je tedy dovolená ve Stockholmu ta správná volba? Ideálním obdobím na návštěvu bude období od půlky května až do poloviny září. Úplně nejideálnější měsíce jsou však červenec a srpen. Během léta má totiž toto město příjemnou průměrnou teplotu v rozmezí od 20 do 25 °C.

Stockholm na podzim.

Národní měnou je švédská koruna. Peníze nemusíte zaměňovat ve velkém množství, protože ve Švédsku se dá kartou platit téměř všude. A to i v malých sumách. Hledáte hotel v Stockholm? Během léta je město plné turistů, což se odráží i na cenách ubytování. Vyplatí se ho proto rezervovat s předstihem. Když si ubytování rezervujete včas, může vás vyjít na poměrně přijatelných 800-1000 Kč na osobu/noc. Ceny ubytování a vzdálenost od centra si můžete zkontrolovat a rezervovat přímo přes Pelikán. Veřejná doprava v městě je tvořena metrem (T-bana), vlaky, autobusy, tramvajemi a vodními trajekty. Lístky platí 75 minut od označení, můžete si je však koupit i přes sms či mobilní aplikaci. Lístek se dá koupit také jako 24hodinový (120 SEK) nebo 72hodinový (240 SEK).

Stanice metra v Stockholmu.

Pokud se rozhodnete navštívit více památek, vyplatí se vám investovat do Stockholmského pasu (Stockholm pass), který vám umožní navštívit víc než 60 atrakcí v městě. S pasem můžete využít i kyvadlové autobusové a lodní linky, které jezdí mezi nejznámějšími atrakcemi (Hop on – Hop Off). Kyvadlové lodní linky však jen během sezóny (konec dubna-začátek září). Pasy se dají koupit na 1 až 5 dní, cena jednodenního pasu je 595 SEK. Velmi výhodným způsobem dopravy je i prostřednictvím služby Uber.

Stánek s potravinami Stockholm.

Island: tajemný ostrov Elfů

Cesta pokračuje díky výbornému leteckému spojení aerolinky Icelandair ze stockholmského letiště Arlanda, přímo na mezinárodní islandské letiště Keflavík. Icelandair je domácí leteckou společností Islandu už od roku 1937. Společnosti je součástí skupiny Iceland Group a operuje lety do 29 evropských destinací a 13 destinací v Americe. My jsme si délku pobytu na Islandu nastavili na 7 dní, co je v případě této aerolinky maximum. Pokud chcete zůstat déle, cena letenky se automaticky navyšuje. Oceňujeme minimálně výborný multimediální systém na palubě, připojení na internet během letu prostřednictvím Wi-Fi, nápoje zdarma během celého letu a dostatek místa pro nohy. Jediné negativum je podle nás to, že strava není v ceně letenky. Při kratších letech jako je Stockholm-Keflavík to není problém, ale pokud cestujete do Ameriky – určitě si jídlo objednejte při check-inu. Vyjde vás to méně než na palubě letadla. Orientačně dáte za hlavní jídlo přímo na palubě zhruba 500 Kč.

Výhled z okna na krajinu a křídlo letadla.

Island je ostrovem extrémních kontrastů. Ráno se těšíte z výhledu na sytě zelené pahorky, na kterých se spokojeně pasou ovce, přičemž po pár hodinách jízdy autem se ocitnete v měsíční skalnaté krajině, kde jen těžko zpozorujete život. Ostrov bývá často označovaný jako země ohně a ledu. Najdete tu ty největší ledovce Evropy. Jejich chlad však vyvažuje žhavá láva sopek, která navždy pozměnila scenérii ostrova. Černé pláže, tyrkysové laguny, obrovské burácející vodopády, bublající gejzíry a polární záře. Nedotknutý a místy drsný ostrov vám velmi rychle připomene, že na tomto místě je ještě stále pánem příroda. Island je snem každého skutečného cestovatele.

Turista na Islandu.

K vycestování na Island nepotřebujete vyřídit víza. Na vstup do země vám stačí občanský průkaz nebo cestovní pas. Pas musí být platný aspoň 3 měsíce po opuštění ostrova. Bez registrace se zde můžete zdržet až 90 dní.

Přístav na Islandu.

Island se nachází těsně pod polárním kruhem. Z tohoto důvodu zde můžete pozorovat extrémní rozdíly v počtu hodin denního světla během jednotlivých měsíců. V prosinci a lednu ozařuje ostrov denní světlo pouhé 3,5 až 4 hodiny. Oproti tomu v červnu a červenci je venku jasno i 21 hodin. Počasí na Islandu je během celého roku velmi nepředvídatelné a měnit se může doslova z hodiny na hodinu. V létě se teplota pohybuje průměrně okolo 10 °C, ale výjimečně může místy dosáhnout až na příjemných 17 °C. Dlouhé letní dny jsou ideální na turistiku. Ta také společně s přijatelnými podmínkami na kempování přitáhne v tu dobu na ostrov velké množství turistů.

Termální koupele na Islandu.

Jestli je účelem vaší dovolené polární záře, vydejte se na Island v období od září do dubna. Na cestu si však vezměte opravdu teplé oblečení. Teplota se v zimě obvykle pohybuje okolo 0 °C. Vítr však může způsobovat o dost nižší pocitovou teplotu.

Polární záře na Islandu.

Národní měnou je islandská koruna (ISK). S rozměnením peněz si ale velkou hlavu dělat nemusíte, kartou je možné zde zaplatit absolutně všechno, včetně veřejných toalet nebo parkování.

Vodopád Kirkjufell na Islandu.

Hledáte ubytování na Islandu? Připravte se na skutečně vysoké ceny. Během léta proto mnoho turistů kempuje v přírodě. Pokud chcete přesný návod, jak ošéfovat Island za velmi málo peněz, mrkněte na náš podrobný návod. Od půjčení auta, přes nocování v kempu a přejezd celého ostrova za 7 dní.

Turista na Islandu.

Rezervujte Multicity letenky od 25 199 Kč

Přejít na nabídku

Toronto: největší kanadské město

Další zastávkou této parádní kombinace letenek je Kanada, přesněji Toronto. Toronto kopíruje až 43 kilometrů pobřeží kanadsko-amerického jezera Ontario. Městským pobřežním panorámatům kraluje kdysi nejvyšší věž světa CN Tower, která poskytuje překrásný výhled na jezero. Ve městě plném promenád, pláží a parků vás překvapí obrovská směsice kultur. Víc než polovina obyvatel Toronta se totiž narodila mimo Kanadu. Všichni tu však žijí ve vzácné harmonii, která řadí město mezi ty nejbezpečnější a nejčistější metropole celého světa. Mimořádně přátelské domácí obyvatelstvo, množství prvotřídních restaurací, skvělé nákupní možnosti a nedaleké dechvyrážející Niagarské vodopády – Toronto je zkrátka město, které se skutečně vyplatí vidět. Pokud ho ale chcete ze své letenky vynechat, klidně se to tak dá nastavit a z Islandu můžete putovat rovnou do New Yorku.

Panorama Toronta.

Při cestování do Kanady za účelem turismu nepotřebujete vyřizovat víza na kanadské ambasádě, stačí vlastnit platný pas a mít elektronickou autorizaci eTA. Autorizace eTA je povinná jen v případě cesty do Kanady letadlem a leteckých tranzitů přes Kanadu.

Pro Toronto jsou typické teplá léta a studené zimy. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrnou teplotou okolo 21 °C. Nejchladněji vám bude v lednu, kdy teplota dosahuje průměrně -3 °C. Kdy je tedy dovolená v Torontě správná volba? Ideálním obdobím je z hlediska počasí doba od dubna do září. V létě a v září se však ve městě konají různé festivaly, což se odráží i na sezónní přirážce. Ubytování na léto se proto vyplatí rezervovat pár měsíců předem.

Neonový nápis Toronto v centru města.

Národní měnou je kanadský dolar a zaměníte ho bez problémů na kterémkoliv letišti. Hledáte hotel v Torontě? Ubytování v centru (Downtown) je většinou drahé. Pokud si ho však rezervujete s dostatečným předstihem, můžete tam najít ubytování za 800-1000 Kč na osobu/noc. Veřejná doprava v Torontě je velmi dobrá. Pokud budete bydlet v Downtownu, ani ji nebudete potřebovat. Pokud přece jen, tak po městě jezdí metro, autobusy a vlasy provozované společností TTC (Toronto Transit Commission). Lístek na jednu jízdu stojí 3 CAD. Za celodenní lístek zaplatíte 12,5 CAD. Celodenní lístek platí od označení do 05:30 hod. následujícího dne. Stejný lístek je platný na všechny tři druhy dopravy. Metro běžně funguje od 06:00 do 01:30 hod., v neděli od 09:00 do 01:30 hod. Taxíky jsou všeobecně dražším způsobem přepravy. Dají se sehnat kdykoliv a kdekoliv, jednoduše vám zastaví na zamávání.

Čtvrť v Torontu.

Pár zajímavostí: V Torontě můžete slyšet až 140 různých jazyků světa. I přesto, že úředními jazyky jsou angličtina a francouzština, francouzština je až dvanáctým nejpoužívanějším jazykem města. Slovo „Toronto“ pochází z fráze indiánského kmene Mohawk „tkaronto“, což znamená „tam, kde rostou stromy ve vodě“. Young street začínající v Torontu je nejdelší ulice na světě. Měří 1,896 km a končí až severně na hranici s Minnesotou. Toronto bylo prvním městem Severní Ameriky, které legalizovalo manželství homosexuálů.

Umělecký ateliér v Torontu.

New York: město, které nikdy nespí

New York je jedno z největších a nejnavštěvovanějších měst světa. Epicentrum moderního světového umění, hlavní město výhodných nákupů a gastronomické nebe. Má neobyčejnou atmosféru 24 hodin denně. Možná i proto si vysloužilo přezdívku „město, které nikdy nespí“. New York je kosmopolitní, hlučný a plný mrakodrapů. Rozprostírá se v ústí řeky Hudson a tvoří ho pět městských čtvrtí: Manhattan, lidnatý Brooklyn, různorodý Queens, chudobnější Bronx, a tak trochu zapomenutý Staten Island.

Central Park uprostřed New Yorku.

New York perfektně doplňuje tuto Multicity kombinaci. Po Islandu to může být celkem velký kulturní šok, ale na aklimatizaci vám budou stačit tak 2-3 dny, jedna dlouhá procházka po Brooklynském mostě, dva drinky a dobrá večeře na Manhattanu. New York je třeba si vychutnat z každého úhlu. Určitě je třeba ho zažít z výšky – tedy z některé z panoramatických rozhleden: Empire State Building, Top of the Rock nebo nejnověji One World Trade Centrer. Doporučujeme chodit co nejvíc pěšky. Ideálně se projít po High Line, nasávat newyorskou atmosféru v Central Parku až po Wall Street. Určitě nevynechte trajekt na Staten Island, který je zadarmo (a málokdo o něm ví), trhy a restaurace v Soho a Little Italy, a pokud milujete sport, jděte se podívat na legendární NHL nebo NBA, fakt to stojí za to.

Panorama Manhattanu.

Při cestování do USA už nepotřebujete vyřizovat víza na americké ambasádě, stačí vlastnit biometrický pas a mít elektronickou autorizaci ESTA. O víza musí žádat pouze ti, kteří do USA cestují na déle než 90 dní, nebo jdou do USA pracovat, studovat či na výměnný pobyt. A pak samozřejmě také všichni ti, kterým nebyla schválena elektronická autorizace ESTA.

Veřejná knihovna v New Yorku.

I když se nachází na pobřeží, pro New York je typické vlhké podnebí. Zimy jsou tu studené, ale díky umístění jsou tamější teploty mírně vyšší než ve vnitrozemí. Léta jsou horká a suchá. Každé léto je v průměru v 18 až 25 dnech dosaženo teploty 32 °C. Kdy je tedy dovolená v New Yorku správná volba? Ideálním obdobím na návštěvu je z hlediska počasí léto (červen-září), kdy i teplota dosahuje v průměru 23 °C.

Typické žluté taxi v New Yorku.

Národní měnou je americký dolar a zaměníte ho bez problémů na kterémkoliv letišti nebo ve směnárně v České republice. Hledáte hotel v New Yorku? Čím blíž k Manhattanu, tím je cena vyšší. Nejrychlejším způsobem dopravy je metro, které funguje nonstop. MetroCard stojí od 2 do 80 dolarů. Další alternativou je autobus. Linky ve městě jsou čisté, spolehlivé a jezdí dostatečně často. Cestování ve špičce však může trvat velmi dlouho. Taxíky jsou dražším způsobem dopravy, ale jsou pohodlné – a navíc se dají sehnat kdykoliv a kdekoliv. Newyorské autopůjčovny jsou notoricky drahé, benzín ve městě je o dost dražší než na jiných místech USA. Doporučujeme si půjčit auto přímo na letišti.

High Line v New Yorku.

Kodaň: aspoň jednou za život zažít hygge

Poslední zastávkou před návratem domů je opět Skandinávie, tentokrát však kráska jménem Kodaň. Nejčistější, nejbezpečnější, nejšťastnější. To je jen hrstka přívlastků, které se běžně používají při popisu hlavního města Dánska. Bránu do Skandinávie zdobí překrásné kanály, úzké uličky a staré pestré domečky. Působí téměř pohádkově. Možná to bude i tím, že zde žil nejslavnější pohádkář všech dob – Hans Christian Andersen. Jeho fantazijní dědictví připomíná i bronzová socha Malé mořské víly, která se stala symbolem města. Mnohé paláce a historické památky, jedna z posledních královských rodin světa či pokus o vytvoření svobodného města Christiana. Kodaň je nekonečná studnice inspirace, která nezamrzá ani během chladného počasí.

Zarostlý domek v Kodani.

Dánsko má mezi všemi skandinávskými zeměmi nejméně extrémní klima. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrnou teplotou 17 °C, která však přes den často překročí i 25 °C. Naopak, nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou okolo 0 °C. Nejvíc prší v červnu, který v průměru zaznamenává okolo 60 mm srážek, což není nijak výrazně mnoho. Během léta je ve městě velké množství turistů. Pokud preferujete méně zaplněné ulice, ideálním časem na návštěvu pro vás bude květen, červen nebo září.

Most do Malmo

Národní měnou je dánská koruna, kterou bezproblémově zaměníte na místě.  Veřejná doprava ve městě je velmi kvalitní. Je tvořena příměstskými vlaky S-train, metrem, autobusy a žlutými vodními autobusy – ferries, které se pohybují po Kodaňském přístavu. Vždy si kupte lístek před vstupem do vlaku nebo metra. Koupit si ho můžete v automatech nebo ve stáncích na stanicích. V autobusech si můžete koupit lístek i u řidiče, což je však o něco dražší. Kontroly lístků jsou velmi časté. Stejný lístek může být použitý na metro, autobus i ferry. Kodaň je rozdělená na více zón. Lístek si vždy kupujte předem na zóny, ve kterých se plánujete pohybovat. První dvě zóny pokrývají většinu centra. První tři zóny cestu na letiště. Kromě jednorázového lístku si můžete koupit i celodenní nebo týdenní. Cenově výhodnou alternativou k tradičním lístkům je koupě City Passu, se kterým můžete cestovat po zóně 1-4 buď 24 nebo 72 hodin.

Přístav v Kodani.

Pár zajímavostí: Dánský název města København pochází ze středověké dánštiny a znamená přístav obchodníků. Kodaň se rozkládá na dvou ostrovech – Sjælland a Amager. Kodaň má víc než 583 000 obyvatel. V metropolitní oblasti však žije téměř dva milióny obyvatel. Dánsko bývá opakované zvolené za nejšťastnější zemi světa. V žebříčku World Happiness Report pro rok 2017 se Dánsko umístilo na druhém místě. Kodaňský přístav je tak čistý, že byste se v něm mohli bezpečně vykoupat. Kodaň je jedním z nejlepších měst pro cyklistiku po městě. Víc než polovina města jezdí do práce na kole.

Cyklisté v Kodani.

Rezervujte Multicity letenky od 25 199 Kč

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru