Connect with us

Cestopisy

Mezi ledem i lvy: 6 unikátních maratonů

Mezi ledem i lvy: 6 unikátních maratonů

Obout si tenisky, zhluboka se nadechnout a vystartovat. Aktivní běžci by se určitě shodli, že závodění na čerstvém vzduchu společně s uhánějícím větrem se jen máloco vyrovná. Pro někoho je to jen volnočasová aktivita s cílem vyplavit endorfiny, jiní běh posunuli až na soutěžní rovinu. Ty nejrůznější maratony se každoročně konají nejen v Česku, ale po celém světě. Rád(a) si zaběháš v extrémních podmínkách v blízkosti aktivní sopky, divokých lvů nebo obrovských ledovců? Tyto maratony nelze označit jiným slovem než jako jedinečné.

Reklama

Great Wall Marathon

Závod přes jeden z největších počinů lidského inženýrství není nic pro slabá srdce. Od jeho počátku v roce 1999 se stal maraton v Číně jedním z nejtěžších na světě. Dnes se ho účastní pravidelně kolem 2 500 běžců z více než 60 zemí. Běží se maraton, půlmaraton nebo 8,5kilometrový Fun Run.

Mnohé části tratě jsou rozpadlé, na cestě se nacházejí nestabilní kameny, chybějící schody, nerovnoměrný povrch a velmi strmá stoupání. Maraton na Čínské zdi se proto pokládá za náročný i pro zkušené. Odměnou jsou však nádherné výhledy.

Kdy: 6. září 2023

Bhutan International Marathon

Jeden z nejizolovanějších národů, Bhútán, je zároveň jedním z nejkouzelnějších míst na zemi. Nikdy nekončící výhledy na nedotčenou přírodu, jedinečná architektura a úžasná pohostinnost dělají ze země jednu z nejšťastnějších vůbec. Bhútán je destinace jako stvořená pro dobrodruhy. Možná i proto ji nazývají krajinou hromového draka.

Běh v Bhútánu se dělí na maraton s 42 kilometry a půlmaraton s 21 kilometry. Běží se přes krásné vesnice až po cíl v historickém Punakha Dzong, buddhistickém chrámu. Peníze vydělané prostřednictvím události budou věnovány programu Bhutan ‘s Youth a Olympic Sports.

Kdy: Kvůli koronaviru je konání odloženo na neurčito

Petra Desert Marathon

Pokud se jednou ocitneš v Jordánsku, musíš ho vidět celé. Jinak ti zmeškaná příležitost jistě nedá spát! Nádherná poušť Wadi Rum je turistům otevřena na mnohá dobrodružství, historická Petra, jeden z nových divů světa, je zážitkem na celý život a Mrtvé moře snad ani nemusíme popisovat.

Maraton s opravdu unikátní scenérií začíná ve starověkém městě Petra a vede své účastníky mezi staletými hrobkami, útvary vyřezané do skal a jeskyně. Nakonec se běžci musí poprat s vyprahlou jordánskou pouští, která místy připomíná měsíční krajinu. Vybrat si mohou maraton nebo půlmaraton.

Kdy: 2. září 2023

Polar Circle Marathon

Jeden z nejvzdálenějších kousků země – Grónsko. Neuvěřitelně svěží vzduch, led všude kolem, arktické lišky a jejich domovina – zamrzlá tundra. Pocit křupajícího sněhu pod teniskami při běhu přes arktickou poušť a výhledy na unikátní krásu přírody, jsou k nezaplacení.

Maraton polárního kruhu, často nazývaný rovněž nejchladnějším maratonem na Zemi, se odehrává v Kangerlussuaq v Grónsku. Nekončný led a arktická tundra v této obrovské zemi tvoří pozadí neobvyklých závodů, ve kterých běžci míjejí tichou zmrzlou poušť, ledovcové jazyky a nahromaděné zbytky ledovců. Část trasy se odehrává přímo na špičce ledu, ale hlavní část probíhá na štěrkové cestě, často pokryté sněhem. Cesta spojuje ledovou pokrývku s malým městem Kangerlussuaq, na sever od polárního kruhu.

Kdy: 29. – 30. říjen 2023

Big Five Marathon

Maraton velké pětky nebo Big Five Marathon je rovněž považován za nejdivočejší. Proč? Spojuje zážitek ze závodů s unikátním africkým safari. Big Five v Jižní Africe probíhá v divoké přírodě africké savany. Diváky se tak mohou stát sloni, nosorožci, lvi, buvoli či leopardi. Podle těchto pěti krasavců je i maraton pojmenován.

Pokud si představuješ ohrazenu běžeckou dráhu, omyl. Žádné ploty, řeky, prostě nic co by tě dělilo od krás divokého života zvířat i rostlin. O svoji bezpečnost se však bát nemusíš, během maratonu na účastníky dávají pozor helikoptéry a ozbrojení strážci safari. Běh se odehrává v soukromé rezervaci Entabeni mezi Johannesburgem a Národním parkem Kruger.

Kdy: 17. červen 2023

Iceland Volcano Marathon

V blízkosti jezera Mývatn se každoročně odehrává maraton na hranicích severoamerických a euroasijských tektonických desek, přímo v Severní sopečné zóně. Toto místo je charakteristické geotermální aktivitou s gejzíry, termálními prameny a lávovými kameny.

Trase dominuje obrovský kráter Hverfjall. Kromě něj běžci procházejí měkkým černým vulkanickým pískem a jemným lávovým polem známým jako Dimmuborgir nebo Černá pevnost. Vstupné zahrnuje jednu noc v Reykjavíku a čtyři noci v Mývatnu, Húsavíku nebo Laugaru. Možnosti na objevování této oblasti je nepočítaně. Můžeš navštívit největší evropský vodopád, projít se přes lávové formace, které připomínají hrady a zrelaxovat se v podzemní horké laguně. Cesta Mývatnem připomíná cestu v čase, miliardy let zpět k původu Země.

Kdy: 12. srpen 2023

Zdroj informací: blog.wego.com, marathon.com

Mohlo by tě zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru