Connect with us

Cestopisy

Astana: hlavní město stepi a mrakodrapů

Hovoří se o ní jako o nejzvláštnějším hlavním městě světa. Nese v sobě totiž něco fantasmagorického. Astana se stala hlavním městem Kazachstánu v roce 1997. Tvary a design její moderní architektury výrazně kontrastují s rozsáhlými otevřenými stepi v okolí. Město obklopuje 1200 kilometrů největší stepi na světě, v kombinaci s rozlehlými hustými travnatými plochami, posypanými hrstkou provinčních městeček. Teploty tam dosahují skutečně extrémních čísel.  V zimě to může být i -40 °C, v létě se dokáže ručička teploměru vyšplhat až na horkých 35 °C.

Reklama

Světélkující věže s pozadím rozlehlých stepí

Pustina v okolí působí v protikladu s masou futuristických struktur nejdivnějších tvarů fantasticky. Jedna z nejnovějších byla navrhnuta Normanem Fosterem. Khan Shatyr, obchodní dům dosahující velikost největšího stanu na světě, kterého stavbu inicioval sám prezident země. Na jeho úplném vrchu objevíte umělou pláž a luxusní lázeňské centrum. Mezi další vizuální zážitky patří Pyramida míru a smíření, pod kterou se také zapsal Norman Foster. Obrovská prosklená pyramida má pod jednou střechou spojovat všechny světová náboženství – islám, judaismus, křesťanství, hinduismus, taoismus, budhismus, a i další věrovyznání. Další nevšední budovou je Centrální koncertní sál, který z výšky připomíná květ v rozpuku nebo sto metrů vysoká věž Bayterek (kazašsky velký topol), působící jako nadrozměrné lízátko. Po setmění hraje věž těmi nejpestřejšími barvami.

Bayterek. Astana

Poznejte tamní kulturu od místních

Zatím co hlavními komoditami, díky kterým je možné stavět tyhle grandiózní budovy zůstává olej a plyn, skutečným kazašským bohatstvím jsou jeho obyvatelé. Ti si během let vybudovali silnou národní identitu, avšak k návštěvníkům přechovávají vroucný a přátelský vztah. Nikdo vám o tomto městě neřekne víc než ti, kteří zde vyrostli. Spojte se tedy s místní Couchsurfingovou komunitou a zajděte s Couchsurferem na kávu. Dozvíte se o nejzajímavějších tradicích národa a moderním životě v Kazachstáně.

Astana, stánek s jídlem

Nevšední pokrmy, které byste měli vyzkoušet

Kazaši, kdysi kočovný národ, si ve své kuchyni zachovali pokrmy z nejrůznějších druhů masa. Mezi ty nejtradičnější patří koňské a beraní. Vzhledem k tomu, že je Kazachstán muslimskou zemí, na vepřové variace se zde netěšte. Ochutnejte například tradiční bešparmak, složený z vařeného beraního nebo koňského masa, podávaný s tukem a plochými nudlemi. Narazit na něj můžete v jedné z tradičních národních restaurací jako je Fahri Restaurant, Vechnoe Nebo či Arnau. Nejlépe však chutná samozřejmě od místní rodiny, připravený s láskou. Mezi další lokální pochutiny patří manty, plněné masové nebo zeleninové knedlíčky, vařené na páře. Pokud máte chuť na nám kulturněji bližší jídlo, objednejte si plov. Je to jakási obdoba rizota s hovězím, mrkví, rýží a často obohacená cizrnou nebo hrozinkami. Oblíbeným pokrmem je šašlík, maso grilované nad ohněm, podávané s lepjoškou – nekvašeným chlebem a cibulí. Oběd můžete zapít kočovnou specialitou kumys, což je zfermentované kobylí mléko. Nebojte se objednat i pořádný půllitr piva, většinou jsou zdejší druhy opravdu chutné. V Astaně dokonce narazíte i na několik menších pivovarů, roztroušených po celém městě. Spolu se skvělým steakem vám pivo načepují v Line Brew, ochutnat ho můžete i v Pivovaroff a The Barley. Na zdraví!

tradiční kazašské jídlo

Nikdy nespící uličky Astany

Když padne do ulic tma, nekonečné množství klubů ožívá ve vlně vibrujícího nočního života. Většina z nich má poměrně striktní filozofii vstupu, a tak se odhodlaní noční ptáci odějí do svých nejlepších šatů, s vizí strávit noc v party tónech, až dokud se z místních pekáren nezačne šířit vůně snídaňového pečiva. K mezinárodním návštěvníkům jsou však zaměstnanci podniků o něco přívětivější. Vyrazte do Icon Clubu, masivního prostoru uprostřed města, které pravidelně hostí několik DJ mistrů. Za o něco klidnějším prostředím s pivem v ruce a bowlingovou dráhou zajděte do baru Hungry Rabbit.

Nahlédněte do politických a náboženských tradic

Kazachstánu už od roku 1990 vládne prezident Nursultan Nazarbajev a v Astaně mu dokonce najdete věnované i muzeum. Množství vystavených darů, vědeckých materiálů nebo knih, kterých je prezident autorem a dalších více než čtyřicet tisíc výstavních exponátů, z muzea dělá jakousi turistickou kuriozitu, která si mezi návštěvníky získala značnou pozornost a popularitu. Pokud budete mít chuť na menší přestávku, udělat si ji můžete v kavárně, která je součástí prostorů. Muzeum najdete na ulici Beybitshilik 11. Dalším místem, které se váže k tamější kultuře je mešita Hazrat Sultan. Je tou největší mešitou v Kazachstánu a druhou nejrozlehlejší v centrální Asii. Tato náboženská budova byla veřejnosti otevřena až v roce 2012, avšak v grandióznosti starších mešit v regionu jí to vůbec neubírá.

Muzeum, Astana

Kousek přírody uprostřed města

Duman je moderní rekreační centrum, které se vyplatí vidět kvůli oceanáriu, kde můžete zahlídnout víc než 3000 podmořských tvorů či 70 metrů dlouhý žraločí tunel. Součástí areálu je i Exotárium, kde přebývají exotické druhy plazů a džungli, plnou modelů dinosaurů. Za kouskem přírody a klidu se vyberte do rozlehlého městského parku. Tak trochu neohrabané plochy na jižní straně řeky Ishim jsou oblíbené nejen u místních, ale také turistů. Široká promenáda je obklopená městskými budovami a monumenty, které z bulváru dělají příjemné prostředí na procházku. K večeru památky ožívají v mihotajícím se světle pouličního osvětlení. Na jižním okraji parku narazíte na Atameken, tak trochu kýčový, 200 metrů dlouhý chodník v podobě mapy země s modely nejrůznějších nejdůležitějších budov.

Atameken, Astana

Sauna není místem výhradně pro relaxaci

Astana je domovem více než 70 saun, vhodných nejen pro relaxaci. Představte si pracovní rokování, střetnutí s přáteli nebo oslavu narozenin v padesáti stupních. Některé sauny mají dokonce vyhrazené i konferenční místnosti, zatím co jiné jsou vybavené kulečníkem či karaoke. Saunový komplex Ak Bulak svým zákazníkům nabízí i vyhrazenou zábavní místnost a banketový stůl, které doplňují nabídku parních místností a bazénů.

Národní park Korgalzhyn, oáza kazašské fauny a flóry

Přibližně 160 kilometrů jihozápadně od Astany se na ploše 260 tisíc hektarů rozléhá přírodní rezervace Korgalzhyn. Její podstatnou část tvoří vodní plochy a mokřady. Zahlédnout tam můžete vzácného růžového plameňáka, pelikána, i jiné ptactvo. Korgalzhyn je v horkých a suchých kazašských stepích jakousi oázou. Plný divoké přírody, kde můžete narazit i na rysy, lišky nebo losy, a nejčistější vzduch.

růžový plameňák, astana

Zdroj: Tomas Baeza Ortiz | Dreamstime.com

Na jaké ceny byste se měli připravit

Luxus městu cizí není, a to se odráží i na stále rostoucím seznamu jmen velkých hotelových sítí, včetně Hiltonu, Ramady či Radissonu. Ubytovat se tam však dokážete i za velmi nízké ceny, pohybující se okolo 250 Kč, například v hostelu Nochleg, Forum nebo Astana. Jestli na vašich cestách hledáte spíš soukromí a komfort, alternativou pro vás může být Best Western Plus Astana, Astana Central Hotel či Absolute Hotel, kde vás noc vyjde na přibližně 1300 Kč za pokoj. Doporučujeme si vždy dopředu udělat rezervaci. V Kazachstáně používají měnu tenge (KZT), přičemž eura a dolary jsou akceptované nanejvýš na letišti a při placení víz. Platební kartu tam však můžete použít téměř všude. Od ledna 2017 zrušil Kazachstán povinnost víz pro občany 45 zemí, včetně České republiky, na pobyty nepřesahující 30 dní. Ceny se pohybují v akceptovatelných relacích, takže vás ani každodenní oběd a večerní drink určitě příliš neomrzí. Připravte si na každý den kapesné nejméně 800 Kč; záleží samozřejmě na individuálních výdajích.

kazašská měna

Zdroj: Elen | Dreamstime.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru